Ljubljanska družba je na Češkem navzoča že dobra tri desetletja, leta 1991 pa je ustanovila podjetje Lek Praga, ki s 56 zaposlenimi pokriva češko tržišče. Med najbolj iskanimi Lekovimi izdelki na Češkem pa so antibiotiki, zdravila za srce in ožilje, antialergetiki in zdravila brez recepta (Lekova domača lekarna). Lek ima na področju srednje in vzhodne Evrope, ki k skupnemu svetovnemu prometu z zdravili prispeva 4,15 milijarde dolarjev, še podjetja na Poljskem, Slovaškem in na Madžarskem.
Kot je znano je Lek lani prodajne cilje presegel za več kot šest odstotkov. Družba je ustvarila za 55,25 milijarde tolarjev prihodkov od prodaje, kar je v primerjavi z letom 1999 nominalno 18,9-odstotno, realno pa približno 9-odstotno povečanje. Čisti dobiček družbe pa se je v omenjenem obdobju zvišal z 3,66 milijarde tolarjev na 5,63 milijarde tolarjev. Na Lekove pozitivne rezultate je vplivalo več dejavnikov, predvsem pa so pripomogli ugodni gospodarski trendi na ciljnih trgih, stabilizacija razmer na dveh za Lek izjemno pomembnih trgih, Rusiji in na Hrvaškem, ter odpiranje jugoslovanskega trga. Poleg tega pa je pomembno vlogo odigralo tudi zmanjševanje vrednosti evra in tolarja v primerjavi z ameriškim dolarjem, kar je Leku kot dolarskem izvozniku povečalo prihodke.
Češka trg je ključen za nekatera slovenska podjetja, med njimi tudi za Lek. Kljub temu, da je Češka osma najpomembnejša zunanjetrgovinska partnerica Slovenije, pa blagovna menjava ni tako zelo velika, saj je lani dosegla približno 420 milijonov dolarjev. Od tega je slovenski izvoz na Češko znašal 150 milijonov dolarjev, uvoz pa 270 milijonov dolarjev. V štirih mesecih letošnjega leta pa je izvoz na Češko dosegel 51 milijonov dolarjev, uvoz pa 57 milijonov dolarjev. Največji slovenski izvozniki na češki trg so Gorenje, Krka in Lek, največji uvoznik pa je ljubljanski Avtoimpex, ki uvaža vozila znamke Škoda.