Finančno ministrstvo je v koalicijsko usklajevanje poslalo nov predlog zakona o obdavčitvi nepremičnin, s katerim bi po poročanju Dnevnika zbrali približno 80 milijonov manj. Sprva so načrtovali, da bodo z davkom, ki ga bodo predvidoma uvedli z novim letom, zbrali 466 milijonov evrov. Polovica denarja naj bi šla v državni, polovica v občinski proračun.
Po poročanju časnika naj po novem predlogu ne bi bili obdavčeni sakralni objekti, ki so jih sprva želeli obdavčiti po 0,5-odstotni stopnji. Davka bodo oproščeni tudi mednarodna predstavništva, varovalni gozdovi in javno dobro. Predvidene naj bi bile nižje davčne stopnje na energetske nepremičnine, kmetijska in gozdna zemljišča, prazna stanovanja in nezazidana stavbna zemljišča.
Zahtev kmetov naj ne bi upoštevali. Po poročanju Dnevnika so predvideno davčno stopnjo nekoliko znižali pri kmetijskih zemljiščih, z 0,5 na 0,25 odstotka, pri gozdovih pa z 0,5 na 0,15 odstotka, medtem ko pri objektih za kmetijsko dejavnost, kot so hlevi, kozolci in silosi, ostaja polodstotna.
Kmetje napovedujejo proteste
Po besedah tajnika Sindikata kmetov Slovenije Staneta Glača je sedanji predlog zakona o obdavčitvi nepremičnin za kmete še vedno nesprejemljiv. Nadaljujejo priprave na protest, med katerim naj bi s traktorji zaprli ceste.
Kmetje so zahtevali, da se iz obdavčitev nepremičnin izvzamejo gozdovi, kmetijska zemljišča in objekti, ki se uporabljajo za opravljanje kmetijske dejavnosti. Trdijo, da so pripravljeni plačati davke, vendar morajo biti pošteni. Po njihovih navedbah so država in občine v letu 2012 od davkov iz premoženja pobrale 192 milijonov evrov, po novem predlogu pa finančno ministrstvo v letu 2014 računa na 476 milijonov evrov. Kot pravijo, imajo gozdovi in njive tudi druge funkcije, obenem pa davek na premoženje že vsebuje katastrski dohodek. Tudi kmetijsko ministrstvo je predlog ocenilo kot nesprejemljiv.
Ob višjih davkih je predvideno povišanje katastrskega dohodka, je opozoril Glača. Najbolj se bo povišal pri gozdovih, in sicer od pet do 10-krat in več, odvisno od regije, v kateri je gozd, in rastiščnega koeficienta, ter pri vinogradih in sadovnjakih, pri katerih bo med pet do šestkrat višji. Pri drugih kulturah bo v povprečju višji za dvakrat. Celotni je do zdaj znašal okoli 60, 70 milijonov na ravni države, po zdajšnjem predlogu pa bo leta 2014 znašal okrog 150 milijonov, je dodal.
OZS vztraja pri svojem
Predstavniki Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) so se srečali s predstavniki finančnega ministrstva, po srečanju pa so dejali, da vztrajajo pri svojem. Torej glede davka na nepremičnine vztrajajo na enaki obremenitvi nepremičnin v poslovni in industrijski rabi kot do zdaj. Dodatne obremenitve bi namreč po njihovem mnenju pogubno vplivale na obrtnike in male podjetnike, ki se že zdaj težko spopadajo s krizo ali so celo tik pred propadom.
"Ukrepi uničujejo slovensko podeželje"
V SLS glede vladnih ukrepov pravijo, da uničujejo slovensko podeželje. Pravijo, da ostaja nerazumljivo in nepojasnjeno premajhno razumevanje vloge kmetijstva, ki hrano lahko prideluje samo na njivah. "Ob komaj polovičnem znižanju obdavčitve kmetijskih zemljišč so kmetijski objekti ostali obdavčeni, kot je bilo prvotno predlagano," opozarjajo v SLS.
KOMENTARJI (549)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.