ZOI 2006

Čehom bron v hokeju

Torino, 25. 02. 2006 23.05 |

Češki hokejisti so dobitniki bronaste olimpijske kolajne. V tekmi za tretje mesto so s 3:0 premagali Ruse.

Češko zmagoslavje
Češko zmagoslavje FOTO: Reuters

Svetovni prvaki Čehi so po letu 1998 osvojili svoje drugo odličje na olimpijskih igrah. V Naganu so v finalu premagali prav Rusijo, ki je tako po srebru leta 1998 in bronu leta 2002 tokrat ostala praznih rok.

Obračun za bronasto kolajno so veliko bolje začeli Čehi, ki so že v peti minuti dosegli vodilni zadetek, uspešen je bil Martin Erat. Jaromir Jagr in soigralci so vseskozi nadzorovali potek igre in si ustvarili še nekaj priložnosti, a izid se v prvih 20 minutah ni spremenil.

Zaskrbljeni obrazi ruskih hokejistov
Zaskrbljeni obrazi ruskih hokejistov FOTO: Reuters

Rusi na drugi strani niso uspeli premagati Tomaša Vokouna v čeških vratih, čeprav so imeli kar trikrat igralca več na ledu.

Druga tretjina se je začela z nekaj grobostmi, zaradi katerih so Rusi – ti so sicer večkrat streljali proti vratom - za pet minut ostali brez Ilije Kovalčuka (dobil je tudi kazen igre), kar se jim je takoj maščevalo. Češki branilec Marek Židlicky je namreč lepo izkoristil podaji Jagra in Roberta Langa ter v 27. minuti povišal na 2:0.

Rusi so po tem vodstvu nekoliko padli, tako da so imeli Čehi povsem lahko delo pri ohranjanju zanje ugodnega izida. Prav ob koncu drugega dela je imel sicer Aleksander Haritonov zelo lepo priložnost za znižanje izida, ki pa je ni izkoristil.

V zadnjo tretjino so tako z bistveno boljšimi možnostmi vstopili varovanci Aloisa Hadamczika, ki so Rusom vnovič dali kar nekaj priložnosti igranja z igralcem več. Kljub številnim strelom proti češkemu golu pa "Zbornaji komandi" ni in ni uspelo prelisičiti češke obrambe.

V 57. minuti je nato Pavlu Dacjuku končno uspelo premagati Vokouna, toda glavni sodnik Steven Michael Miller je namesto na center pokazal na "buli" v srednji tretjini, Dacjuka pa je izključil zaradi visoke palice. Za piko na i je Martin Štraka z zadetkom v prazno mrežo osem sekund pred koncem zapečatil usodo Rusije in potrdil zasluženo češko zmago s 3:0.

Drugi češki gol
Drugi češki gol FOTO: Reuters

Češka - Rusija 3:0 (1:0, 1:0. 1:0)

Olimpijska dvorana, gledalcev 8379, sodniki: Andersson in Karlsson (oba Švedska) ter Miller (Kanada).
Strelci: 1:0 Erat (Vyborny, Lang, 5.), 2:0 Zidlicky (Jagr, 27.), 3:0 Štraka (Erat, 60.).
Kazenske minute: Češka 14, Rusija 11 + 10 in kazen igre (Kovalčuk).