Afganistanski predsednik Hamid Karzaj in ameriški državni sekretar John Kerry sta v soboto zaprla večino točk bodočega varnostnega sporazuma med državama, ki naj bi uredil sodelovanje po letu 2014, vendar pa ostaja odprto vprašanje imunitete ameriških vojakov pred afganistanskimi sodišči. ZDA namreč vztrajajo, da bi morale ameriškim vojakom, če bodo zagrešili kakšno kaznivo dejanje, soditi same, ne pa Afganistan. To stališče je potrdil tudi Kerry.

Ameriški zunanji minister se je sicer v Kabulu mudil kar dva dni in kot je povedal Karzaj, so med intenzivnimi pogajanji v teh dveh dneh naredili kar nekaj pomembnih korakov naprej in dosegli "niz dogovorov". Glede imunitete ameriških vojakov pa je dejal, da to vprašanje presega pooblastila njegove vlade, zato bo o tem odločala tradicionalna afganistanska plemenska skupščina, loja džirga, ki naj bi se sestala prihodnji mesec.
Karzaj je poudaril, da gre pri tem vprašanju tudi za vprašanje suverenosti Afganistana in za zaščito Afganistancev med ameriškimi vojaškimi operacijami. S tem se je načelno strinjal tudi Kerry, ki je potrdil, da ZDA spoštujejo "neodvisen in svoboden" Afganistan in njegovo suverenost.
Afganistanski predsednik je še dodal, da vlada v Kabulu po letu 2014 ne bo dopuščala, da bi ZDA izvajale samostojne operacije brez dovoljenja. Kerry pa mu je zagotovil, da bi ameriški vojaki zgolj podpirali operacije afganistanskih vojakov. Ni pa hotel nič reči na poziv Karzaja, da bi ZDA zagotavljale varnost Afganistana pred morebitnim tujim napadom ali pa čezmejnim obstreljevanjem.
Administracija ameriškega predsednika Baracka Obame sicer pričakuje, da bo varnostni dogovor z Afganistanom po burnih pogajanjih, ki trajajo že več kot leto, dokončan še oktobra. Sicer so ZDA zagrozile, da se bodo iz države umaknili vsi ameriški vojaki.
Karzaj pa na drugi strani opozarja Washington, da se njegov mandat pravzaprav izteka in da bodo aprila prihodnje leto predsedniške volitve. Če dogovora do tedaj ne bo, se bodo morale ZDA pogajati z morebitno novo vlado v Kabulu.
V Afganistanu je trenutno še okoli 87.000 tujih vojakov, od tega okoli 52.000 ameriških. Do februarja naj bi se število ameriških vojakov znižalo na 37.000, ostali zavezniški vojaki pa naj bi se iz države povsem umaknili do konca prihodnjega leta.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.