Potem ko se je izvršni odbor DeSUS v sredo odločil predlagati postopno uvajanje davka na nepremičnine, so se danes nekatere koalicijske partnerice izrekle o tem, ali bi tak predlog podprle ali ne.
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je dejal, da bo uradni predlog za postopno uvajanje davka na nepremičnine spisan do ponedeljka. Zagotovil je, da bodo v stranki pripravili še predlog, kako nadomestiti manko, ki bi z dopolnilom nastal. Uradne ocene, kakšni bi bili finančni učinki postopne uvedbe davka na nepremičnine, sicer še niso znane, a po nekaterih neuradnih ocenah naj bi to zajemalo od 40 do 70 milijonov evrov.
Premierka Alenka Bratušek še vedno verjame, da bo tudi stranka DeSUS ravnala državotvorno ter da bodo sprejeli davek na nepremičnine in proračun. Predloga stranke glede davka še ni podrobno preučila, bi pa znižanje stopnje v naslednjem letu na 60 odstotkov po njenih besedah pomenilo "praktično popoln izpad proračunskih prihodkov s tega naslova".
Virant: Zakon mora imeti podporo vseh strank
Zakon o davku na nepremičnine mora koalicija sprejeti skupaj ali pa sploh ne, je v odzivu na predlog DeSUS po postopnem uvajanju nepremičninskega davka poudaril predsednik DL in minister za notranje zadeve Gregor Virant. Po njegovih besedah DL verjetno ne bo podprl zakona, če ne bo imel podpore vseh vladnih strank.
Kot je v izjavi za medije dejal Virant, ni smiselno razmišljanje, kako sprejeti nepremičninski davek brez DeSUS. Ker za nikogar ta davek ni prijeten, je prav, da gremo v to vse koalicijske stranke, nobena se ne more izvzeti, je dodal. Pri tem je opozoril, da ima predlog DeSUS "dve luknji". "Prva je ta, da se nižji davek ne nanaša tudi na gospodarstvo. Torej, če se gre v postopno uvajanje davka na nepremičnine, potem mora to veljati tudi za gospodarstvo," je menil predsednik DL. Poleg tega bo predlog DeSUS po njegovem mnenju konsistenten šele, "ko ga bodo dopolnili z ukrepi na odhodkovni strani".
Po Virantovih besedah predlog DeSUS na prihodkovni strani odpira za 30 milijonov evrov veliko luknjo. Kot je dejal, je DL pripravljen podpreti in se zavzema za nižji nepremičninski davek, seveda pa mora prej DeSUS predlog podkrepiti z obema naštetima zadevama.
Pri tem je Virant znova poudaril, da DL nasprotuje kriznemu davku. Davek bi po njihovem mnenju udaril po aktivni populaciji in bi bil še posebej krivičen do mlade aktivne generacije.
DeSUS za postopno uvajanje
DeSUS bo v parlamentarnem postopku sprejemanja zakona o nepremičninskem davku predlagal dopolnilo, s katerim bi zagotovili postopnost uvedbe polne obremenitve davčnih zavezancev. Tako bi se v letu 2014 davek odmeril v višini 60 odstotkov polne vrednosti nepremičnine, v letu 2015 v višini 80 odstotkov, v letu 2016 pa v polni vrednosti.
V PS in SD se v sredo še niso izrekli o tem predlogu, je pa premierka in vodja PS ob obisku seje izvršnega odbora DeSUS, a še preden je ta sprejel omenjeno odločitev, dejala, da druge poti, kot je uvedba nepremičninskega davka, praktično ni oz. so "vse druge alternative slabše".
Kot je po seji izvršnega odbora poudaril prvak DeSUS Karl Erjavec, s tem dopolnilom njegova stranka ne ruši vlade, saj bodo podprli predlog proračuna za prihodnji dve leti. Hkrati pa od vlade oziroma DZ pričakuje, da bodo izboljšali besedilo zakonskega predloga in bo dopolnilo sprejeto. Ni želel ugibati, kaj bi se zgodilo v nasprotnem primeru, saj bi sklicali še eno sejo izvršnega odbora stranke in se dogovorili, kako naprej.
Lukšič nad predlogom ni navdušen
Predsednik SD Igor Lukšič nad predlogom stranke Karla Erjavca ni navdušen, saj po njegovem zgolj povečuje deficit. Lukšič je v odzivu na sredin predlog izvršnega odbora DeSUS poudaril, da je bil obstoječi predlog zakona o davku na nepremičnine že usklajen in da je osnova za izračun že zmanjšana na 85 odstotkov. Koalicijske stranke morajo ob morebitni omilitvi zakona poiskati rezerve za manko, ki bi s tem nastal. Prihodki davka na nepremičnine so že vračunani v predlog proračuna za prihodnji dve leti, je pojasnil.
Vodja poslancev SD Matjaž Han pa meni, da na tem zakonu vlada lahko stoji ali pade. Han je dejal, da SD želi najprej izračune ministrstva za finance, kaj predlog pomeni za proračun. "Glede na to, da smo že naredili neke odpustke, ne verjamem, da se lahko s tem všečnim dopolnilom zadeve reši," je povedal Han. Strinja se z Lukšičem, da morajo prilivi v proračun ostati enaki, kot so predvideni.
Obenem ocenjuje, da je to eden ključnih zakonov, na katerem ta vlada "stoji ali pade". Tako kot prvak DL tudi vodja poslancev SD poudarja, da mora biti koalicija enotna in da tudi poslanci SD ne bodo podprli zakona o davku na nepremičnine, če ga ne bo podprl DeSUS.
"Slovenja je tik pred tem, da ji mogoče vendarle uspe. A na takšen način, da bo vsaka stranka iskala svoj izhod, ne bo v redu," je posvaril. Ocenjuje namreč, da DeSUS išče "izhod iz krize, ki jo je naredil". Če koalicija ni sposobna sprejeti teh težkih odločitev, si ne zasluži, da vlada, je še prepričan Han.
KOMENTARJI (1104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.