Strokovnjaki ugotavljajo, da bi bilo med vozniki in potniki v avtomobilih 40 odstotkov manj žrtev, če bi uporabljali varnostne pasove, opozarjajo na Generalni policijski upravi. Policija nadaljuje s preventivno akcijo ozaveščanja ljudi s sloganom Ne pozabi, pripni življenje, ki bo trajala do 28. marca.

Policisti bodo v okviru akcije preverjali uporabo varnostnih pasov pri voznikih in sopotnikih na sprednjih in zadnjih sedežih ter pravilno uporabo zadrževalnih sistemov v vseh vrstah motornih vozil. Ob tem opozarjajo, da je izjemnega pomena tudi pravilna raba varnostnega pasu, in sicer zgornji del varnostnega pasu mora teči čez sredino rame, ne sme biti preblizu vratu in ne sme zdrsniti z rame, spodnji del pasu pa mora potekati prek bokov in ne prek trebuha. Poleg tega mora biti zaponka pasu dobro zapeta, pas pa se mora prilegati telesu.
Pri prometnih nesrečah, ki se zgodijo pri velikih hitrostih, varnostni pas lahko reši življenje. Pri manjših hitrostih, na primer pri mestni vožnji, pa lahko varnostni pas predvsem prepreči nepotrebne poškodbe, ki so lahko tudi pri nizkih hitrostih zelo hude.

Kako pomembno je pripenjanje z varnostnim pasom, kaže več podatkov, navajajo na policiji. Odrasel človek lahko na primer z močjo rok in nog zadrži težo svojega telesa ob trku do hitrosti sedem kilometrov na uro. Že ostro zaviranje pri majhni hitrosti pa je dovolj, da otroka, ki ni pripet, vrže iz sedeža v avtomobilu in ga hudo poškoduje.
Pri trku vozila, ki vozi s hitrostjo 30 kilometrov na uro, je udarec na naše telo enak padcu z višine treh metrov, pri hitrosti 50 kilometrov na uro pa je sila enaka 10-metrskemu padcu v globino. Pri večjih hitrostih ta sila skokovito narašča in je pri hitrosti 100 kilometrov na uro že enaka padcu z višine 40 metrov, kar pomeni veliko verjetnost za hude poškodbe.
Uporaba varnostnega pasu je obvezna na vseh sedežih v vozilih. Otrok, manjši od 150 centimetrov, mora biti zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren njegovi telesni masi. V motornem vozilu, ki ni opremljen z zadrževalnim sistemom, ni dovoljeno prevažati otrok, mlajših od treh let. Otroke, starejše od treh let in manjše od 150 centimetrov, je dovoljeno voziti le na zadnjih sedežih, še opozarjajo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.