Čas za Zemljo

'Šesto izumiranje živalskih vrst se odvija hitreje, kot smo predvidevali'

Stanford/ Meksiko, 11. 07. 2017 17.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Skupina priznanih znanstvenikov je v najnovejši študiji odkrila, da se Zemlja zaradi človeške prenaseljenosti sooča z množičnim izumiranjem živalskih vrst. Opozarjajo, da je v teku šesto množično izumiranje vrst v zgodovini planeta, biološko uničevanje pa se odvija precej hitreje, kot so predvidevali.

Obsežna mednarodna študija navaja, da se šesto množično izumiranje vrst v zgodovini planeta že odvija in je precej resnejše, kot so predvidevali. Ogroženih je na tisoče živalskih vrst in na milijarde posameznih živali, še dodajajo. Po njihovi oceni so za to krivi človekovi prekomerni posegi v naravno okolje, zaradi česar so se naravni habitati v zadnjih desetletjih močno skrčili.

Kot najbolj škodljive posege naštevajo prekomerno poseljevanje, invazivne organizme in masovno onesnaževanje, v zadnjem času pa vedno večje grožnje predstavljajo tudi podnebne spremembe. Kot glavni razlog za trenutno zaskrbljujočo situacijo pa so znanstveniki izpostavili "prenaseljenost in nenehno rast človeške populacije, ki je tesno povezana s pretirano in prekomerno porabo, predvsem premožnih ljudi." 

Vsi našteti dejavniki vplivajo na katastrofalen upad števila posameznih živali, tako običajnih kot redkih vrst. V študiji, opozarjajo, da je takšno upadanje živalskih vrst napad na temelje človeške civilizacije in bo imelo resne ekološke, gospodarske in družbene posledice. Na koncu študije dodajajo: "Biološko izumrtje bo očitno imelo resne ekološke, ekonomske in družbene posledice. Za 'zdesetkanje edine življenjske strukture, ki jo v našem osončju poznamo' bo človeštvo sčasoma plačalo izjemno visoko ceno".

Tudi levi so med ogroženimi živalskimi vrstami.
Tudi levi so med ogroženimi živalskimi vrstami. FOTO: AP

Čeprav trdijo, da je množični upad živalskih vrst še vedno možno ustavit, svarijo, da možnosti za to niso ravno dobre:" V naslednji dveh desetletjih vsi znaki kažejo na vedno močnejše napade na biološko raznolikost ekosistemov." Profesor Paul Erlich z univerze v Stanfordu sicer opozarja, da je časa za delovanje zelo malo.

Biološko izumrtje bo očitno imelo resne ekološke, ekonomske in družbene posledice. Za 'zdesetkanje edine življenjske strukture, ki jo v našem osončju poznamo' bo človeštvo sčasoma plačalo izjemno visoko ceno.

Raziskave potrdile upadanje števila posameznih živali in njihove geografske razširjenosti

V raziskavo so zajeli 27.500 vrst vretenčarjev, kar predstavlja približno polovico vseh znanih vrst. V kar tretjini primerov so ugotovili upad samega števila posameznih živali, kot tudi njihove geografske razširjenosti. Še podrobneje pa so v raziskavi analizirali 177 vrst sesalcev in ugotovili, da so vsi izgubili več kot 30 odstotkov habitata. Poleg tega je v več kot 40 odstotkih teh primerov populacija upadla pod 80 odstotkov. "Nekaj vrst sesalcev, ki so še pred desetletjem veljali za relativno varne, je sedaj ogroženih,"so zapisali v študiji. Kot primer navajajo velik upad populacije gepardov, orangutanov, levov in žiraf.

Nekaj izumrlih živalskih vrst bomo lahko videli le še v živalskem vrtu.
Nekaj izumrlih živalskih vrst bomo lahko videli le še v živalskem vrtu. FOTO: AP

V zadnjih 500 milijonih letih se je sicer Zemlja soočila s petimi t. i. množičnimi izumrtji vrst, v katerih je popolnoma izginilo 75 odstotkov vrst. Nazadnje se je to zgodilo pred 66 milijoni let, ko je izumrlo 76 odstotkov vseh vrst, vključno z dinozavri.
Mednarodno študijo so izvedli znanstveniki univerze Stanford in Nacionalne avtonomne univerze v Mehiki, objavljena pa je bila v znanstveni reviji Proceedings of the National Academy of Science.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

donski
12. 07. 2017 11.15
+1
Moje mnenje je, da se treba že sedaj naučiti preživeti z lastnim pridelkom, se izogibati izvozu, trgovskim verigam, ki pritiskajo na kmete s smešnimi cenami itd. Zakaj bi moral naš kmet zavrečti ne vem koliko pridelka, ker je pridelek slabše kvalitete od Španca ali Italijana cenejši?.Dežela kot je naša je lahko precej samozadostna samo naučiti se moramo tako funkcionirati… in ni problem, če politiki gre v nos...samo dovolj moramo biti ozaveščeni. Če jaz vem, da ima Tonček krompir in se do njega peljem 3 km po gajbo, da ma Joža domačo papriko, da je Štef imel koline in veš kam greš po zalogo, potem tudi nebom odvisen od trgovine, če zakuha v kateri državi, ki izvaža in ji zmanjka zaloge. Vse se da – samo razvadili smo se, ker je hrana iz naslova profita postala izdelek in ne osnovna dobrina in ko bo svet ugotovil, da je prepozno, bi sami bili kekci, če bi v naši državi, ki nam še zaenkrat toliko ponuja nebi vedli zase poskrbeti – skupaj stopiti in se vrniti tudi na izmenjavo blaga brez valute.. o tem bi lahko v nedolged, bomo pa na tem tudi nekaj naredili!
Sara Rebek
11. 07. 2017 19.50
+7
invazivna vrsta je sam človek
Sara Rebek
11. 07. 2017 19.51
+4
kolikor vem celotna zahodna civilizacija izumira zaradi kemikalij (sterilitet) in uničenja stebra vsake družbe družine pa nič ne pišete o tem
Kollerik
11. 07. 2017 20.02
+3
...zato, ker bi s tem priznali in s tem ogrozili novo prevladujočo paradigmo profita za vasko ceno. Blokirajo marsikaj.... od Osmanagiča, do K. Done, G. Hanckoka.... blokirajo nam naš popolnoma drugačno zgodovino od Sumercev nazaj... pač ne smemo izvedeti kod in kaj v resnici smo....kot nam tajijo tudi veliko novih tehnoloških rešitev in kaj vem kaj še.... bolj ko smo neinformirani, boljši smo za njih.
Cofar
11. 07. 2017 22.20
+6
moje mnenje je sledeče - človek umetno ustvarja potrebe. Temu pa reče gospodarska rast. Za politiko je gospodarska rast tako pomembna kot narkomanu droga. Politika je popolnoma odvisna od višine gospodarske rasti. Vendar tudi gospodarska rast je omejena, je tudi umetno ustvarjena. Samo ševilo prebivalcev ni problem. Problem so umetno ustvarjene želje po dobrinah. Nov avto, mobiteli, računalniki, oblačila vsake 3 mesece, prekomerno prenajedanje s hrano itd.... tega bi lahko našteval v nedogled. In posledica je??? Uničevanj narave kot je še nismo videli. Kdo nas bo reševal??? Morda sami sebe, ko nas bo kdo lovil po velemsetih z mačetami in želel še zadnjo kilo krompirja :) ki ga hranimo za jest. Ker je tudi večina odvisna od super korporacij in sami ne znamo več nič pridelati. :) žalostno ampak mislim, da bo človek na konuc ob izmurianju življenskih oblik na zemlji najbolj trpel. Življenje po kaki preobrazbi pa bo zgledalo kot v filmu MAD MAX. TO je samo moje osebno mnenje.
c00kies
11. 07. 2017 19.06
+8
To kar seješ, to žanješ. Vsi poznamo ta rek, le nihče ga ne jemlje resno.
donski
11. 07. 2017 19.21
+7
dokler človeku nič ne manjka in "tragedijo" gleda ter z njo sočutvuje le prek medijev, tako dolgo ni potrebe za ukrepe, dovolj je le všeček na "fejstglupu". Ko enkrat ne bomo imeli kaj jesti in ne bo pitne vodje, čistega zraka (če ne bo obdačen) tako dolgo ne bo potrebe za ukrepe. V Indiji na veliko sadijo drevesa, na kitajskem ogromno začeli vlagati v preskrbo s sončno energijo kar je super, ampak tega vsega nebi bilo, če
donski
11. 07. 2017 19.23
+6
voda nebi v grlo tekla. Samo čudežno lahko upamo, da se bomo zmazali ..in nisem pesimist, optimist pa sem tudi težko.
Cofar
11. 07. 2017 22.21
donski je zelo strinjam s tvojim komentarjem.
Kollerik
11. 07. 2017 18.55
+5
Vse se hitreje odvija, vključno s segrevanjem. Morda čas dokončne sodbe za nas niti ni več daleč.
adonai
11. 07. 2017 17.59
+7
Gre za prvo izumiranje in res poteka veliko hitreje, kot pa si sploh mislite,...