Čas za Zemljo

Znanstveniki pozivajo k prepovedi bleščic: niso le nadležne, pač pa tudi veliko breme za okolje

New York/London, 01. 12. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Decembra se vse sveti, tudi okraski, darila in ženski obrazi. Pogosto k temu pripomorejo bleščice. Pa ste kdaj pomislili, kje končajo ti svetleči mikrodelci in iz česa so pravzaprav narejeni? Večinoma gre za mikroplastiko, s katero so svetovne vode že močno onesnažene. Znanstveniki zato opozarjajo, da bi morali bleščice povsem prepovedati.

Bleščice so priljubljena dekoracija predvsem v prazničnih dneh in ob posebnih priložnostih.
Bleščice so priljubljena dekoracija predvsem v prazničnih dneh in ob posebnih priložnostih. FOTO: iStock

Verjetno je vsaka ženska kdaj za posebno priložnost uporabila bleščice na svojem obrazu, njihovi partnerji pa so nato obupano ugotovili, da so se jih "nalezli" in da jih s srajce ali jakne ni tako enostavno odstraniti. Tudi tisti, ki doma radi ustvarjajo in pri tem kdaj uporabijo bleščice, zato da izdelek res "zablesti", vedo, da znajo biti te majhne svetleče pikice še kako nadležne. Če nismo previdni, jih imamo hitro povsod – na rokah, obrazu, laseh ... In ko se enkrat oprimejo podlage, se jih izjemno težko znebimo – če se raztresejo po preprogi, pa je to skoraj misija nemogoče. 

Ta lepljiva mikro dekoracija pa ni le nadležna, pač pa predstavlja velik ekološki problem za naš planet. Večina bleščic je namreč sestavljena iz zelo zelo majhnih svetlečih plastičnih delcev. Mikroplastika pa je že dokazano pogubna za svetovna morja in oceane. 

Okoljski znanstveniki opozarjajo, da je tveganje za onesnaženje okolja, še posebej voda, preveliko, da bi ga ignorirali, zato pravijo: bleščice moramo prepovedati. "Mislim, da bi morali prepovedati vse bleščice, saj je to mikroplastika," je jasna Trisia Farelly z Massey univerze v Novi Zelandiji. Ker so bleščice izjemno majhne, jih pogosto zaužijejo živali. 

Svetleči delci so zelo lepljivi in jih težko spravimo s podlage, so pa lahko zelo nevarni za naše okolje.
Svetleči delci so zelo lepljivi in jih težko spravimo s podlage, so pa lahko zelo nevarni za naše okolje. FOTO: iStock

Richard Thompson, profesor iz univerze Plymouth, je v svoji raziskavi o vplivu plastike na morsko okolje ugotovil, da se mikroplastika nahaja v tretjini vseh rib, ki jih ulovijo v Veliki Britaniji. "Bil sem zelo zaskrbljen, ko je nekdo moji hčerki kupil gel za tuširanje, ki je vseboval bleščice. Ta stvar bo odšla skozi odtok in morebiti končala v našem okolju," je dejal za britanski The Independent

Mikroplastika je plastika, ki meri manj kot pet milimetrov. Ne le, da smeti okolje, nevarna je tudi zato, ker se lahko iz nje v okolje sproščajo nevarne kemikalije. V novih raziskavah so našli mikroskopske delce plastike tudi v morski soli v Veliki Britaniji, Franciji in Španiji, prav tako tudi na Kitajskem in v ZDA. 

Zaradi nevarnosti, ki jo predstavlja za okolje, so v nekaterih državah že sprejeli ukrepe za zmanjšanje ali prepoved uporabe le te. Tako bo denimo v Veliki Britaniji prihodnje leto stopila v veljavo prepoved mikrodelcev v kozmetiki, ki do neke mere vključuje tudi bleščice. Tudi pri nas nekateri pozivajo k prepovedi izdelkov, ki vsebujejo mikroplastiko.

A naj malo pomirimo ljubiteljice bleščic: nekatera podjetja že izdelujejo okolju prijazne bleščice, ki so biorazgradljive. 

Če bodo bleščice iz mikroplastike res prepovedali, bo industrija zagotovo našla alternativo iz okolju prijaznejših materialov.
Če bodo bleščice iz mikroplastike res prepovedali, bo industrija zagotovo našla alternativo iz okolju prijaznejših materialov. FOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zatarra
05. 12. 2017 13.04
+2
Zakaj pa obenem ne pišete o mikroplastiki v zobnih pastah? Kar je gotovo še bolj pereče. Saj veste - to so vsa tista zrnca, ki vam "globinsko (in-še-ne-vem-kako-vse) očistijo" zobe (itak, kajneda ... :-S ). No, nekaj pa jih prav gotovo zaide v vaš prebavni sistem in tako naprej. Da seveda vnosa v ekosistem, podtalnico, ostale površinske vode in razna druga živa bitja niti ne omenjam.
*Violate*
03. 12. 2017 22.58
-3
Vse lepo in prav, ampak realno, ena cela tuba bleščic je recimo mogoče ena mala plastična vrečka. Pa verjamem, da marsikdo nima bleščic doma, tisti ki jih pa imajo pa jih ne kupujejo količinsko in jih ne porabijo kar čez noč oz. jih ne bodo šli naslednji dan ponovno kupiti. Kaj k bi se najprej fokusiral na odstranitev plastičnih vrečk v vsakodnevni uporabi in tiste, ki plavajo po morju, kar ima precej večji efekt, jih je količinsko več in predstavljajo večji problem, pol se pa na bleščice spravljajte.
Piko Boss
02. 12. 2017 08.27
+15
Bonsa
01. 12. 2017 17.54
+24
Prepovedati proizvodnjo plastike. Na trgu je mnogo alternativ, ki bi nadomestile to zlo.
porota
01. 12. 2017 13.15
-4
EKO je če se z drekom namaže. Ko sesalci po novih EU standardih, ko je isto če ne sesaš.
nogutsnoglorry
01. 12. 2017 12.35
+24
prepovedat vso škodljivo plastiko ne samo bleščice, če obstaja alternativa naj se uporabi alternativa
BitterTruth
01. 12. 2017 10.13
+44
aha rajši polagajo ljudem na vest naj ne uporabljajo, kot da bi uzakonili da se ne sme proizvajati in prodajati... bogatuni so zasrali svet, reši naj ga pa delavski razred :)
BŠK
01. 12. 2017 10.25
+17
Pa o škodljivosti za kožo in vid si pozabil povedati
XenoSlo
02. 12. 2017 14.51
+10