Čas za Zemljo

'V prvi vrsti gre pri zero waste za razmislek, kaj in kako kupujemo. Vsak lahko naredi prvi korak'

Ljubljana, 21. 04. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Saša Senica
Komentarji
30

Življenjski slog zero waste od nas terja tako nekaj časa kot truda, a le s to potjo si lahko zagotovimo, da se v prihodnosti ne bomo utapljali v smeteh. Seveda ne gre z danes na jutri, a že majhen korak lahko veliko pripomore k čistejšemu okolju.

Dejstvo je, da imamo v potrošniški družbi, ko proizvajamo in kupujemo tudi stvari, ki jih pravzaprav ne potrebujemo, te pa so še zavite v bolj ali manj okolju škodljivo embalažo, težave s smetmi.

Na nekaterih delih sveta jim je za te malo mar in končajo vsepovsod - na ulicah, v gozdu, v rekah in morju - spet v drugih delih poskušamo bolje ravnati z odpadki, čeprav še zdaleč nismo na cilju, morda nismo še niti na pol poti. Vsekakor je ena izmed najboljših poti, če že ne kar najboljša, ki jih lahko uberemo, ko govorimo o odpadkih, zero waste ali v prevodu brez odpadkov.

Zero Waste hierarhija
Zero Waste hierarhija FOTO: Društvo Ekologi brez meja

Da ne bi ustvarili niti enega odpadka je seveda utopija, če greste v bolnišnico in tam dobite injekcijo, tako za vami ostane odpadek, so realni v društvu Ekologi brez meja, ki je konec januarja 2014 postalo član mreže Zero Waste Europe in s tem nacionalna organizacija za Slovenijo preko programa Zero Waste Slovenija.

''Zero Waste je etičen, ekonomski, učinkovit in vizionarski cilj, ki vodi družbo v spremembo življenjskega stila in navad ter k posnemanju trajnostnih naravnih ciklov, kjer so vsi odpadni materiali surovina za nekoga drugega. Zero Waste pomeni oblikovanje in upravljanje izdelkov in procesov tako, da se zmanjša volumen in toksičnost odpadkov, ohranja ter predela vse materiale in se jih ne sežiga ali odlaga. Implementacija Zero Waste bo preprečila vsakršne izpuste v zemljo, vodo ali zrak, ki bi lahko ogrozili zdravje ekosistemov, ljudi, živali ali planeta,'' se glasi definicija Zero Waste, ki jo je sprejela Mednarodna Zero Waste zveza.

Urša Zgojznik, predsednica društva Ekologi brez meja, je na druženju ob prihajajočem mednarodnem dnevu Zemlje opozorila, da je ta princip še vedno velikokrat narobe razumljen in ga ne smemo enačiti z ločenim zbiranjem odpadkov. S tem se lahko začne, ampak je po principu zero waste sežig ali odlaganje odpadkov prepovedano, stremeti moramo k predelavi vseh materialov, je dejala in dodala, da tako še nobena slovenska občina (še) ni zero waste, čeprav se je pobudi že pridružilo osem občin. Poleg višanja stopnje recikliranja odpadkov, pa je seveda pomembno predvsem zniževati količino odpadkov.

Začne se pri posamezniku

Življenja brez odpadkov ni mogoče zaživeti z danes na jutri. Lahko pa se odločite, da že danes v trgovino vzamete svojo vrečko za večkratno uporabo in da sadja ne date v plastično vrečko ...

Zero waste - 2
Zero waste - 2 FOTO: 24ur.com
''V prvi vrsti gre pri zero waste za razmislek, kaj in kako kupujemo. Vse se začne v nas samih. Gre za pot in vsak lahko naredi prvi korak. Nekateri so res že zakorakali dlje, da hodijo v trgovine s svojimi embalažami, ampak ni nujno, da vsi s tem začnemo takoj zdaj. Izkušnje kažejo, da že ko posameznik začne razmišljati v tej smeri, postopoma začne opuščati nekatere stare navade. Kmalu mu ni več všeč, ko je doma obložen z velikimi količinami plastike, embalaže, ki ne prispeva k kvaliteti življenja in začne iskati alternative,'' je dejala Zgojznikova, ki tudi sama sledi tem načelom, a ne brez težav.

Tako kot tudi nekatere druge sogovornice se strinja, da težava tiči tudi v premalo časa. ''Več stvari bi si sama pripravila, sama sešila, ampak ne gre, ker ni časa. Ampak obstajajo alternative,'' je dejala in tako poudarila, da naj neznanje šivanja ali nezmožnost oblikovanja novih stvari iz odpadkov ustavi pri tem, da bi sledili filozofiji zero waste.

Potrebno je morda le nekoliko več volje, ko se je v družbi še vedno, kot je dejala Barbara Rudolf, blogerka o trajnostno usmerjenem načinu življenja, soočiti z opazkami, da 'komplicira', da je nekoliko čudaška. Prav tako pa je treba vsaj na začetku vložiti veliko truda in časa, da najdeš alternative, da se povežeš z enako mislečimi ljudmi in podobno. Tako so udeleženke druženja opozorile, da v trgovini še naletijo na prodajalke, ki jih z začudenjem pogledajo, ker imajo sadje v svoji vrečki ali pa ko zahtevajo, da jim sir zapakirajo v od doma prineseni stekleni embalaži.

Sadike in pikniki

Zero waste - 1
Zero waste - 1 FOTO: 24ur.com

Seveda pa zero waste načinu ne sledimo le pri nakupovanju hrane. To lahko pridelamo tudi sami., lahko pa se zatakne že pri sadikah. Sabina Čarman, blogerka Mami na vrtu je opozorila, da sadike dobimo oziroma kupujemo v plastičnih posodicah, a dalo bi se drugače. Številni vrtičkarji po njenih besedah posejejo vsa semena, ki so v vrečicah in tako imajo sadik več, kot jih potrebujejo, zato predlaga menjave sadik, ki jih damo v keramične lončke, papirnate vreče, ne pa v plastične platoje.

S toplejšim vremenom, ki ga trenutno prekinja hladna fronta, se ne začenja le delo na vrtu, ampak tudi obdobje piknikov, ki se velikokrat končajo z ogromnimi vrečami plastičnih odpadkov. Bolj udobno nam je, da za piknik vzamemo plastične krožnike in pribor, ne pomislimo pa, koliko škode lahko s tem naredimo našemu planetu. Prav zato se Čarmanova tudi prizadeva, da bi stranke (Čarmanova namreč oddaja prostor za piknike) prepričala, da uporabljajo prave krožnike, ki jih po uporabi pomijemo (seveda se ob tem porablja voda), lahko pa skušamo vsaj z alternativami, kot so papirnati krožniki ali pa leseni. ''Zame je alternativa tisto, kar lahko dam na kompost,'' je poudarila in dodala, da je vsekakor to počasen proces.

Alternative je mogoče najti.
Alternative je mogoče najti. FOTO: 24ur.com

Prireditve brez odpadkov?

Se pa spreminja na bolje. Tako se je po letu 2014, ko je društvo Ekologi brez meja postalo nacionalni koordinator zero waste, tej pobudi pridružujejo nova podjetja in panoge. Tako o tem načinu že razmišljajo tudi v turizmu in hotelih, kjer je seveda ob prihodih tujcev veliko težje nadzorovati dogajanje v zabojnikih za smeti, prav tako se ob vrhuncu turistične sezone tudi poveča količina smeti, je povedala Zgojznikova. Tudi prireditve stopajo na to pot, a se ponudniki bojijo, da bi zaradi uvedbe vračljivih kozarcev ali lončkov, kar denimo že poznajo v Nemčiji, upadla prodaja.

Zgojznikova je še pojasnila, da vedno, ko se podjetje, hotel ali prireditev odloči za zero waste, za njimi stoji njihovo društvo, s čimer zagotavljajo resen pristop, da preučijo stanje, da nadzorujejo ukrepe in tako preprečujejo zlorabo termina zero waste.

Smeti
Smeti FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
22. 04. 2017 11.14
-1
Najlepše gori plastika. #zero waste. :)
ni_mi_vse_eno
22. 04. 2017 11.13
-1
Ko razmišljam o zero waste me prime vedno na veliko potrebo. :)
trumpet2018
21. 04. 2017 15.23
+7
zero waste že imajo v Venezueli, ker če nimaš hrane, tudi odpadkov ni. Tudi pri nas bomo imeli kmalu podobno zero waste katastrofo, če boste spet volili levake. Naši ljudje se res nič ne naučijo iz tujih napak, nasprotno, z veseljem jih ponavljajo iz leta v leto, javni paraziti se vam pa smejijo in si mislijo : "Res imamo butasto ljudstvo, vsakokrat nasedejo, nategujemo jih lahko do nezavesti, pa še opazili ne bodo"
g.noj
01. 05. 2017 09.29
-2
pejt že hitr vrhovnega vodjo volt!!! da uniči še tisto, kar je dobrega
LepistaNuda
21. 04. 2017 12.41
+17
A moramo po ameriško? Zero waste? Brez odpadkov? Brez odpada? Ničelni odpad?
rossi66
21. 04. 2017 14.30
+12
Ce je pa "zerowastati" tako zelo in, no...LOL... Kako amatersko bodo pa te nadebudne bloggerke, vloggerke in podobne modelke izpadle, ce bi se preimenovale v "brezodpadkarke" ali kaj podobnega. Ne gre tako.
0523
21. 04. 2017 12.32
+9
Zero Waste je potrebno pričeti v naši vladi. Toliko smeti na enem mestu težko najdeš!
bb5a
21. 04. 2017 10.33
+15
Dejte mir z neumnostmi... Naj proizvajalci skrbijo da ne bodo mel ekološko sumljive embalaže... To kar posamezniki škodujemo naravi je plunk v morje v primerjavi s korporacijami...
MajstaAles
28. 04. 2017 14.28
+2
Sledeče vprašanje: če bi se mi, potrošniki, čez noč odločili, da ne kupimo več nobene stvari, ki je zavita v plastiko...kaj bi se zgodilo? Bi firme (po tvojem največji onesnaževalci) preprosto gledale zraven, kako počasi propadajo, ali bi začele pakirati "ekološko"? Jaz vem kaj bi jaz naredil, če bi bil direktor...tako da ne pozabite: vsakič ko nekaj kupite, oddate svoj glas!
dr.dare
21. 04. 2017 10.31
+3
Pri nas nimamo odpadkov jih vse skurimo.
g.noj
01. 05. 2017 09.33
+2
rossi66
21. 04. 2017 10.13
+8
Najbolj promoviran in v nebo vpijoc nacin "zero waste" bivanja je trenutno gotovo prehod v "brez-ogljicno" druzbo. OK, se strinjam, pomembna zadeva in na tem podrocju se da se veliko postoriti, pravzaprav sele zaceli smo. Da smo si na jasnem: delam v naftni industriji in to, koliko nafte nacrpamo in dobickonosno prodamo, vpliva na moj "well being"... Vec ko prodamo, boljse nam gre. Ampak zavedam se "omejenosti" taksnega razmisljanja: imam otroke, ki bodo upam da poskrbeli za narascaj..., in vsi ti bodo morali ziveti v okolju, ki bo zapuscina nase druzbe... Vse lepo in prav, tudi sam pri sebi lahko veliko popravim - ceprav glede tega, da dalem za firmo, ki nacrpa 10 milijonov sodckon na dan, nimam nobene slabe vesti. Prav to dejstvo prezivlja mene in mojo druzino (pa se verjetno mnogo vec...). Ampak moti pa me to japijevsko promoviranje "zerowasterk", "tree-hugging" bloggerjev in podobnih..., ki se obesijo na zelene malenkosti, hkrati pa se naokoli prevazajo v SUV-jih... Se v sluzbo oz. po opravkih vozijo s kolesom? Ne verjamem. Jaz namrec se.
Ranunculus
21. 04. 2017 13.58
+6
Zanimivo, jaz sem se tudi navadil s kolesom vozit v trgovino, backpack na rame pa je. Brez veze avto uzigat za 3 km... ampak to ni v Sloveniji, kjer bi mi pred trgovino kolo takoj ukradli.
MajstaAles
28. 04. 2017 14.32
-3
A sta vedela, da en sam burger iz mcdonaldsa, ki se mu odrečeš, prihrani nafte za okrog 130km! Jaz, kot vegan, se lahko vsak dan vozim 500km, pa ne bom zapravil toliko nafte kot vi pri enem kosilu! Tako da se le ne bahjate s svojimi kolesi, vmes ko jeste dunajskega! Raje malo preverite, katera industrija prispeva največ!
dadinho10
21. 04. 2017 10.10
+2
kar se tice piknikov je stvar taksna....kupis meso, ki je prav tako pakirano v skatlah......odpada je vsepovsod....krozniki....kozarci.....kaj naj recem....vse je povezano....
MajstaAles
28. 04. 2017 14.34
Ne kopuj mesa, prideluj svojo zelenjavo, ali pa jo vsaj kupi lokalno do kmeta direktno - ni nemogoče! Jaz to počnem vsakodnevno, pa ne prinesem domov nič embalaže, ki je nisem tudi nesel seboj!
laycan
21. 04. 2017 09.13
+10
vse v redu in prav,ampak to ni v interesu države,in ne bo podlo na plodna tla.to je isto,kako država joče ker jih veliko stane zdravljenje kadilcev,alkoholikov,po drugi strani pa reklamira alkohol cigarete,ker se stem hrani državni proračun.
lizing
21. 04. 2017 08.31
+3
Še ena v vrsti modernih neumnosti. Je pa res ,da z malo umnega dela lahko precej zmanjšaš odpadke,čisto nič pa ne verjamem.
DeBill
21. 04. 2017 08.37
+7
pol se pa potrudi, vsak od nas se mora, tako bomo začeli
rossi66
21. 04. 2017 08.22
+1
BS za japije...
dr.dare
21. 04. 2017 08.17
+1
proofreader
21. 04. 2017 08.03
-9
Pa ste pomislili na to, koliko delovnih mest bo izgubljenih, če vsi pričnemo s ponovno uporabo? Kapitalizem temelji na proizvodnji.
DeBill
21. 04. 2017 08.18
+10
prav nič, celo nova bodo. gre za to, da odpade en del, kjer so sedaj ultra zniževali stroške na račun poceni nereciklabilne plastike. ne razumeš ti tega, ne?
rossi66
21. 04. 2017 08.22
-6
MajstaAles
28. 04. 2017 14.35
+1
Haha. Ko bo zmanjkovalo hrane se bomo ful sekirali za delovna mesta! Poglej izven škatlice!