Prvotne mračne napovedi, da bi južnoafriško mesto Capetown zaradi hude suše do aprila ostalo povsem brez vode, so se na srečo nekoliko omilile.
Prebivalci so porabo vode namreč zelo omejili, posledično pa tako imenovani 'dan nič', ko bi voda povsem usahnila, (vsaj) za nekoliko odložili. Po novih napovedih bi južnoafriško mesto brez vode tako ostalo 9. julija, poroča The New York Times.
Pred približno tremi tedni so južnoafriške oblasti napovedale, da bo Capetown 'dan nič' dočakal konec aprila. V mestu so nemudoma uvedli stroge ukrepe: štiri milijone prebivalcev je vodo lahko točilo le na posebnih zbirnih mestih, kamor so jim jo dovažali s cisternami.
Mestu je tako uspelo zmanjšati porabo vode na 523 milijonov litrov na dan, kar je skoraj polovica količine, ki so jo porabili pred štirimi leti, ko sta se huda suša in pomanjkanje pričela. Nekaj dodatne vode so mestu prispevale tudi bližnje kmetije. Zaloge v rezervoarjih za mestnimi jezovi so trenutno sicer na 24 odstotkih in še zmeraj padajo.
Mesto bi morda zimo - ta se na južni polobli začne junija - dočakalo celo brez večjega pomanjkanja. Vendar pa ni nobenega zagotovila, da bo zima s seboj prinesla tudi sicer običajno deževje.
"Na prebivalce Cape Towna apeliram, naj v prizadevanjih za varčevanje z vodo ne popuščajo," je dejal Ian Neilson, namestnik župana. "Upočasnitve si ne moremo privoščiti, preprosto zato, ker ne moremo natančno predvideti prihodnje količine padavin."
Mesto gradi tudi obrate za razsoljevanje morske vode, a rok, kdaj bi se jih lahko pričelo dejansko uporabljati, še ni znan.
Prha dvakrat tedensko, enkratdnevno splakovanje stranišča
Lani je v veljavo začasno stopila tudi omejitev, na podlagi katere lahko prebivalec Capetowna dnevno porabi 23 litrov vode. Količina velja za vse namene, vključno s kopanjem, pitjem, kuhanjem, čiščenjem in splakovanjem stranišča. 1. februarja so to omejitev spremenili na 50 litrov dnevno, za kršitve pa so celo zagrožene kazni.
Helen Zille, premierka province je ljudi celo pozvala, naj se ne prhajo več kot dvakrat tedensko, z vodo, ki so jo uporabili za čiščenje, pa naj splakujejo stranišča.
Skrb za manjšo porabo vode je v mestu tako postala glavna tema pogovorov in medijskega poročanja. Mestna uprava je na svojih spletnih straneh vzpostavila tudi poseben kalkulator, s pomočjo katerega si lahko prebivalci izračunajo povprečno dnevno porabo in lažje dosežejo 50-litrsko omejitev. Izračun denimo predvideva dvominutno prho in enkratdnevno splakovanje stranišča.
Cilj je kljub temu še daleč. Capetown namreč še zmeraj porabi okrog 16 odstotkov več vode, kot pa je cilj - 450 milijonov litrov dnevno. In če mesto tega ne bo kmalu doseglo, je 'dan nič' neizogiben, še opozarja Neilson.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.