Čas za Zemljo

FOTO: Suša v Capetownu: mračni 'dan nič', ko bi ostali povsem brez vode, z varčevanjem pomaknili v julij

Capetwn, 21. 02. 2018 09.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Napovedi, da bi zaloge vode v južnoafriškem Capetownu lahko do aprila povsem pošle, so se - tudi zaradi intenzivnega varčevanja - na srečo nekoliko omilile. Tako imenovani 'dan nič' se je zdaj zamaknil v julij. Mestu je dnevno porabo vode uspelo zmanjšati na 523 milijonov litrov, a cilj - 450 milijonov litrov na dan - je še daleč.

Prvotne mračne napovedi, da bi južnoafriško mesto Capetown zaradi hude suše do aprila ostalo povsem brez vode, so se na srečo nekoliko omilile.

Prebivalci so porabo vode namreč zelo omejili, posledično pa tako imenovani 'dan nič', ko bi voda povsem usahnila, (vsaj) za nekoliko odložili. Po novih napovedih bi južnoafriško mesto brez vode tako ostalo 9. julija, poroča The New York Times.

'Dan nič' se je zdaj zamaknil v julij.
'Dan nič' se je zdaj zamaknil v julij. FOTO: AP

Pred približno tremi tedni so južnoafriške oblasti napovedale, da bo Capetown 'dan nič' dočakal konec aprila. V mestu so nemudoma uvedli stroge ukrepe: štiri milijone prebivalcev je vodo lahko točilo le na posebnih zbirnih mestih, kamor so jim jo dovažali s cisternami.

Nov 'rok' so objavili tudi na spletu, ob tem pa dodali, da se zaloge vode počasi celo že povečujejo. "Zmaga nad dnevom nič se tako morda že kaže na obzorju," so zapisali.

Mestu je tako uspelo zmanjšati porabo vode na 523 milijonov litrov na dan, kar je skoraj polovica količine, ki so jo porabili pred štirimi leti, ko sta se huda suša in pomanjkanje pričela. Nekaj dodatne vode so mestu prispevale tudi bližnje kmetije. Zaloge v rezervoarjih za mestnimi jezovi so trenutno sicer na 24 odstotkih in še zmeraj padajo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Mesto bi morda zimo - ta se na južni polobli začne junija - dočakalo celo brez večjega pomanjkanja. Vendar pa ni nobenega zagotovila, da bo zima s seboj prinesla tudi sicer običajno deževje.

"Na prebivalce Cape Towna apeliram, naj v prizadevanjih za varčevanje z vodo ne popuščajo," je dejal Ian Neilson, namestnik župana. "Upočasnitve si ne moremo privoščiti, preprosto zato, ker ne moremo natančno predvideti prihodnje količine padavin."

Mesto gradi tudi obrate za razsoljevanje morske vode, a rok, kdaj bi se jih lahko pričelo dejansko uporabljati, še ni znan.

Prha dvakrat tedensko, enkratdnevno splakovanje stranišča

Lani je v veljavo začasno stopila tudi omejitev, na podlagi katere lahko prebivalec Capetowna dnevno porabi 23 litrov vode. Količina velja za vse namene, vključno s kopanjem, pitjem, kuhanjem, čiščenjem in splakovanjem stranišča. 1. februarja so to omejitev spremenili na 50 litrov dnevno, za kršitve pa so celo zagrožene kazni.

Helen Zille, premierka province je ljudi celo pozvala, naj se ne prhajo več kot dvakrat tedensko, z vodo, ki so jo uporabili za čiščenje, pa naj splakujejo stranišča.

Skrb za manjšo porabo vode je v mestu tako postala glavna tema pogovorov in medijskega poročanja. Mestna uprava je na svojih spletnih straneh vzpostavila tudi poseben kalkulator, s pomočjo katerega si lahko prebivalci izračunajo povprečno dnevno porabo in lažje dosežejo 50-litrsko omejitev. Izračun denimo predvideva dvominutno prho in enkratdnevno splakovanje stranišča.

Cilj je kljub temu še daleč. Capetown namreč še zmeraj porabi okrog 16 odstotkov več vode, kot pa je cilj - 450 milijonov litrov dnevno. In če mesto tega ne bo kmalu doseglo, je 'dan nič' neizogiben, še opozarja Neilson.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

macek_garfield
23. 02. 2018 14.05
+2
te temne imajo najraje slovenske politicarke levega pola pa to, vilkomen vilkomen pa to
ibasumik
23. 02. 2018 13.55
+0
Mi doma živimo normalno življenje, vendar cenimo vodo, hrano in energijo. 4 članska familija porabimo 65l vode na osebo dnevno, brez odrekanja. Če odštejem WCje, porabimo 50l/osebo/dan. Tako da omejitve, ki jih imajo (50l), zaenkrat niso extra hude.
frako
22. 02. 2018 12.21
+1
Mi smo pa lohka zdej pametni, k je po dolgem času spet sneg nafilal naše rezerve vode. Da bi blo kt lan sam dž neb nič rastlo na naših kmetijah.
dannyer
21. 02. 2018 19.30
+9
in ni samo suša kriva tudi njihova politika naprave pa seveda ne delajo saj so inžinirje vrgli na cesto ter zaposlili ne inžinirje.
Fulano in Beltrano
22. 02. 2018 10.14
+0
To si že ob zadnjem prispevku povedal...ampak tukaj ne bo dočakal, da se bodo ljudje aktivno vključili v debato. Tisti, ki smo seznanjeni s situacijo tam spodaj, smo v manjšini. Za večino pa itak velja, da belci izkoriščajo uboge domačine.
dannyer
23. 02. 2018 12.50
+1
Aijn Prenn
24. 02. 2018 10.07
@perikle: A lahko pojasniš kaj si s tem mislil??
Klemzi28
21. 02. 2018 13.54
+3
Nič se ne piše da bo svet kej pomagal. Sam kdaj bodo brez vode ...krasen novi svet
gremonadesno
21. 02. 2018 13.41
+16
pobijanje belih kmetov v Juzni Afriki jim gre dobro od rok
indal
21. 02. 2018 12.43
+19
Gadafi je izvajal največji projekt namakanja na svetu znan kot "Great Manmade River Project", z namenom, da bi vodo naredil dostopno po celotni puščavi.
indal
21. 02. 2018 13.04
+8
In neki afriški intelektualec je v nekem intervjuju lepo povedal: "mi ne rabimo pomoči...mi samo želimo, da tujci spoštujejo naše zakone". To je bistvo.
GlavniModerator
21. 02. 2018 12.21
-1
spletni Kritik
21. 02. 2018 12.07
+21
Na bljižnem vzhodu obstaja mala država, ki je brez sladke vode iz puščave ustvarila dobesedno raj na zemlji. Vse zeleno :) Tehnologija že obstaja, a je cenejše reducirati revežem vire. In če lahko gredo naftovodi po celem svetu, zakaj ne morejo vodovodi ? :)
mackon08
21. 02. 2018 13.29
+13
Vodovod nočejo, ker potem bi tudi bilo manj vojn in vodilne države na svetu so proti miru. Vojna pomeni dobiček.
lodz68
22. 02. 2018 14.14
+0
Ti brihta, to lahko delaš le ob morju če misliš na desalinizacijo-oziroma za druge-razsoljevanje.Kako boš pa to napravil na celini ???