Čas za Zemljo

FOTO in VIDEO: Z razmišljanjem, da se avta ne da deliti, ostajamo v prejšnjem stoletju

Ljubljana, 18. 10. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
334

Ste kdaj računali, koliko vas stane osebno vozilo na leto? To je eden od tistih stroškov, ki jih je bolje ne računati, tako kot na primer stanovanjski kredit. Za ene je avto statusni simbol, za druge prevozno sredstvo. Slednji zagotovo veliko bolje pretehtajo vsak cent, ki ga vložijo vanj. Takšna je trojica prijateljev, ki si že leto in pol deli vozilo. Preverite njihove izračune.

Pred mesecem dni je potekal evropski teden mobilnosti, ko smo veliko govorili o trajnejših načinih prevoza, tudi o tako imenovanem car sharingu ali souporabi vozila. To je zgolj ena od možnosti družbi in okolju prijaznejšega osebnega prevoza, ki v Sloveniji še ni pretirano znana (poznamo prevozi.org, kjer gre v bistvu za skupno vožnjo oziroma carpooling, pa Avant2go, kjer za določeno plačilo souporabljate električna vozila, ki so last podjetja), medtem ko je v tujini ta praksa poznana že vse od 70. let prejšnjega stoletja in se je izkazala za zelo učinkovito. Pri nas je zanimanja in predvsem razumevanja za te oblike prevoza še vedno zelo malo. Še vedno smo miselno v prejšnjem stoletju, še posebej takrat, ko govorimo o našem odnosu do sobivanja človeka s človekom.

Souporaba avtomobila je model kratkotrajne izposoje avtomobila. Zanimiv je za uporabnike, ki avto uporabljajo le občasno. Izposoja lahko poteka kot povsem profiten posel (Avant2go ponuja najem povsem električnih vozil), lahko pa so uporabniki povezani v različne agencije, zadruge ali interesne skupine.

Naslov članka ’Zakaj ne bi izkoristili vozila, ki večino časa stoji na parkirišču’, ki govori o car sharingu, ki je bil med drugim tudi osrednja tema letošnjega tedna mobilnosti, večina najprej razume kot napad na osebno lastnino, zato je več kot očitno, da bomo še lep čas s svojo miselnostjo ostali v prejšnjem stoletju.

So pa tudi takšni ljudje, ki iščejo alternativne možnosti prevoza z željo, da bi konkreten del svojih prevoznih stroškov oklestili. Če jih zraven vodi še misel, da so nekaj več naredili za naše okolje, še toliko bolje. Medtem ko večina dvomi, da si je možno deliti vozilo (to namreč na glavo postavlja cel kup priljubljenih slovenskih rekov, kot so: v španoviji še pes crkne; avta, ženske in zobne ščetke se ne deli in pa avto je nujno zlo), pa trem prijateljem to uspeva že leto in pol. Vsi trije sicer priznavajo, da gre za zahteven izziv, ki pa se jim zaenkrat še izplača.

Souporaba, ki deluje že leto in pol

Janez, Peter in Aleksander si že leto in pol delijo vozilo.
Janez, Peter in Aleksander si že leto in pol delijo vozilo. FOTO: Damjan Žibert

Trije Ljubljančani - Aleksander, Peter in Janez so se aprila lani odločili, da začnejo eksperiment, s katerim so želeli predvsem znižati svoje izdatke za prevoz. Ker so v tem videli tudi okoljske in zdravstvene prednosti, je bila odločitev za souporabo vozila še lažja. Misel, da je avto nujno zlo v Sloveniji, zavračajo. Avto jim služi zgolj kot dodatna možnost prevoza, saj večino svojih dnevnih poti prepešačijo oziroma opravijo s kolesom. Ko to ni izvedljivo, uporabijo javni prevoz, medtem ko jim avto, ki si ga delijo, služi bolj kot prevozno sredstvo za izlete, počitnice, obiske sorodnikov, zadnje čase pa zaradi narave dela tudi za terensko delo izven Ljubljane. Vsi, ki ne živijo v Ljubljani in njeni bližnji okolici, so sedaj zagotovo že na bojnih položajih, češ da oni ne morejo kolesariti v mesto, da primestni javni prevoz ni učinkovita alternativa in da na vasi ni vse dosegljivo v radiu nekaj kilometrov. Trojica prijateljev se tega prav dobro zave, zato svojega razmišljanja nikomur ne vsiljuje. Sami so ocenili, da je zanje zadeva izvedljiva in finančno ugodna, zato jo priporočajo tudi drugim, ki zmorejo preseči razmišljanje povprečnega Slovenca. 

Solastništvo kot test prijateljstva

Celoten projekt se je začel aprila lani, ko sta Peter in Aleksander sprejela odločitev, da kupita avto nižjega srednjega razreda, ga registrirata, zavarujeta, na spletu naredita koledar, kamor vpisujeta načrtovano uporabo vozila, se dogovorita glede stroškov vzdrževanja in vseh ostalih pravil uporabe. Kmalu se jima je pridružil še tretji prijatelj Janez. Ena od ključnih lastnosti, ki je potrebna, da takšen eksperiment sploh lahko deluje, je obstoj zaupanja. Brez tega ne gre. "V bistvu je to bolj test našega prijateljstva," malo v šali pravi Aleksander in doda, da je zelo priročno, če vsi člani ekipe živijo blizu skupaj, saj je tako lažja koordinacija. Vse ostalo je stvar dogovora.

Delijo se vsi stroški. Gorivo, parkirnine in kazni plačuje vsak sam

Osnovna pravila njihovega skupnega lastništva so naslednja: skupni stroški nakupa, zavarovanja in vzdrževanja vozila se delijo na tri. Gorivo, parkirnine in morebitni prekrški so breme posameznika. Rezervoar goriva mora biti po uporabi vedno poln. Uporabo si napovejo v skupnem spletnem koledarju in deluje po principu kdor prvi vpiše, prvi pelje. Seveda se med sabo uskladijo, če pride do kakšnih nenačrtovanih sprememb in nekdo nujno potrebuje avto. "Vse je stvar dogovora," opozarjajo moji sogovorniki. Na začetku so imeli zgolj dva avtomobilska ključa, kar je predstavljalo nekaj logističnih težav, zdaj imajo tri ključe in je zadeva še lažja.

Eksperiment souporabe vozila se je izkazal za zahteven test njihovega prijateljstva. Zaenkrat jim gre odlično.
Eksperiment souporabe vozila se je izkazal za zahteven test njihovega prijateljstva. Zaenkrat jim gre odlično. FOTO: Damjan Žibert

Avto posodijo oziroma oddajo tudi drugim, seveda ob soglasju vseh treh. Ob reku, da se avta, ženske in zobne ščetke ne posoja, se samo zasmejijo. Zanje je avto zgolj prevozno sredstvo, in še to dodatno, saj večinoma pešačijo in kolesarijo. Opozarjajo, da bi morali ljudje preseči takšna zastarela razmišljanja. "Ugotoviš, da v bistvu lahko stvari spremeniš le pri sebi," pravi Aleksander.

Sogovorniki, ki imajo za seboj že leto in pol solastništva, priznavajo, da so zadnje mesece njihove potrebe po vozilu nekoliko večje, zato pogosteje prihaja do situacij, ko bi nekdo od njih potreboval avto, pa je le-ta zaseden. A tudi to zaenkrat uspejo rešiti.

En lastnik, trije uporabniki

Ker v Sloveniji zakonodaja glede skupnega lastništva šepa, je lastnik avta Peter, nanj pa je napisano tudi zavarovanje. Ostala dva imata pri AMZS prijavljeno mednarodno dovoljenje za uporabo, da nimajo težav pri uporabi vozila v tujini. Prekrškov ni bilo veliko, saj so zgledni vozniki, zgledno vožnjo pa pričakujejo tudi od drugih, ki se usedejo za volan njihovega vozila. "Avto posodimo pod pogojem, da ga ne zalotimo parkiranega na zelenici, kolesarski stezi ali pločniku," je glede posojanja drugim jasen Peter.

Vsi trije imajo sicer pešačenje in kolesarjenje raje kot vožnjo z avtom. Ne samo, da je bolj zdravo (zanje in za okolje), pač pa je tudi najcenejše. Peter opozarja, da je kolo odlično prevozno sredstvo v večjih mestih, tudi v Ljubljani, ki ti prihrani precej časa. Ne ustavi ga niti dež, prav tako ne pozna izgovora, da potrebuješ avto za večje nakupe. Tako je iz trgovine domov s kolesom prepeljal tudi velike tovore, kot je nova vzmetnica, pa dve avtomobilski pnevmatiki, cevi itd.

Bolje enega dobro izkoristiti, kot tri slabo

Po vseh analizah stroškov so ugotovili, da je bolje, da so lastniki enega dobro uporabljenega vozila, kot pa da bi bili lastniki treh slabo izkoriščenih vozil. Čeprav jih dvomljivci v car sharing ne priznavajo, so prednosti tudi okoljske. Manjši ogljični odtis, ker ni potrebna izdelava treh vozil. Seveda to pomeni tudi manj odpada. Manjšo potrebo po parkiriščih in s tem več prostora za zelenice. Ker si avto delijo, je uporaba bolj racionalna, to pa pomeni manjšo obremenitev okolja z izpusti. Resda je pri več različnih uporabnikih življenjska doba avtomobila praviloma krajša, a so vsi trije zelo podobni vozniki, ki na avto pazijo, zato predvidevajo, da bo zdržal dlje časa.

Skupaj uporabljajo avto znamke Ford Focus 1.4 letnik 2005.
Skupaj uporabljajo avto znamke Ford Focus 1.4 letnik 2005. FOTO: Damjan Žibert

To so njihovi izračuni, ki govorijo v prid souporabe

Nakup avtomobila znamke Ford Focus 1.4, letnik 2005, prevoženih 204.000 km je znašal 2022,87 evra oziroma 674,29 evra na osebo.

Obvezne dajatve 2017 so bile: zavarovanje 368,63 evra, tehnični pregled 33,97 evra, registracija 18,54 evra, prometno dovoljenje 1,32 evra, letna dajatev za uporabo vozila 96 evra, odjava vozila iz prometa 10,95 evra, pooblastilo za vožnjo vozila v tujini 40,99 evra, vinjeta 110 evrov, kar skupaj znaša 680,40 evra oziroma 226,80 evra na osebo.

Vsi tehnični stroški do sedaj so veliki servis (jermena, olje, filtri) 220 evrov, zadnji brisalec 5,5 evra, zimska tekočina za čiščenje stekel 6,5 evra, žarnica 7,1 evra, amortizerja prtljažnika 40 evrov, ličarstvo 110 evrov, motorno olje 1 liter 11,87 evra, levi sprednji brisalec 10,65 evra, kar skupaj znese 441,62 evra oziroma 147,20 evra na osebo.

Trenutno se ta trajajoči eksperiment, kot so ga poimenovali, vsem trem obrestuje. In to je zanje glavno. Na negativne odzive ljudi se ne ozirajo. Večina jih je do souporabe vozila kritična, ker ne presežejo zastarelega razmišljanja in so osredotočeni na materialne dobrine, so prepričani moji sogovorniki. "Če bi vsak od nas imel svoj avto, bi porabil precej več," opozarja Peter. Janez dodaja: "Avto stane, tudi če stoji na parkirišču. Če ga rabiš malo, je posamezna vožnja strašno draga."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (334)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

emilzapata
19. 01. 2018 13.04
+6
poznam nekoga, ki si je svojo ženo delil z njenim ljubimcem oziroma bolj točno ljubimci, pa je mogoče dvakrat prišel na vrsto na leto, pa še takrat jo je bolela glava.
Debely
18. 01. 2018 10.10
Vaška zaplankanost je huda bolezen.
Tomvojo
14. 01. 2018 16.01
+2
še v družinskem krogu ne gre kaj šele med tujci.
resnicaosvobaja
06. 01. 2018 10.13
+3
Če si ga lahko 3 delijo za samostojno rabo pomeni edino to, da ga pravzaprav nihče ne potrebuje
Principat
05. 01. 2018 19.14
+2
zakaj imajo slovenci največ traktorje na število prebivalstva ( ker se je ikazalo podataknjenost , nezaupanje in ko je prišlo do okvare - je bil prepir in če je on kupil 45 KM potem je drugi kupil 75 km , enako pri avtu),, to vse pove ,, študija pa tudi dokazuje , da le avti srednje nižjega razreda le pridejo v poštev ,, vse ostalo je čisto natolcevanje
BitterTruth
05. 01. 2018 10.50
+1
kot eksperiment seveda deluje... ker je praktično v kontroliranem okolju... torej pisni dogovor med uporabniki (kdo plača ko se kaj zgodi, pokvari ipd), očitno na očeh javnosti (zaradi česar se vsi udeleženci držijo prvotnega dogovora) in podobno... ko zadevo preneseš v 'real life' slovenijo, se bodo ti trije vsak dan kregali med sabo kdaj bo kdo vozil, kdo bo tankal in kje, katero gorivo se bo uporabljalo, bognedaj da pride do okvar, izrednih dogodkov, zamud na cestah.... ne filajte ljudi z neumnostmi zato da bi jih prepričali da njihove bedne plače zadoščajo za dostojno življenje če so se le česa pripravljeni odreči... vsi skupaj moramo temu reči ne... plača, čeprav minimalna, MORA zadostovati za dostojno življenje
emilzapata
17. 12. 2017 11.17
+4
kompanija se ni še nikjer obnesla, ker je človek predvsem bitje nagonov, daleč zadaj pa razuma.
dzun-tao
16. 12. 2017 11.44
+7
Ja ta delitev tud meni sploh ne diši. Dejmo rečt da si delijo avto jože in miha. Pa je miha k je poseben neki trave not "pozabu" fajn skrito. ustavjo jožeta in ta najeba zarad drugih.
METKA102
14. 12. 2017 09.14
+4
Avto ima človek zato, da ga ima na voljo, ko ga potrebuje. V tem primeru pride večkrat do situacije, ko ga nimaš. Le kdo ima čas hoditi po avto nekam drugam, kjer naj bi bil parkiran. Bicikelj v Lj je povsem nekaj drugega. Kolesa niso privat last in kolesarji nimajo nimajo nič s tem, kako ga dostaviti nekam, kako ga servisirati. Sicer pa, tale članek je bil pred enim mesecem že tukaj objavljen.
Brcavrit
15. 12. 2017 17.08
+0
Šekica
11. 12. 2017 11.25
+10
Kako naj gremo trije na izlet čez vikend na različne konce?
ni_mi_vse_eno
09. 12. 2017 20.42
+8
Baje je rek, da se avtov in bab ne posoja, vendar če so dobri prijatelji, potem baje gre. ☺
Tomaz1980
17. 12. 2017 09.50
+3
ni_mi_vse_eno
09. 12. 2017 20.39
+24
Moj direktor ostaja v prejšnjem stoletju, ker z menoj žal ni bil pripravljen deliti svojega novega Mercedes CL 65 AMG - Žal ☺
optimist11
01. 11. 2017 17.56
+16
Uresničuje se Titova in Kardeljeva vizija. Družba brez lastnine. Vse je naše.
ZigaZois
17. 12. 2017 09.16
+3
V napačno smer gledaš: Vse je njihovo, mi pa plačamo.
Eitipatapa
18. 10. 2017 20.35
+5
Raje si delim zobno ščetko kot avto.
pepikrlinca
18. 10. 2017 19.58
+33
če bi imeli družine, bi bilo kar konec te zgodbice
BitterTruth
05. 01. 2018 10.55
+2
in to že prvi dan, ko bo treba peljati otroke v 3 različne vrtce ob istem času...
ravtar
18. 10. 2017 19.10
+17
Koliko stane avto..... se vedno mnogo manj kot pa nasa pogoltna drzva
jesenvoyo
14. 12. 2017 13.12
+2
Država je pogoltna tudi pri avtu, kot stroških z njim.
bb5a
18. 10. 2017 18.06
+16
Te delajo to zato, ker nimajo denarja, se pravi klošarija...uteha jim je pa okolje...:D
Houdor
18. 10. 2017 21.32
+6
AceMcCloud
18. 10. 2017 17.59
+39
Socializma ni več že skor 30 let! Avto ne more postat druźbena lastnina! Če si avto trije delijo, potem v praksi izgleda nekako tako: "V desnem prednjem kolesu nekaj poka!" "Jaz nič ne vem...Jože je zadnjič vozil" "Ne, jaz nisem. Božo je šel z avto v hosto gobe nabirat!" "Ja nič, bo treba dat zrihtat!" "Veš, nimam ta mesec nič keša, ker doma kopalnico renoviram..."
Amnasty
18. 10. 2017 17.00
+32
Ni tako enostavno kot ste to predstavili, posojanje avta je kompleksna stvar in mislim da je škoda živcev za logistiko, ter odgovornosti, ki prinaša tak sistem. Svoj avto bom imela še naprej samo zase. Hvala lepa.
CrushLow
18. 10. 2017 15.45
+23
ja super .... nekdro drug bo kupil avto, ga servisiral, registriral ... jst se bom pa vozu z njim, kumi cakam :)