Čas za Zemljo

Kakšno vrečko izbrati, da narava ne bo trpela?

Ljubljana, 11. 04. 2017 06.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Danijela Levpušček
Komentarji
30

V Evropi na leto v naravo odvržemo osem milijard plastičnih vrečk. To je več kot 15 tisoč vsako minuto. Čeprav postajamo bolj okoljsko ozaveščeni, smo tudi malomarni. Biorazgradljivo ne pomeni, da vrečka v naravi na hitro razpade in da jo lahko odvržemo kjerkoli, napisi, kot so "okolju prijazno", "100 % razgradljivo", pa so zavajajoči.

Po neuradnih podatkih ene od družb za ravnanje z odpadno embalažo je bilo v Sloveniji leta 2010 dano v promet okoli 1.500 ton plastičnih vrečk, kar pa vključuje tako nosilne kot ločevalne vrečke. Ministrstvo za okolje in prostor
Povprečen Finec na leto porabi točno štiri plastične vrečke. Štiri! To uspeva tudi Dancem. Povprečen Evropejec jih 198. Podatkov za Slovenijo ni, tisti evropske komisije, da jih porabimo kar 466 na prebivalca, pa po trditvah našega okoljskega ministrstva ne drži. V Bruslju so porabo izračunali "na pamet", ker uradni podatki za našo državo ne obstajajo. Po principu – če ni uradnih evidenc, potem gotovo na veliko smetijo – so nas porinili v skupino držav z največjo porabo.

Očitno smo torej bolj okoljsko ozaveščeni, kot menijo v Bruslju, poleg tega se poraba vrečk v zadnjih letih zmanjšuje. Smo torej lahko zadovoljni z doseženim? Žal ne, življenje ni statistika, možnosti za izboljšave pa je še ogromno. Ne le pri nas.

Poraba plastičnih vrečk
Poraba plastičnih vrečk FOTO: Thinkstock
Alarm zazvoni ob podatku, da je samo v letu 2010 na trg Evropske unije prišlo skoraj 100 milijard plastičnih vrečk (98,6 milijarde, če smo natančni). To je slabih 200 vrečk na vsakega prebivalca. 90 odstotkov je bilo lahkih vrečk, ki najhitreje končajo med odpadki. Gre za vrečke, tanjše od 50 mikronov oziroma 0,05 milimetra. In prav tem vrečkam so v Bruslju napovedali vojno.

Plastične nosilne vrečke kupcem ne bodo več na voljo brezplačno, ceno pa bo določil vsak prodajalec sam. Trenutno pa se ne načrtujejo spremembe v obdavčevanju nakupovalnih vrečk (DDV, okoljska dajatev). Ministrstvo za okolje in prostor
Evropski parlament je leta 2015 izglasoval zmanjšanje njihove porabe za kar 80 odstotkov. Cilj je do konca leta 2019 povprečje spustiti na 90 vrečk na prebivalca, do konca leta 2025 pa na 40. Kako bo to dosegla, se lahko vsaka država odloči sama. Slovenija, ki z uvajanjem ukrepov že zamuja, naj bi do poletja uvedla obvezno plačilo za takšne vrečke, medtem ko se za uvedbo posebnih davkov ni odločila. Več energije kot doslej bi morale države namenjati tudi osveščanju potrošnikov.

"Sedanje stopnje recikliranja lahkih plastičnih nosilnih vrečk so zelo nizke, zaradi več praktičnih in gospodarskih težav pa se v bližnji prihodnosti najverjetneje ne bodo bistveno zvišale," so bruseljski politiki zapisali v utemeljitvi. Očitno so prisluhnili okoljevarstvenikom, ki že leta dopovedujejo, da je plastike toliko, da zgolj recikliranje ni dovolj. Treba je zmanjšati porabo.

Evropska direktiva pa dovoljuje tudi izjeme, zelo lahke plastične nosilne vrečke z debelino stene manj kot 15 mikronov, namenjene za primarno embalažo nepredpakiranih živil, se iz ukrepov lahko izloči. Med državami, ki so se v Bruslju zavzemale za to, je tudi Slovenija. "Uporaba teh vrečk se priporoča iz higienskih razlogov pri prodaji nepakiranih svežih živil, zlasti sadja in zelenjave, pa tudi rib, mesa in mesnih izdelkov," na našem ministrstvu za  okolje utemeljujejo takšno stališče.

Kaj to pomeni v praksi? "Te manjše vrečke bodo plačljive, v kolikor ne bo sadje ali meso direktno v vrečki," je za oddajo Svet pojasnila direktorica direktorata za okolje Tanja Bolte. Plačljive pa bodo tudi vrečke na hitrih blagajnah, ki so zdaj še zastonj.

Nasvet
Nasvet FOTO: Thinkstock
Najboljši – Finci in Danci

Danci so kot prvi na svetu že leta 1993 začeli vrečke zaračunavati. Danes, kot že omenjeno, v povprečju porabijo štiri plastične vrečke na prebivalca na leto. Enako je na Finskem, kjer jim je uspelo brez kakršnih koli ukrepov v obliki prepovedi ali dodatnega zaračunavanja. Le navade so drugačne in namesto plastičnih v vseh trgovinah ponujajo papirnate vrečke.

Francija je lani kot prva v Evropi prepovedala plastične vrečke za enkratno uporabo; z letošnjim letom so prepoved razširili še na plastične vrečke za zavijanje sadja in zelenjave.

Uspešna je tudi Irska, ki je z leta 2002 uvedenim davkom porabo plastičnih vrečk zmanjšala za 90 odstotkov. Se je pa zato povečala potrošnja vrečk za odpadke, kar pričakujejo tudi snovalci evropske uredbe. "Zaradi zmanjšanja potrošnje lahkih plastičnih nakupovalnih vrečk je pričakovati porast potrošnje namenskih vrečk za odpadke, ki ne sodijo med embalažo, vendar pa naj bi bil ta porast bistveno manjši od števila 'preprečenih' nakupovalnih vrečk," ugotavljajo tudi na našem okoljskem ministrstvu.

Je biorazgradljivo res tudi varno in okolju prijazno?
 

Najpogosteje uporabljena definicija bioplastiko opredeli kot biorazgradljivo in/ali narejeno na osnovi biomase. Vključuje tako plastiko, ki ni biorazgradljiva, je pa narejena iz obnovljivega vira, kot plastiko, ki je biorazgradljiva, a narejena iz fosilnih virov.

Biorazgradljiva plastika je tista, ki se v okolju razgradi. Lahko je izdelana iz obnovljivih ali neobnovljivih virov.
 

Vse več potrošnikov posega po biorazgradljivih vrečkah kot okolju prijazni alternativi. Žal pa tudi te skrivajo umazano resnico.

Napisi na izdelkih, kot so "okolju prijazen", "100 % razgradljiv" in podobni, ki niso podprti s certifikacijskim znakom, ne zagotavljajo, da so izdelki dokazljivo biorazgradljivi. Zveza potrošnikov Slovenije
Pri evropski komisiji so ob sprejemanju direktive o zmanjševanju uporabe plastičnih vrečk posebej izpostavili tiste, ki jih proizvajalci označujejo z izrazoma 'okso-biorazgradljive' ali 'okso-razgradljive'. V takih vrečkah so plastiki dodani aditivi, ki sprožijo njeno razpadanje na mikrodelce, ki ostanejo v okolju. "Označevanje tovrstnih vrečk za biološko razgradljive je torej zavajajoče, saj z njimi ne bo rešeno vprašanje smetenja, temveč se lahko onesnaževanje celo poveča," opozarjajo.

Tudi sicer imajo biorazgradljive vrečke, pa čeprav izdelane iz povsem naravnih materialov, svoje pomanjkljivosti. Nekatere dokončno razpadejo le v nadzorovanih pogojih, na primer v procesu industrijskega kompostiranja, kjer so temperature v primerjavi z domačim precej višje. Takšne, ki bi razpadla v morju, še niso izdelali. Žal jih prav v morju konča ogromno. Okoljevarstveniki celo menijo, da biorazgradljive vrečke spodbujajo malomarnost potrošnikov, ki jih z veliko lažjim srcem odvržejo v naravo, češ, saj bodo tako ali tako "izginile". Svarijo tudi pred pronicanjem delcev v zemljo in podtalnico in dodajajo, naj si nikar ne zatiskamo oči pred dejstvom, da tudi biorazgradljive vrečke vsebujejo kemikalije.
 

"Pomembno je opozoriti, da navedba, da je določen material biorazgradljiv ali narejen na biološki osnovi, ne pove nič o potencialni uporabi nevarnih materialov. Katero koli kemikalijo, tudi vsem poznan motilec delovanja žlez z notranjim izločanjem bisfenol A, je mogoče izdelati iz surovin na biološki osnovi. Poleg tega je mogoča uporaba vrste drugih tveganih kemikalij kot dodatkov, premazov, črnila, lepila itd. Označevanje bioplastike kot okolju prijaznega izdelka brez negativnih učinkov je zato lahko zavajajoče."
(Gibanje Break free from plastics)
 

Med tistimi, ki opozarjajo pred nekritičnim prehodom na biorazgradljive izdelke, je vrsta okoljskih in drugih organizacij, združenih v gibanju Break free from plastics (v prevodu: osvobodimo se plastike). Slovenijo zastopajo Ekologi brez meja. Kot poudarjajo, je treba predvsem zmanjšati porabo, zgolj zamenjava ene vrste plastike z drugo ne bo pomagala planetu, ki se duši v odpadkih.

Zmanjšaj, ponovno uporabi, recikliraj - to so tri pravila do okoljsko odgovornega vedenja. Treba jih je tudi upoštevati v tem zaporedju. Torej: najprej premisli, ali določeno stvar res potrebuješ, nato poskrbi, da čim dlje ostane v uporabi, in nazadnje še za to, da bo reciklirana.
Zmanjšaj, ponovno uporabi, recikliraj - to so tri pravila do okoljsko odgovornega vedenja. Treba jih je tudi upoštevati v tem zaporedju. Torej: najprej premisli, ali določeno stvar res potrebuješ, nato poskrbi, da čim dlje ostane v uporabi, in nazadnje še za to, da bo reciklirana. FOTO: Thinkstock
Težava nastane tudi, ko vrečke odrabimo. Biorazgradljive prepogosto končajo v zabojnikih z navadnimi, čeprav zanje veljajo drugačni postopki recikliranja. Na odlagališčih v večini primerov razpadajo brez prisotnosti kisika, pri čemer se tvori toplogredni plin metan, ki je 23-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid, opozarjajo. Obstaja tudi nevarnost, da jih veter odnese proč, v naravo.

Biorazgradljivo plastiko je sicer mogoče industrijsko kompostirati, a ker v Evropi primanjkuje temu namenjenih objektov, pa tudi ločeno zbiranje tovrstnih odpadkov ni vzpostavljeno, jih večina konča v sežigalnicah in na odlagališčih, dodajajo v gibanju.

Še en razlog za zmanjševanje uporabe plastike namesto prehoda na biorazgradljive izdelke, ki so ga navedli, je ohranjanje obdelovalnih površin. Namesto gojenju rastlin, iz katerih pridobivamo surovino za plastiko, bi jih lahko namenili pridelavi hrane. Opozoriti je treba tudi, da gre za intenzivno kmetijstvo, v katerem na veliko uporabljajo umetna gnojila in pesticide.

Ena od predlaganih rešitev je uporaba gospodinjskih odpadkov kot surovin za izdelavo bioplastike. A tudi tu imajo v gibanju pomisleke. Povpraševanje po odpadkih njihove količine ne bo zmanjšalo, pravijo.

Alternative? Tudi tu ne gre brez pomislekov

Ena najbolj obsežnih primerjalnih študij je bila narejena v Avstraliji leta 2007. Po naročilu tamkajšnje vlade so ugotavljali ogljični odtis različnih vrst vrečk in poskrbeli za veliko nejevernega zmajevanja z glavo. Namreč: izračunali so, da imajo papirne vrečke zaradi večje porabe energije pri proizvodnji in transportu (ker so večje, potrebujejo več prostora, poleg tega so težje) celo višji ogljični odtis od plastičnih. A to ne pomeni, da so plastične okolju prijaznejše. Ne smemo namreč pozabiti, da se papir za razliko od plastike v naravi razgradi, da pri tem  v zrak ne uhajajo toksini in da ni kriv za množično umiranje živali.

A vendar: tudi v tem primeru gre za izdelek, ki ga odrabimo v nekaj minutah. Okoljevarstveniki zato zagovarjajo stališče, da bi morale vse vrečke za enkratno uporabo, tudi papirne, biti plačljive. In tudi, da bi morale biti papirne narejene iz recikliranih materialov. 

Kaj pa vrečke, ki jih lahko uporabljamo vedno znova in znova? Kot so opozorili avtorji avstralske študije, tudi bombažne niso nedolžne. Bombažu je po podatkih WWF namenjenih 2,4 odstotka vseh pridelovalnih površin na svetu, a hkrati zanj porabijo 24 odstotkov vse svetovne proizvodnje insekticidov in 11 odstotkov pesticidov. Poleg tega za proizvodnjo kilograma bombaža porabijo več kot 20 tisoč litrov vode. Recikliranje bombaža je še zelo redko.

Iz tega sledi, so zaključili avstralski avtorji, da je najboljša izbira vrečka za večkratno uporabo, izdelana iz reciklirane plastike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tonivecnormalno
03. 05. 2017 14.32
+2
preprosto...nehajte prodajat plasticne vrecke in jih nadomestite z bolj naravnimi....preprosto.... ker ce v tej revscini, na trgovskih policah prodajas plasticne vrecke po 0,5 € in takoj poleg razgradljive po 3 €....ve se kaj bo potrosnik kupil....lahko si zelis biti bolj ekoloski, samo ce budget to ne dopusca....dzabe poj vse....
Bekim Lutolli
12. 04. 2017 20.05
+2
To je vse ok, da zamenjamo vrečke s tistimi bolj okolju prijaznimi. Je pa ena zadeva še bolj škodljiva... to so vojne, ki onesnažujejo celoten planet z osiromašenim uranom, da o podvodnem izstreljevanju raznih raket in bomb sploh ne govorim. To vpliva na celotno podvodno populacijo, katera že leta beži na kopno v upanju, da preživi... Na kopnem pa jih na žalost čaka gotova smrt brez vode...
KungFuPanda
14. 04. 2017 21.29
+0
Ja. Ampak jaz in ti glede vojn ne moreva narediti nič. Lahko pa svoj del prispevava glede vrečk. In tako je povsod: vedno ljudje iščemo izgovore, ker smo preveč leni in se nam ne da niti razmišljati o tem, da bi v trgovino s seboj prinesli vrečko. Potem so krive vojne... priznam, z mano vred. Ampak postajam počasi alergičen na plastiko, tudi zato, ker je proizvedena iz nafte. To pomeni spet dodatni dobiček naftatjem. Zato se trudim, da izbitam arikle, ki so pakitani v mann emnalaže in se trudim, da se spomnim na vrečo, preden grem v trgovino. Na začetku pozabiš, ampak potem ti pride v navado.
Apostol1
12. 04. 2017 10.50
+7
Ko sem bil otrok me je mama poslala v trgovino z nekakšno pleteno vrečko ,mi smo ji rekli kar mreža in ta mreža je dobro služila vse do pojava polivinilastih vrečk potem se je še nekaj časa valjala po hiši nato pa je pristala še čisto normalno uporabna v smeteh tako kot vsakič plastične vrečke , Torej vse kar je treba narediti je to da se gre nazaj na uporabo vrečk in embalaže za večkratno uporabo in je nadaljevanje svinjanja z plastiko bolj ali manj zaustavljeno ,samo to težko verjamem da se bo v bližnji prihodnosti zgodilo ,se bo moralo kaj veliko bolj tragičnega prej zgoditi.
KungFuPanda
14. 04. 2017 21.30
+1
torkov
11. 04. 2017 21.12
"Iz tega sledi, so zaključili avstralski avtorji, da je najboljša izbira vrečka za večkratno uporabo, izdelana iz reciklirane plastike." .... lahko bi tudi raziskali, kdaj postanejo najboljša izbira. Še praktično vse raziskave kažejo na to, da šele po cca 3-5 letih uporabe. Vse prej so najbolj škodljive. Da malo utišam vse tazelene, ki bodo tu pametovali o teh vrečkah, da v končnem rezultatu ravno oni delajo največ škode okolju!
kitzbill
11. 04. 2017 20.17
+3
ni možnosti izbire, ko kupuješ zelenjavo ali sadje, moraš OBVEZNO za vsako vrsto nakupa vzet novo vrečko,npr. 1 por, 4 korenčke in ..................., maš doma takoj kuuuup plastike
Platfus
11. 04. 2017 20.43
+7
Za por ne rabiš vrečke. Lahko kamot na njega prilepiš. Tako delam jaz ko kupim en izdelek
kitzbill
12. 04. 2017 19.25
+1
ha,ha, dobr si, to je bla sam primerjava, kaj pa če kupim tri pore, takrat se pa tvoja ideja sesuje, žal MORAMO rabit to plastiko. lp
Fruitycat
13. 04. 2017 11.59
+2
To pa ni res, komot daš različne stvari v eno samo vrečko in gor pač nalepiš različne nalepke. Al pa si celo prineseš svoje vrečke za sadje in zelenjavo.
KungFuPanda
14. 04. 2017 21.32
Vedno je rešitev, samo leni smo. Radi imamo komot, še razmišljati se nam ne da.
Definbahija
11. 04. 2017 17.45
+3
vzameš v roke, ostalo v žepe, in naj se trgovina ukvarja z vrečkami
jonbonslon
11. 04. 2017 13.29
+11
nobene vrečke ,košaro kot po sterem.kaj bomo zdej....
JApajaDAja
11. 04. 2017 11.20
+5
na reki so zavrnili 25 ton egiptovskega krompirja, ki je "po papirjih" bil ok pri fitofarmacevtskem pregledu, pa so ugotovili, da je okužen z bakterijami!
Tomaz1980
11. 04. 2017 09.26
+7
Nisem jaz kriv oz mi krivi, če pa živimo v "turbokapitalizmu love story"! Naj NAJPREJ ONI pomislejo kako delajo z naravo in kako bodo vnaprej določali "ponudbo povpraševanje". Samo na malega človeka znate streljat hah??!!
RdečiKarton
11. 04. 2017 12.17
+13
Kapitalizem in narava sta skregana. Narava krepko izgublja. Kapital pa se dela francoza...
Edina Slovenija
11. 04. 2017 09.15
+44
PREPOVEDATI VSE PLASTIČNE VREČKE, ZA PLOČEVINKE, PLASTENKE IN STEKLENICE OBVEZNO UVESTI POVRATNO EMBALAŽO ZA 0,10€! PA DA VIDIMO KDO BO ŠE ONESNAŽEVAL OKOLJE OZ NARAVO!!!
1pravica
11. 04. 2017 10.33
+3
Tocno to..... Sam kaj bodo pa delal potem v plastiki skaza....
jonbonslon
11. 04. 2017 16.44
+5
edina,svaka čast ,dobro napisano ,a v BUTALAH bo to zelooooo težko izvedljivo!
slovenija981
12. 04. 2017 08.47
+1
Se strinjam, ampak kljub poskusom so pri nas lobiji zmagal,,,, z raztalanimi kuvertami............
macro
11. 04. 2017 08.22
+2
takšno za čez glavo
hotchilipoper
11. 04. 2017 08.09
+32
Včasih se je šlo v trgovino s pleteno košaro,al cekarjem po domače.Zdaj je pa narod razvajen,ker jo pozabi s sabo vzeti ,ti pa v trgovini prodajo vrečko,da jo potem z veseljem vržeš stran.No, in kdo je tle glavni krivec-trgovec seveda,tako,da bi njemu moreli izstaviti ekološki davek.
Maddox
11. 04. 2017 08.47
+16
JA včasih se je šlo s košaro, ko se je hodlo 1x na teden ali še redkeje, zdej so pa ustvarli potrošniško družbo in poglej reklame, vsak dan akcija, samo da te spravijo v trgovino, da kupiš ta izdelek in potem še kaj za zraven. Misliš si evo samo tole, se pa nardi, da kupiš še kaj zraven in evo...nova vrečka....
jonbonslon
11. 04. 2017 16.45
-1
Slovenija BUTALE za vajina res odlična komentarja
Uporabnik615372
11. 04. 2017 08.06
+33
Kaj je hujše? Pasji kakec v naravi ali brezplačne vrečke za pobiranje kakcov, ki končajo ali v naravi ali kontrolirano na smetišču?
Bekim Lutolli
12. 04. 2017 20.07
+1
RdečiKarton
11. 04. 2017 08.02
+38
Kam so izginili papirnati škrniclji?! In zakaj se dobi samo plastične vrečke v trgovinah in ne vrečk iz recikliranega papirja tako kot smo jih imeli v Jugoslaviji?!
jonbonslon
11. 04. 2017 16.47
+2
Roxy79
11. 04. 2017 08.01
+15
Kakšno vrečko? NIkAKRŠNE. Sej imate škrnicle...al pa kartonaste zabojčke...... teh je veliko. Zdej pa ... če ste preleni ali pa preveč fini da bi nosili to potem pa vam nič ne pomaga.........
jonbonslon
11. 04. 2017 16.53
+3
79 kaj te lahko vprašam nekaj intimnega?ne me je....t,da ti,ali tvoji bližnji niste nikoli pozabili vrečke ali cekarja doma,ko ste šli v nak.center !če mi prisežeš na svojih otrocih ,ali bližnjih,ti bom verjel,če ne pa prosim ne mi nabivat neke svetniške....pred veliko nočjo ...prosim