V mesec dni trajajoči mednarodni akciji proti nedovoljeni trgovini z odpadki, ki jo je koordiniral Interpol, so junija po vsem svetu odkrili več kot milijon in pol ton teh odpadkov. V največji tovrstni akciji do zdaj so sodelovali policisti, cariniki, mejna kontrola in člani okoljevarstvenih organizacij iz 43 držav, so sporočili iz Interpola.
Večino odpadkov je predstavljala elektronika, večinoma povezana z avtomobilsko industrijo. Večina odpadkov iz Evrope in Severne Amerike je končala v Aziji in Afriki, odkrili pa so tudi tihotapljenje smeti iz ene v drugo evropsko državo. V nezakonito delovanje naj bi bilo vpletenih 326 posameznikov in 244 podjetij.
"Najnovejša akcija je bila velik uspeh. Poleg tega, da je bila to največja akcija za boj proti onesnaženju, je tudi dokaz, kaj lahko dosežemo, če države stopijo skupaj," je dejal predstavnik Interpola z oddelka za okoljski kriminal Joseph Poux.
Kot poudarjajo pri Interpolu, je boj proti nezakonitim odpadkom izjemnega pomena za varovanje okolja. Samo 2010 smo proizvedli 275 milijonov ton plastičnih odpadkov, od tega jih je skoraj 13 ton nezakonito pristalo v oceanih. Leta 2014 pa je po ocenah Interpola le med 10 in 40 odstotkov vseh elektronskih odpadkov končalo na ustreznih odpadih. In kadar so nevarni odpadki neprimerno odvrženi, onesnažijo vodo v okolju, zemljo, pa tudi zrak ter tako predstavljajo nevarnost za zdravje ljudi in njihovo varnost.
Nedovoljena trgovina z odpadki med kriminalci velja za posel z malim tveganjem in visokimi izkupički, pri njem pa izkoriščajo različno zakonodajo držav in regij, pa tudi šibko voljo za pregon tovrstnega kriminala. Sicer se te združbe pogosto ukvarjajo tudi s trgovino z ljudmi, tihotapljenjem drog in orožja, prevarami in pranjem denarja. Prav zato je pomembno, da se jim stopi na prste, opozarjajo pri Interpolu.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.