Naravni procesi v okolju so odgovorni za do 50 odstotkov izgube arktičnega morskega ledu, za ostalo smo krivi ljudje, je pokazala nova podnebna študija.
Študija je temeljila na simulacijah različnih klimatskih pogojev in je bila redek poskus ugotavljanja, koliko k spremembam na Arktiki pripomore človek in koliko narava sama. Razumevanje vseh vzrokov taljenja ledu je ključno za načrtovanje izgub v prihodnosti in ukrepanje.
Znanstveniki so se strinjali, da so naravne spremembe v okolju, kot je atmosferska cirkulacija, so vsaj malo krivi za taljenje ledu, a v kakšni meri in v kakšni meri je za to odgovoren človek, ki je sprožil globalno segrevanje, je stvar debate.
Že leta Arktični led velja za enega najbolj zgovornih dokazov o podnebnih spremembah in številni se bojijo, da ne bo preteklo veliko vode, dokler na severnem polu ne bo več ledu. A študija zdaj kaže, da se morda to ne bo tako hitro zgodilo, če bo narava znova na plan potegnila svoje hladne karte.
Naravne spremembe nad Arktiko so ''lahko odgovorne za od 30 do 50 odstotkov celotne izgube septembrskega morskega ledu od leta 1979,'' so ameriški znanstveniki zapisali v reviji Nature Climate Change. V študiji so še ugotovili, da je arktična klima morda povezana s spremembami, ki so se zgodile daleč stan nad tropskim Tihim oceanom. ''Če se ta naravni proces ustavi oziroma se v bližnji prihodnosti celo obrne, bi lahko videli upočasnitev hitrega taljenja, kateremu smo priča v teh letih, oziroma bi lahko videli celo večanje obsega,'' je dejal vodja študije Qinghua Ding iz univerze Kalifornija. A dolgoročno kopičenje človeško ustvarjenega ogljikovega dioksida bo to lahko še bolj obremenjujoč faktor, je dodal.
''Gledano naprej je to še vedno vprašanje kdaj, ne pa če, bo Arktika poleti ostala popolnoma brez ledu,'' je komentiral Ed Hawkins iz univerze Reading, ki ni sodeloval pri študiji.
''Ugotovitev, da smo ljudje krivi za od 50 do 70 odstotkov izgube ledu ni dobra novica,'' je dejal Twila Moon z univerze bristol. ''Dodajanje CO2 in druge emisije v atmosfero pomeni neposreden negativen vpliv na Arktiko,'' je dodala.
Andrew Shepherd iz univerze Leeds je dodal, da je dobro, da so ugotovili, koliko prispeva človek in koliko narava, saj bodo tako lahko bolje ocenili, kdaj bo led izginil.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.