Nove študije so pokazale, da je mikroplastika že našla pot v našo prehrano. Našli so jo namreč v morski soli, navaja Guardian. Ne le da je mikroplastika že v vodi, ki jo pijemo, nove študije so našle mikroskopske delce plastike v morski soli v Veliki Britaniji, Franciji in Španiji, prav tako tudi na Kitajskem in v ZDA.
Raziskovalci, kot poroča britanski časnik, menijo, da mikroplastika izhaja iz mikrovlaken in razpadajočih plastičnih kosov za enkratno uporabo, ki predstavljajo večino plastičnega odpada, ki ponekod še vedno roma naravnost v morje. Na leto v morje še vedno odvržemo 12,7 milijona ton plastike.
Raziskava, ki jo je vodila Sherri Mason z univerze v New Yorku, je mikroplastiko iskala v soli, pivu in pitni vodi. Pri soli so pregledali 12 različnih vzorcev – od tega 10 vzorcev morske soli, ki so jih kupili v ameriških trgovinah. Ugotovila je, da Američani pojedo do 660 koščkov mikroplastike vsako leto, če se držijo priporočljive količine soli, ki je 2,3 grama soli na dan. A večina Američanov tako ali tako poje bistveno preveč soli.
Kaj ta plastika pomeni za človeško telo, ni znano. Problematično je, ker raziskovalci ne morejo najti vzorčne skupine ljudi za primerjavo, ki ni (bila) izpostavljena plastiki.
Podobne rezultate so dobili tudi raziskovalci v Španiji. Tam so preverjali 21 različnih vzorcev soli in v vseh našli plastiko. Največkrat so našli plastiko, iz katere delajo plastenke.
Ekipa raziskovalcev iz Francije, Velike Britanije in Malezije je preiskala 17 različnih vrst soli iz osmih držav in v vseh, razen eni, so našli plastiko.
Prvič so plastiko, kot so zapisali pri Guardianu, v soli našli na Kitajskem leta 2015.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.