Ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) je v najnovejšem poročilu o podnebju potrdila, da je bilo lansko leto najtoplejše doslej v zgodovini modernega merjenja temperatur, morska gladina je najvišja, ledeniki na severnem in južnem tečaju pa najmanjši doslej.
Krive naj bi bile podnebne spremembe zaradi človeških dejavnosti in vremenski pojav El Nino v Tihem oceanu, ki vpliva na vreme po svetu in je bil lani nenavadno velik. Poročilo so za NOAA pripravili znanstveniki z vsega sveta, objavljeno pa je v glasilu Ameriškega meteorološkega društva.
Temperature so bile od referenčnega povprečja med 1981 in 2010 višje za 0,45 do 0,56 stopinje Celzija.
Meritve med drugim ugotavljajo, da je bila osmina Zemlje lani izpostavljena hudi suši, narasla je količina padavin, več je bilo poplav ter vročinskih valov. Najhujši je zajel Indijo. Gladina morja se je od leta 2015 dvignila za 3,4 milimetra, kar je že šesta letna rast zapored.
Svet je lani prizadelo 93 tropskih ciklonov (13 odstotkov več kot običajno) med katerimi je bil najhujši orkan Matthew, ki je na Haitiju zahteval 1000 smrtnih žrtev. Povprečje med leti 1981 in 2010 je bilo 82 ciklonov letno.
Ledeniki na južnem in severnem tečaju so se skrčili že 37. leto zapored, tokrat v povprečju za meter. Izmerjene so bile tudi najvišje koncentracije ogljikovega dioksida v ozračju, odkar obstaja človeštvo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.