Čas za Zemljo

KOMENTAR: Postali smo planet plastike!

Ljubljana, 21. 01. 2018 06.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Miha Drozg, novinar 24UR
Komentarji
20

"Vam dam vrečko?" Ničkolikokrat sem iz trgovine odšel s takšno popotnico. Včasih sem jo vzel, včasih sem imel svojo, veliko, za večkratno uporabo. Ne da bi o tem kaj preveč razmišljal, priznam. Le tu in tam sem se doma razburjal, ko predala z vrečkami nikakor nisem mogel več zapreti, ko jih je bilo treba zbrati in vreči v smeti.

Miha Drozg
Miha Drozg FOTO: POP TV

Šele ko sem začel pripravljati prispevke o plastiki in zbirati podatke, sem se zavedel. Plastika je vendarle povsod. Ampak ... res povsod. Skorajda ga ni predmeta, ki ne bi imel v sebi vsaj kakšnega plastičnega delca. Plastika v kopalnici, plastika v kuhinji, plastika med igračami, plastika v oblačilih ...

Ko sem k temu dodal še grozljive številke, koliko plastičnih izdelkov uporabimo le enkrat, predvsem pa, koliko plastike vsako leto konča tam, kjer ne bi smela, mi je postalo jasno. Postali smo planet plastike. Prav zares. 

Doslej smo proizvedli 8,3 milijarde ton plastike, polovico v zadnjih 13 letih.

Ljudje po svetu kupimo milijon plastenk na minuto, 20.000 na sekundo. Le polovico teh plastenk se zbere za reciklažo.

Plastenka po ocenah razpada 450 let, ribiški laks 600 let.

Vsako leto uporabimo bilijon vrečk za enkratno uporabo.

Do leta 2050 bo po nekaterih ocenah na svetu že 12 milijard ton plastike.

In ne brez razloga. Plastika je namreč zelo poceni, predvsem pa tudi zelo zelo uporabna. Predstavljajte si, kaj bi se na dolgi poti do trgovine zgodilo s sočnim zrezkom, če ga ne bi zavili v plastično folijo? Pomislite, kaj bi oblekli, če bi se te dni odpravili smučat?  Prav zato – kot je ob snemanju prispevka dejal dr. Kržan s Kemijskega inštituta, ki se s problemom plastike ukvarja že leta – drži: "Alternative nimamo!"

Ampak: ali res potrebujemo prav vso to plastiko, nas mora res spremljati na skoraj vsakem koraku? Predvsem pa; ali ne znamo z njo drugače, potem ko jo odrabimo? Mora res toliko plastike končati v naravi, v morjih in oceanih, med tjulnji, pticami, ribami, školjkami, kjer potem desetletja in desetletja razpada na strupene, škodljive, celo nekatere rakotvorne mikrodelce? Nam res ni mar, da vsako leto zaradi onesnaženosti s plastiko umre najmanj milijon morskih ptičev in več kot 100 tisoč morskih sesalcev?

Odgovor je, upam, jasen. Toda, kako, kaj storiti? Da bi se zanašal na politike in politiko, se mi zdi iluzorno. Pa čeprav je Evropska komisija prav ta teden plastičnim odpadkom napovedala vojno. A  glede strategij sem že od nekdaj skeptičen, zdi sem mi, da vse prevečkrat ostanejo le črke na papirjih. Vem, da potrebujemo tudi državne in naddržavne ukrepe, celo nujni so, a kjer lahko, bi morali največ storiti sami.

Filozofija zero waste – življenje brez odpadkov – se mi zdi – povsem iskreno – pretirana, ob današnjem tempu življenja izvedljiva za redke, za mnoge preveč utopična. Ne predstavljam si, da bi sam delal zobno pasto, deodorant, čistila, celo zdravila. Ali pral hčerkine plenice.

A vendarle mi je vse to dalo misliti. Mora imeti moja zobna pasta res mikrodelce, za bleščeč in sijoč nasmeh? Ne bi za umivanje rok raje uporabljali trdega mila? Kaj ko bi zelenjavo namesto v katerem od preštevilnih supermarketov raje kupili pri kakšnem kmetu? Res ne gre drugače, kot da vodo kupim v plastenki?

Zdaj imam s sabo vedno platneno vrečko. Nekje je vendar treba začeti.

Ali res potrebujemo prav vso to plastiko, nas mora res spremljati na skoraj vsakem koraku?
Ali res potrebujemo prav vso to plastiko, nas mora res spremljati na skoraj vsakem koraku? FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

graf
20. 04. 2018 12.26
Meni je direktor prodajnega centra sam priznal da je PVC embalaža najcenejša rešitev ! In dokler ne bo v trgovinah uvedena druga okolju prijaznejša embalaža je škoda trkat na vest potrošnikov , tista embalaža ki je na voljo jo vzamemo ! Vso ločujemo odpadke in vsi se strinjamo da je plastike preveč , samo problem je treba začet reševat zakonsko , potem pri korporacijah ki plastično embalažo proizvajajo , nato pri trgovcu ...in šele na koncu pri potrošniku !
slozabar
22. 01. 2018 18.40
+9
Ljudje so pridni pa doma ločujejo plastiko, da delamo profit potem odpadnim deponijam, hrvati imajo lepo na pločevinke povrnitev nekaj centov, če bi bilo tako pri nam, kot za pločevinke kot za plastenke pa če tudi samo 0,01€ bi bilo čisto drugače, bi se spremenilo mišljenje nekaterih služijo pa itak na nam s tem ko ločujemo.
travc
07. 02. 2018 10.19
+3
Točno tako...Denarja nobeden ne meče po tleh Sedaj vidiš plastenk po cesti kolikor hočeš s tistimi v kontejnerjih pa komunala služi.
mario7
04. 03. 2018 15.33
PipaP
22. 01. 2018 17.10
+4
Vsakdo bi lahko prispeval k zmanjšani porabi plastike in tudi k upoštevanju reciklaže. Okolje je za nas ključni element kvalitete bivanja, našega zdravja in dobrega počutja. Kar odvržemo na zemljo, se prej ali slej vrne k nam, tokrat na naših krožnikih. Potrebno je spremeniti politiko! Podpiram SDS-ov program. Njihov program je tisti, ki ga potrebujemo!
mario7
04. 03. 2018 15.12
+1
Kakšen program pa ima sđs? Kako v sekto sđs pripeljati opran Patrijin denar?
proofreader
21. 01. 2018 13.04
+5
Slovenci smo zelo pridni pri recikliranju. Tako da ta članek niti ni potreben.
devote
21. 01. 2018 10.48
+14
Odpadni plastiki je potrebno dati ceno(kavcijo) in problem bo rešen. Zakaj je nima, so krive močne korporacije in korumpirani politiki.
AlternativeFacts
21. 01. 2018 10.39
+8
Ja made in USA a ne..od kod pa pridejo take domislice, kot je plastika recimo? .... Kdaj bomo nehali uporabljati sodobno elektroniko, avtomobile, se prehranjevali s samo lokalno pridelano hrano, nosili obleke iz lokalno pridelanega blaga itd? Ahja NIKOLI, mi smo ja razviti, naj nerazviti delajo za nas, mi jim bomo pa s prstom kazali kaj počnejo narobe a ne.....
Ramzess
21. 01. 2018 13.13
+9
...potem pa se čudite zakaj se KONOPLJA tako preganja, zato, ker bi zaradi njene raznovrstne rabe na kolena padlo kar nekaj različne industrije.
ad-hoc
21. 01. 2018 10.35
+5
saj 600 let za razgradnjo je hitr
Mogočnež
21. 01. 2018 10.33
+2
Ja tut vodijo na platični ljudje
akmt
21. 01. 2018 09.42
+16
Clanek je objavljen v napacni drzavi.Pomislite raje na kaksno Indijo npr., kjer ne poznajo niti zabojnikov, kaj sele locevanja odpadkov.In tam.zivi vec kot milijarda ljudi.Platnena vrecka ene izmed.slovenskih zensk ne bo spremenila nicesar.Resujte svet pri virih problemov!
Soulless
21. 01. 2018 10.22
+11
Točno tako, nam vsiljujejo slabo vest, a dejstvo je, da Slovenija ima zelo dobro organizirano reciklažo. Sam uporabljam plastične vrečke- tiste tanke za sadje in zelenjavo, za nakupovanje pa imamo namenske vrečke iz blaga. Slovenija ni problem, problem je drugod.
AlternativeFacts
21. 01. 2018 10.42
+3
Na pa je eden najšel Indijo....hahaha, kaj bi mi brez Indije in Kitajkske, kdo bi nam potem dajal izgovore....Daj poglej kolikšna je kupna moč pri indijcih in koliko pri nas, pa boš kmalu dojel, kdo je tisti, ki smeti s plastiko......Bog ne daj, da bi še pogledal, kam EU izvaža odpadno plastiko, če ne bi bilo Indije, Afrike in Kitajske, bi se mi že zdavnaj utopili v smeteh plastike.....
mužik
21. 01. 2018 09.13
+3
saj brez plastike ne znamo več živeti .
Janko Ig
21. 01. 2018 09.09
+1
Sa ni problem plastika kot material , ampak ljudje, ki jo uporabljajo, če bi uvedli visoke kazni za nepravilno zbiranje in nadzor predali v privatne roke večim firmam bi bil hiter red in čistoča.
komarec
21. 01. 2018 10.04
+3
....če bi, ........ bi...... Pa ne bo, ker za tem se skriva kapital, ki mu je malo mar za ekologijo. Vsi vemo kako ravnati s plastiko, pa se tega ne držimo. Lahko uvedemo visoke kazni, pa bo situacija ista, le, da bodo nekateri za to plačali. Pa ne, da jočem po starem sistemu, bilo je veliko bolje kar se tega tiče. Pijače so bile v steklenicah, ki so se vračale sicer je bilo treba plačati kavcijo, danes je v plastiki in pločevinkah, papirnate vrečke, sadje in zelenjava sta bila v lesenih zabojčkih.......... Danes vse za to, da zgleda lepo, ker se kupuje z očmi.
Banion
21. 01. 2018 08.48
+11
Rešitev je preprosta ali vso plastično navlako zamenjati s papirjem in lesom ali pa zgraditi veliko ladjo ki bo plula po morju in predelovalal plastiko. Vrjetno največ plestike v morje pride iz dežel kjer ni zbiranja odpadkov in je navada da se vse kar je odveč vrže v vodo
?ozo
21. 01. 2018 10.13
+11
zakaj smo vedno krivi potrosniki samo ti lakomni kapitalisti ne v trgovinah bi prepovedal TAKOJ vse vrecke itd da ne nastevam Plasrenke pa v odkup tako kot na HR itd