Morda je vendarle nekaj upanja ... Nove znanstvene analize kažejo, da je ambiciozni cilj - obrzdati globalne temperature, da se ne bodo dvignile za več kot 1,5 stopinje Celzija, morda le dosegljiv. Že leta 2015, ko so ta cilj zapisali v Pariški sporazum, so mnogi dvomili, da je dosegljiv, saj bi morale emisije toplogrednih plinov pasti na nič v sedmih letih, so zapisali pri Guardianu.
A nova analiza na podlagi najnovejših podatkov kaže, da imamo precej več časa, in sicer okoli 20 let, da uspemo dovolj znižati izpuste toplogrednih plinov in tako preprečiti nadaljnje dvigovanje temperatur. Vsekakor je tudi ta izziv ogromen, a če bodo svetovne nacije upoštevale smernice, postavljene v sporazumu, bi se lahko izognili ''resnim in nepopravljivim učinkom'' globalnega segrevanja na ljudi in okolje.
''Videti je več upanja, da dejansko lahko dosežemo pariški cilj,'' je komentiral klimatski ekonomist Michael Grubb z univerze College London. Leta 2015 je bil prav Grubb eden tistih, ki niso verjeli v doseganje cilja. A novo delo, kot so zapisali pri Guardianu, je spremenilo njegovo stališče, saj je pokazalo, da je več prostora za emisije, kot smo mislili.
Grubb je pojasnil, da so emisije prenehale naraščati hitreje od pričakovanj, še posebej na Kitajskem, in da cene pridobivanja energije iz obnovljivih virov energije padajo zelo hitro. ''Smo sredi energetske revolucije,'' je dejal.
Myles Allen z univerze Oxford je nadaljeval, da je novo delo pokazalo, da je 66 odstotkov možnosti, da bi cilj 1,5 stopinje Celzija dosegli v letu 2100, skupna vsota je 240 milijard ton ogljika, seveda pod pogojem, da so tudi drugi toplogredni plini omejeni in pod nadzorom. To pomeni, da bi cilj lahko dosegli, če bi sprejeli ostre ukrepe in to čimprej.
Med najbolj pogosto omenjenimi scenariji je RCP2.6, ki predvideva vse večja zmanjšanja izpustov. Grubb je izpostavil, da bi to v končni fazi pomenilo letne padce, ki smo jih videli ob dogodkih, kot so velika finančna kriza v 30. letih prejšnjega stoletja, druga svetovna vojna in razpad Sovjetske zveze. Nič o tega si seveda ne želimo, tako Grubb predlaga, da z zmanjševanjem pač začnemo prej in tako količine ne rabijo biti tako ogromne.
Seveda je marsikaj odvisno od politike. Dejstvo je, da je ameriški predsednik Donald Trump odstopil o sporazuma, a ameriška podjetja in mesta nadaljujejo z ukrepi za ohranjanje okolja, številni tudi vidijo priložnost v vse cenejši zeleni energiji.
Globalne temperature na kopnem so se bile ob koncu leta 2016 glede na predindustrijsko dobo višje za eno stopinjo. Leto 2016 je bilo tudi globalno gledano najtoplejše, letošnje je na dobri poti, da postane drugo najtoplejše.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.