Čas za Zemljo

FOTO: Veslači po 33 dneh in 320 kilometrih priveslali v Črno goro: Hidroenergija ni zelena, tudi koristi ne vsem

Ada Bojana, 04. 05. 2017 12.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Balkan Rivers Tour 2 je po 33 dneh uspešno končal svojo misijo za ohranitev in zaščito naravnih rek. Kampanja "Z vesli proti jezovom" se je zaključila na Adi Bojani v Črni gori, od začetka akcije so veslači preveslali 140 km na Soči in 180 km na reki Morači ter medtem pripravili številne dogodke za javnost.

33 dni po začetku veslanja na reki Soči v Sloveniji, kjer so morali kajakaši obiti kar sedem jezov, da so lahko priveslali do morja, se je Balkan Rivers Tour (BRT) 2 zaključil z veslanjem od izvira in po celotnem toku Morače vse do Skadarskega jezera in ustja reke Bojane v Jadransko morje v Črni gori.

Izkušnji ne bi mogli biti bolj različni, saj sta reki Morača in Bojana eni redkih prosto tekočih rek v Evropi, na katerih ni zgrajenega nobenega jezu. Tako so lahko veslači pod vodstvom Roka Rozmana v Črni gori s kajaki preveslali celotno reko brez soočanja z jezovi in hidroelektrarnami. Temu primerno jih je celotno pot spremljala neokrnjena narava ter izjemne naravne danosti, kot je kanjon Morače, eden najbolj spektakularnih kanjonov v Evropi. Na svoji poti so preveslali tudi Narodni park Skadarsko jezero, ki je uvrščen na svetovni seznam najbolj pomembnih mokrišč po Ramsarski konvenciji.   

"Z dvema usmerjenima akcijama na Soči in Morači ter vmesnim raziskovalnem delom v južnem delu Dinarskih Alp smo usmerili pozornost na izjemne lepote tega območja, kjer so še doma divje reke, prelepe doline in prijazni domačini. Hkrati se ta izjemna naravna območja soočajo z ogromnimi pritiski, predvsem hidroenergetskega lobija, ki bi, če bi jim to uspelo, popolnoma potopili kanjon Morače in to v njegovem najlepšem in najbolj strmem delu," je ob zaključku akcije povedal Rok Rozman, nekdanji olimpijski veslač, ekstremni kajakaš, biolog in ustanovitelj ter vodja Balkan Rivers Toura.

BRT 2 je v sodelovanju z WWF Adria uspel povezati lokalno prebivalstvo, male in velike nevladne organizacije iz regije ter ljubitelje naravnih rek. S kampanjo so informirali širšo javnost o škodljivosti jezov in hidroelektrarn in s tem nadaljevali boj za ohranitev zadnjih prosto tekočih rek Evrope, katerih večina se nahaja v regiji Dinarskega loka. Reka Morača je ena izmed njih, in bi morala služiti kot primer in dokaz, da obstaja drugačen način odnosa do naših rek. Njen celoten naravni tok je magnet za turiste z vsega sveta, ki na Morači lahko najdejo nekaj, kar so doma že izgubili.

Od začetka akcije so preveslali 140 km na Soči in 180 km na reki Morači.
Od začetka akcije so preveslali 140 km na Soči in 180 km na reki Morači. FOTO: Balkan River Tours

"WWF se že več let bori za ohranjanje zadnjih prost o tekočih rek v Dinarskem loku. Ohranjene in naravne reke so bistvenega pomena za vrste, ki so od njih odvisne, a ponujajo tudi veliko konkurenčno prednost za razvoj doživljajskega in naravi prijaznega turizma. WWF Adria želi zaščititi zadnje preostale naravne dele rek v celotni regiji, od Alp do južnih gora Dinaridov in zgornji tok Soče ter Morača v celotnem njenem toku sta tudi po strokovnih ocenah tisti naravni vrednoti, ki jih želimo brezpogojno ohraniti v naravnem stanju. Izjemno zadovoljni smo, da smo z ekipo Roka Rozmana in mnogimi manjšimi nevladnimi organizacijami, lokalnimi skupnostmi in posamezniki vzpostavili partnerstvo in platformo za sodelovanje v skupnem prizadevanju za ohranitev naravnih rek v regiji," je ob zaključku kampanje povedal Martin Šolar, direktor WWF Adria.

"V 33 dneh izjemne poti smo z malo ekipo BRT 2 uspeli pokazati, da hidroenergija ni zelena in v korist vseh, temveč krasen izgovor za t. i. ‘naravi prijazno’ proizvodnjo energije. Hidroenergetika je eden od sektorjev, kjer se pogosto dogaja velika korupcija, ki poganja večino vseh teh projektov na področju Balkana in ogroža naše zadnje neokrnjene reke. Čas je, da stopimo skupaj in se združeni upremo nepotrebnemu uničenju naših rek in narave," je zaključil Rozman.

Roku Rozmanu in ekipi BRT 2 se je veslanju na Soči in Morači pridružilo preko 100 kajakašev iz 10 držav od Slovenije, Črne gore, Italije, Avstrije, Nemčije, Slovaške, Velike Britanije, Portugalske do Kanade in ZDA. Ob poti so jih podprli tudi številni lokalni prebivalci, ki so večinoma proti izgradnji hidroelektrarn. Od začetka akcije so preveslali 140 km na Soči in 180 km na reki Morači. Tokom veslanja po Soči in Morači so organizirali različne dogodke za javnost, od okroglih miz, filmskih večerov in koncertov, ki se jih je udeležilo preko 350 ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Karel12
05. 05. 2017 14.39
-1
Najbolje porušiti vse HE, uživati v čudovitem okolju, to malenkost" ELEKTRIČNO ENERGIJO" pa uvažati iz nuklearnih elektrarn v tujini. Saj ne moreš verjeti , kakšnih bistrumnosti so nekateri sposobni.
hotchilipoper
05. 05. 2017 08.35
+4
Vsi so za naravo,a tudi eden se ne odpove mobitelu,in spletu
Gregor Subic
04. 05. 2017 21.08
+0
5 komentarjev in vsi tako omejeni...prepočasi spoznavamo to, kar je Naravi že davno jasno...da smo ji preprosto odveč, slepa veja evolucije...
JanZiska
05. 05. 2017 08.05
+4
Heretik1
04. 05. 2017 17.56
+1
Celo hipohondre razumem, ampak teh "naravovarstvenikov" nikakor! Rad bi pa videl enega "naravovarstvenika", ki se je odpovedal štromu v bajti!
Klampfman
04. 05. 2017 15.43
-3
Najboljse, da se kar v jame vrnemo.
ochi
04. 05. 2017 15.30
-2
Martin strel je bolj ekološko sporn od HE
vrtojb
04. 05. 2017 14.20
-3
DA hidroenergiji, ne nasedajte populizmu
JanZiska
04. 05. 2017 13.11
+12
Ja madonca, kaj pa je potem zelena energija? Hidro ni zaradi uničevanja rek, vetrna ni zaradi uničevanja krajine, habitatov in ptic, sončna je najslabša od vseh zaradi negativne energetske bilance in nevarnih odpadkov po razgradnji...bog si ga vedi??? Da ni energija iz TEŠ 6 ???
Maestral9
05. 05. 2017 08.44
+2
grumf
05. 05. 2017 08.48
+3
@JanZiska: prave zelene energije ni. Vsako pridobivanje ima nekaj negativnih posledic, Nekatera malo, nekera veliko. Prav ta 2razlika" med malo in veliko je sporna, ker se jo težko spreminja - v glavo imamo vcepljeno hidro-OK, termo-BAD, nuklearno-RES BAD. Pa ni čisto tako. Ti ljudje so se odločili opozoriti na ta problem in tako je tudi prav.