V najstarejšem slovenskem mestu te dni niso glavna 'atrakcija' le kurenti in druge pustne maske. Ornitologi so na Ptujskem jezeru namreč opazili prav posebna 'gosta' - plamenca.
"Dva plamenca - enega sivega oziroma spolno nezrelega in enega odraslega, čigar perje se je že obarvalo roza, smo prvič opazili v nedeljo," je za 24ur.com razložil varstveni ornitolog Tilen Basle iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Spola in natačne starosti ptic strokovnjaki sicer ne morejo določiti, glede na barvo pa lahko sklepajo, da je siv mlajši, roza pa starejši od sedmih let.
Za plamence je namreč značilno, da je njihovo perje sprva sive barve. "Ko ptiči spolno dozorijo, torej pri približno sedmih letih, jim prične delovati posebna hormonska žleza, zaradi katere se njihovo perje obarva v značilno roza barvo," razlaga Basle. Na obarvanost po njegovih besedah vpliva tudi prehrana - v večini je ta sestavljena iz rakov in nevretenčarjev.
Njuno pot je težko napovedati, a želijo si ju tudi na Obali
Na svetu sicer obstaja sedem vrst plamencev. Na Ptuju gostimo 'Evropska plamenca', Angleži to vrsto po besedah Basleta imenujejo tudi 'Veliki flamingo'. Gnezdijo na evropskih obalnih mokriščih, navadno na Portugalskem, v Italiji, Grčiji in na Cipru. "Najbolj jim ustrezata mulj in plitva voda, tudi zato sta zatoščišče najverjetneje našla ob Ptujskem jezeru," ponazarja ornitolog. Plamenci sicer gnezdijo v kolonijah, ki jih sestavlja tudi po več tisoč osebkov.
Njuno nadaljnjo pot pa je težko napovedati: "Lahko da se bosta pridružila kakšni koloniji, naši kolegi z Obale pa nekako tiho upajo, da se bosta ustavila tudi ob slovenskem morju." Tam so plamenci po podatkih DOPPS-a zadnjih deset let pozimi sicer že kar stalnica. "Vsako zimo namreč opazimo nekaj osebkov." Je pa povsem drugačna slika v celinski Sloveniji. "Doslej smo jih v notranjosti Slovenije namreč opazili le trikrat, še nikoli pa na Ptuju," še pove strokovnjak.
In kod kod sta ptici sploh prišli? "Ker sta neoznačena, je to težko opredeliti. Decembra so povsem enaka ptiča sicer opazili na Madžarskem in lahko da sta to ravno 'naša' dva. Možno je, da se pomikata z vremenom, oziroma ju poslabšanje vremena 'odnaša' proti jugu, Njuno 'poreklo' pa je najverjetneje Sredozemlje," še razloži varstveni ornitolog.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.