Čas za Zemljo

Elektrarna na domači strehi: kje je dobra lega, koliko denarja potrebujete in kdaj se investicija povrne

Ljubljana, 10. 03. 2017 08.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
184

Sončne elektrarne za gospodinjstva že dolgo niso več modna muha ali nekaj, kar si na streho namestijo "okoljski aktivisti". So dobra investicija, ki koristi tako okolju kot denarnici, pomembno pa je, da še v času načrtovanja sončne elektrarne upoštevamo vse dejavnike okolja in stavbe, da bo izkoristek optimalen.

Solarni panel
Solarni panel FOTO: Thinkstock

Življenje brez elektrike je za sodobnega človeka nepredstavljivo. V Sloveniji gospodinjstva porabijo približno četrtino celotne končne porabe električne energije. Povprečno gospodinjstvo naj bi na leto porabilo okoli 4000 kilovatnih ur električne energije, gospodinjstva, ki so pri porabi električne energije zelo varčna, pa naj bi uspela to povprečno porabo oklestiti tudi za 900 kilovatnih ur.

Kljub vse večji okoljski ozaveščenosti sodobnega človeka, ki se zaveda, da nekateri tradicionalni viri, ki se jih uporablja za pridobivanje električne energije, močno obremenjujejo okolje, pa strokovnjaki napovedujejo, da naj bi bili v prihodnjih letih priča še povečanju porabe električne energije.

Obračanje k obnovljivim virom električne energije je zato smotrna odločitev in rešitev, ki j – tudi ob izdatnih spodbudah države – uporablja vse več slovenskih gospodinjstev. Številni se odločajo za izkoriščanje sončne energije, ki je pravzaprav neomejena, okolju prijazna in – če odštejemo stroške investicije v sistem in njegovo vzdrževanje – tudi brezplačna. Strokovnjaki ocenjujejo, da lahko že z gradnjo sončne elektrarne z močjo 1kWp emisije CO2 znižamo za okoli 500 kg.

Prva sončna elektrarna v Sloveniji je bila nameščena leta 2001. Konec leta 2015 je bilo v Sloveniji nameščenih 3367 sončnih elektrarn v skupni moči 257,6 MW. Portal sončna-elektrarna.net navaja, da naj bi jih bilo največ na Štajerskem, zanimivo pa je, da jih je relativno malo (po navedbah portala okoli 10 odstotkov) na Primorskem, čeprav so tam po ocenah strokovnjakov optimalni pogoji za obratovanje sončnih elektrarn.

V precej večjem razcvetu je fotovoltaika v svetu, kjer zaznava celo 30-odstotno rast. Čeprav mnogi še vedno menijo, da so sončne elektrarne za gospodinjstva modna muha, je v viziji EU za fotovoltaiko je zapisano, da bodo do leta 2030 v EU namestili 200 gigavatov zmogljivosti. Če bo ta cilj dosežen, bi to predstavljalo štiri odstotke svetovne proizvodnje električne energije. Do leta 2050 pa naj bi po optimističnih bruseljskih načrtih delež fotovoltaične energije v EU dosegel okoli 20 odstotkov.

Država pomaga pri investiciji – kako do denarja?

Osnovni pogoj za postavitev fotovoltaike je osončena površina, na katero ne pada senca. Je pa mogoče veliko izzivov glede orientacije objekta, njegove lege in naklona strehe, mogoče rešiti z nosilci za module.
Da bi bilo teh elektrarn še več, naložbe spodbuja tudi država. Eko sklad ima trenutno objavljen javni poziv za kreditiranje okoljskih naložb občanov 55OB16. Predmet razpisa je namestitev naprav oziroma gradnja objektov za pridobivanje električne energije s pomočjo sonca, vode ali vetra z nazivno močjo do 50 kW.

Obrestna mera je trimesečni EURIBOR +1,3 odstotka, odplačilna doba posojila pa 10 let. Kot navajajo v razpisnih pogojih, je kreditiranje mogoče do višine priznanih stroškov naložbe in največ 40.000 evrov, vendar ne več od priznanih stroškov naložbe.

Ob okoljskih vidikih, že omenjenih spodbudah države in dejstvu, da mnogi nepremičninarji trdijo, da je nepremičnina, opremljena z lastno sončno elektrarno tudi več vredna, se seveda za investitorja pogosto vse začne in konča pri denarju oziroma smotrnosti naložbe. Skrbno načrtovanje in kakovostna izvedba investicije sta ključ do tega, da boste z novo pridobitvijo vašega gospodinjstva zadovoljni, svetujejo strokovnjaki.

Da boste sonce izkoristili optimalno ...

Pred investicijo je prvo pomembno vprašanje – ali moja hiša ali kakšen drug objekt, na katerega bi želeli namestiti sončno elektrarno, stoji na območju, kjer bo njeno delovanje učinkovito.

Strokovnjaki ocenjujejo, da je povprečno sončno obsevanje na površinsko enoto v Sloveniji približno 1242 kWh/m2. Letni energijski donos pri povprečnem letnem sončnem obsevanju pa od okoli 950 kWh/kWp za slabše lege in do 1150 kWh/kWp za odlične lege.

Pri načrtovanju sončne elektrarne je treba biti glede sončnega obsevanja glede na lego objekta natančen in previden, svetujejo strokovnjaki, sicer se vam lahko zgodi, da bo predvidena količina pridobljene energije veliko preoptimistična.

Sončno obsevanje v Sloveniji.
Sončno obsevanje v Sloveniji. FOTO: ARSO

Marsikaj je odvisno tudi od strehe. PV moduli ne smejo biti v senci, to velja tudi za primere, ko bi jih osenčili dimniki, zračniki, drevesa ali kaj podobnega. Najprimernejša streha je po izračunih strokovnjakov tista, ki je orientirana na jug, jugovzhod ali jugozahod in ima naklon med 20 in 60 stopinj. Najoptimalnejša naj bi bila kombinacija orientacije na jug in strešnega naklona med 30 in 35 stopinj. Pri večjem ali manjšem kotnem naklonu predvidevajo izgube v višini pet odstotkov, v primeru postavitve fasadnega sistema z vertikalno postavitvijo pa so izgube še večje. Vseeno pa strokovnjaki še dodajajo, da obstajajo vse bolj inovativne rešitve tudi za manj običajne naklone streh, tudi za povsem ravne strehe.

Sem lahko "sam svoj mojster" in koliko je birokracije?

Marsikoga skrbi, da bi sončna elektrarna na njegovi strehi povzročila škodo. Svetovalci odgovarjajo, da streha zaradi vgradnje fotovoltaičnih modulov ni nič manj trdna ali vodotesna, saj izvajalci za namestitve sistemov uporabljajo profesionalni sistem s primernimi nosilci in konstrukcijo. A tudi tukaj opozorilo na previdnost ne bo odveč.

Preden izvajalcu zaupate poseg na lastni strehi, se pozanimajte o materialih, ki jih uporablja in primernih referencah. Napačna namestitev sistema ima lahko namreč tudi resne posledice, čeprav načeloma sama postavitev sistema ni izjemno zapletena.

Če se vseeno odločite, da boste "sam svoj mojster", naj bi vam postavitev strešnega sistema vzela dva do tri dni, priklop sistema na električno omrežje in povezavo razsmernikov pa mora seveda opraviti pooblaščeni električar, ki je v stiku z vašim distributerjem električne energije.

Gradbenega dovoljenja za sončno elektrarno ne potrebujete, če le-to nameščate na streho objekta. Potrebujete pa ga za sisteme, ki so prosto postavljeni na zemljiščih. A pozor – kot so nas opozorili na Eko skladu – če se boste potegovali za njihove finančne vzpodbude, še preden se lotite izpolnjevanja dokumentacije, preverite, ali je objekt, na katerega nameravate nameščati sistem, legaliziran. Brez gradbenega dovoljena in izpolnjevanja drugih birokratskih zahtev o legalizaciji objekta, bo namreč vaša vloga zavrnjena!

Glede na lokacijo lahko obstajajo še druga zahtevana soglasja, preden začnete z gradnjo sončne elektrarne - naravovarstveno, kulturnovarstveno, vodovarstveno, občinsko ... Pa tudi požarni načrt, ki se ga dostavi gasilcem.

Sončni panel
Sončni panel FOTO: Thinkstock
Kako velik sistem in koliko stane?

Marsikdo se sprašuje, kako velik sistem naj namesti. To je odvisno predvsem od dveh dejavnikov, so nam povedali projektanti sončnih elektrarn. Od površine, ki jo imate na voljo in globine vaše denarnice. Načeloma pa kot smotrno naložbo priporočajo sistem, večji od 3 kWp. Tudi tukaj pa velja - večji kot je sistem, višji je donos. Prostorsko sicer za 1kWp potrebujete površino od 7-10 kvadratnih metrov, ki vam prinese na leto okoli 1000-1200 kWh.

Cene za postavitev takšnega sistema se razlikujejo od ponudnikov, načeloma pa se gibljejo od 1500 do 2500 evrov. Strokovnjaki ocenjujejo, da za povprečno stanovanjsko hišo, ki se ogreva s toplotno črpalko, potrebuje sončno elektrarno v velikosti 10 kW. Ob ogrevanju z drugimi energenti okoli 7 kW. Sistem bo potrebno tudi vzdrževati, kar sicer predstavlja minimalne stroške in nekaj dela – kot je na primer odstranjevanje vej, ki bi na sistem metale senco, dobra ideja pa je tudi zavarovanje sistema.

Katere module izbrati?

Večina se pri načrtovanju sistema znajde tudi pred vprašanjem, katere module izbrati, na trgu je namreč na voljo več rešitev. Strokovnjaki pravijo, da boste pravi tip za svojo streho najlažje izbrali skupaj s svojim projektantom glede na površino strehe, njeno orientacijo in naklon.

Proizvajalci monokristalne celice priporočajo pri dobrih pogojih sončnega obsevanja, njihov izkoristek ocenjujejo med 15-19 odstotki.

Najpogosteje se na strehah znajdejo polikristalne celice, ki jih proizvajalci svetujejo za večje strešne površine in postavitve na prostem. Strokovnjaki ocenjujejo, da so za naše okolje zelo primerne, saj se dobre donose dosega tudi v območju difuzne svetlobe. Izkoristke ocenjujejo na 13-18 odstotkov.

Za velike odprte površine pa mnogi izberejo celice iz amorfnega silicija, ki sicer za postavitev potrebujejo približno dvakrat tolikšno površino kot moduli s kristalnimi celicami, da dosežejo enake donose. So cenovno ugodnejši in dobro delujejo tudi v slabših svetlobnih pogojih in izkoriščajo difuzno svetlobo. Izkoristke ocenjujejo med 5 in 8 odstotki.

Sončni panel
Sončni panel FOTO: Thinkstock
Pogoji samooskrbe in kdaj se investicija povrne?

Električna energija, ki jo proizvedejo male sončne elektrarne gospodinjstev, se običajno oddaja v omrežje, na voljo pa so tudi sistemi, ki služijo za lastno porabo proizvedene elektrike.

Večino sončnih elektrarn smo pri nas sicer postavili od leta 2010 do 2013, potem se je gradnja sončnih elektrarn skoraj popolnoma ustavila. Precej na račun spremenjene uredbe države in razvpitih primerov, ko so upokojenci ostajali brez pokojnin, ker so pristojni domače elektrarne videli kot pridobitno dejavnost. Trajalo je več let, da je država uredbo le popravila.

Danes zakonodajno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov ureja uredba, ki se je začela uporabljati 15. januarja 2016. Največja nazivna moč naprave za samooskrbo je 11 kW. Poleg uredbe velja tudi Pravilnik o tehničnih zahtevah naprav za samooskrbo z električno energijo iz OVE, ki predpisuje določene varnostne zahteve za te naprave. Pred priključitvijo sistema je treba pri distribucijskemu operaterju pridobiti soglasje za priključitev.

Ker pri samooskrbni ne gre za opravljanje pridobitne dejavnosti in ne bo prodaje električne energije, registracija fizičnih oseb za opravljanje dejavnosti ni potrebna, potrebujete pa pogodbo o samooskrbi.

Investicija se povrne preko nižjih računov za elektriko. Povrne se v 7-10 letih, ocenjujejo strokovnjaki.

Sistem samooskrbe s sočno energijo deluje po sistemu Neto meritev (NET metering), po katerem se pri obračunu električne energije in omrežnine upošteva tista količina električne energije (kWh), ki predstavlja razliko med prevzeto in oddano delovno električno energijo (kWh), odčitano na istem merilnem mestu ob zaključku obračunskega obdobja - konec koledarskega leta, pojasnjujejo na portalu Gen-I Sonce.

Ker uredba, ki ureja področje, predvideva, da se morebitni presežki električne energije, oddane v omrežje na letni ravni, podarijo vašemu distributerju, torej ni smiselno, da proizvajate več elektrike kot jo potrebujete. Dobra novica pa je, da v sistemu net-meteringa ni potrebno plačevati omrežnine. Omrežnina namreč na računu za elektriko predstavlja precej velik delež, če imate svojo sončno elektrarno, pa se plača samo za del, ki predstavlja razliko med odvzeto in oddano električno energijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (184)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

graben
29. 06. 2022 08.42
KDO IMA RAZSMERNIKE V TEM ČASU. KATERA FIRMA, da lahko naročimo elektrarno.
donat323
10. 03. 2017 20.38
+11
ja, in, greš v penzion, pa ti ga poberejo zaradi tega
laznivec
10. 03. 2017 19.59
+38
Zakaj ne napišete, kaj se je RES zgodilo s tistimi, ki so elektrarne zgradili???? V največjem BUM-u teh gradenj so bile sončne elektrarne astronomsko drage, pa tudi cena, za katero je država odkupila elektriko, je bila visoka.... Pa so cene elektrarn padle čez noč, kar je sicer OK, a so obenem še bolj padle cene, ki jo je država plačala za elektriko, narasli so seveda DAVKI..... Večina investitorjev nima za odplačilo kreditov, ni denarja za vzdrževanje, elektrarne počasi a vztrajno propadajo, tako kot so propadle tudi elektrarne na biomaso.... A TO "NARAVOVARSTVENIKOV" SEVEDA NE ZANIMA!!!!! Še naprej blejajo pravljice, ki jih poslušajo od manipulantov.....
Luka Rojnik 1
15. 05. 2019 21.57
+1
antony1
10. 03. 2017 19.54
+28
Postavili elektrarno pred 9 meseci zasamooskrbo. Prej pozimi poloznice tudi do 110€ sedaj 18,45€. Meni se obrestuje. Je treba kej nardit ne sam pluvat čez sistem, ki je itak vsi vemo kje...
Uporabnik458403
10. 03. 2017 20.11
+8
ibasumik
10. 03. 2017 20.28
+5
povej še kolika je bila investicija. če se ti ne povrne v 10 letih, je brez veze.
antony1
10. 03. 2017 20.56
+11
Bil sem sam svoj mojster. Je moči 5.1kWp, cena je bla cca 8.5K€. Izračun je bil da se povrne inesticija v 10 letih. Ali če bi kupil za ta denar star avto ki je po 10 letih vreden 300€, meni pa lahko elektrarna dela se 10-15 let. Ja ce nas ne bo sistem povozil... Trenutno sem zadovoljen in priporocam.
Uporabnik458403
10. 03. 2017 21.08
+3
Avto je tako ali tako najslabsa investicija........imas ze mogoce kake izkusnje, kaj taka investicija pomeni glede davkov, sociale, mogoce vrtec- sola
vokindos
21. 03. 2017 13.18
+4
antony1 življenska doba celic ni nikoli 10-15 let.Zisti ki ti je to rekel se ti je krepko zlagal.
SEJBOBOL
10. 03. 2017 18.45
+8
Prej al slej bo tud to obdavčeno .....
hotchilipoper
10. 03. 2017 18.16
+17
Vse tole s sončnimi celicami je brez veze,ker če boš kaj prišparal,ti bo država vzela dvojno
Armagedon
10. 03. 2017 17.51
+29
Najmanj dve stvari sta, ki jih država ne bo nikoli dovolila. Vsaj ne, da bi postali omebe vredni ali celo prevladujoči. Prva je , da bi ljudje (državljani) mislili s svojo glavo, druga pa, da bi postali samozadostni (v pravem pomenu besede) Oboje namreč predstavlja največjo nevarnost za državo (kot državo) samo. Dolgoročno bi to lahko celo predstavljalo njeno odmrtje. Politiki se tega še predobro zavedajo. Zato željo (deloma tudi potrebo) ljudi po tem, da bi bili vsaj po samozadostnosti, spridom izrabljajo in zlorabljajo za svoje potreber in interese.
ni_vzdevka
10. 03. 2017 18.07
+12
Res je, in princip hudičevo drži tudi na drugih nivojih (neodvisnost države, neodvisnost podjetja,...). Če bi šlo res za neodvisnost bi morali stimulirati hidroelektrarne. A se vedno znova oglašuje sončne celice, ljudji ki ne razmišljajo veliko nategnejo, zaslužijo pa drugi.
emilzapata
10. 03. 2017 16.58
+29
v vsakem primeru se investicija v sončno elektrarno splača tistemu, ki mu denar leži na banki, in je zaradi kvantitativnega sproščanja, kot se moderno imenuje inflacija in tiskanje denarja, vsak dan manjša vsota, nekateri imajo celo negativne obresti. Na ta način bo imel npr. mesečno obresti za 10.000 evrov vložka 50 evrov, na banki pa mogoče pol evra. Seveda pa je v zmoti tisti, ki misli, da bo na račun SE dobro služil.
Našvasan_zob
10. 03. 2017 18.12
+4
ni_vzdevka
10. 03. 2017 18.20
+7
Nizke bresti na banki so odraz nizke inflacije. Ker inflacije skorajda ni so začeli tiskati denar, da se ljudi in podjetja stimulira k zapravljanju ali pa k investicijam. Torej nebo nihče nič izgubil. Je pa res da je tiskanje denarja nevarna stvar, v tako kaotičnem sistemu lahko hitro pride do kritične mase in inflacija poskoči v hiperinflacijo. Nebi bilo prvič, niti zadnjič.
ibasumik
10. 03. 2017 16.49
+9
časi, ko se je pri nas sončna elektrarna splačala, so že minili.
Nikiiy
10. 03. 2017 15.58
-5
Če kaj ni primerno so pa to KOLEKTORJI in Farme KI SMRDIJO DALEČ NAOKOLI...Gospoda kupte si pamet in te KOLEKTORJE stran čimprej..
Tork
23. 05. 2019 13.32
+1
super_man
10. 03. 2017 15.52
+19
preden se ti investicija povrne, moraš verjetno že menjati nove panele, ker stari odslužijo
pigsparlament
10. 03. 2017 15.50
+4
Oslatija. V vsakem primeru te nategnejo...ce ptoizvedem tolko bos dal tolko...ce porabim tolko bom placal tolko oz.razliko...
Aleta
10. 03. 2017 16.22
+1
Ne govori brez veze. Mi smo naredili samooskrbo in ni tako kot ti praviš.
Armagedon
10. 03. 2017 15.37
+54
Realno...vse skupaj je en velik nateg! Zakaj? Zato ker država niti pod razno ni zainteresirana za kakršnekoli samooskrbe (na kateremkoli področju). Samooskrba (v pravem pomenu besede) namreč pomeni samostojnost in neodvisnost od države. To pa posledično pomeni, da država od vas ne dobi nič. Ker pa država živi od tega, da množici svojih državljanov, na tak ali drugačen način, pobere kar se le da čim več, je samoskrba že v osnovi za državo nesprejemljivo razkošje. Država je, in bo tudi v bodoče naredila vse, kar je v njeni moči (njena moč pa je velika), da do neke resnične in prave samoskrbe ne bo prišlo. Če pa bi se kdo našel in se vendarle pričel obnašati povsem samooskrbno, vrjemite, da ga bo država hitro sankcionirala in mu preko raznih kazni pobrala še več, kot če se samoskrbe sploh ne bi lotil. To je žal resnica o samooskrbi (v pravem pomenu besede) Vse ostalo so le lepe politične laži in metanje peska v oči. Žal.
Uporabnik458403
10. 03. 2017 15.46
+6
Ja beseda samooskrba je zelo zlorabljena v tej oskrbi z paneli
User1063544
10. 03. 2017 15.54
+21
Državi nikoli ni in ne bo v interesu da bi ljduje bili samozadostni, zato pa se zdaj pljuva po manjšini, ki bi to želeli doseči. Kaj pa če je dosežena kritična masa volje ljudi? Kdo bo potem popustil? Električni lobij ki lahko deluje skozi vlado na narod, ali narod kateremu vlada mora služiti. A veste zakaj smo več ali manj povsod tako neuspešni? KER NISMO SLOŽNI. ker s ena koncu najde t.i. levica in t.i. desnica ki sta mehanizma demokratične diktature in zadušijo kakokoli voljo v kali. Samozadostnost je naša pravica in ni važno če je govora o prehranski ali energetski samozadostnosti. To pravico imamo mi državljani pravico zahtevati oz. smo jo dolžni spoštovati. Da je po moje, namesto da kupujemo neke teše, bi vsaka streha dobila svojih 5 kw, celo zadevo omrežil in bi vsi imeli vse na voljo. Pač... ker me ne motivira pohlep ali faušija... In dokler bomo verovali v boga EUR se ne bo nič spremenilo. 48% položnice za elektriko plačujete ker se elektroni gibljejo po žici. Ali bi se elektroni gibali po živi če ne bi bilo one ali te službe ki to kasira... SE BI, zakaj pa jih potem imamo in to plačujemo??? KER NISMO SLOŽNI. In tako se zgodba obrača in obrača na koncu vedno pridemo do odgovora da NISMO SLOŽNI. No in če vi niste složni in vsi veste kako nekaj ni rentabilno, mi dol visi za vaša mnenja ker se ne strinjam, in imam dokaz za nestrinjanje, in jaz osebno bom vseeno investiral v sončno elektrarno z lastnim denarjem pa če se mi obrestuje ali ne. A se kdo od vas vpraša še se vam obrestuje da s ega napijete v gostilini, in mečete denar skozi okno? Kje je tukaj računica? ni je... ker jo zavestno ignorirate.
Uporabnik458403
10. 03. 2017 16.36
+6
Kaj pa bi lobiji imeli od tega, ce bi mi bili samozadostni? Nic!!! Zato nikoli ne bomo samozadostni
Tone781
10. 03. 2017 15.34
+8
Natega. So v tujini že ustavili instalacije. Če ti dajo nepovratna EU sredstva potem lahko, drugače pa ni matematike. So naši vrli dacarji in birokrati toatalno ubili to iniciativo.
Našvasan_zob
10. 03. 2017 14.44
+22
A je to obstojno v burji al pol panele po Italiji iščeš ?...
DeBill
10. 03. 2017 14.48
+7
Armagedon
10. 03. 2017 17.33
+7
Našvasan_zob
10. 03. 2017 14.41
+21
Tele solarne strešne igračke se edino splačajo če s pridobljeno elektriko ogrevate marihuano za prodajo naprej.. HAHAHA
Uporabnik458403
10. 03. 2017 15.19
-5
Si v zmoti. Eletrika je eletrika, namen ni pomemben, ker je cena ista neglede za kaj jo porabis
Tone781
10. 03. 2017 15.34
+11
To pa res. Potem te ne morejo najti zaradi večjega računa za elektriko.
Našvasan_zob
10. 03. 2017 18.16
+11
Eno je elektrika... drugo je pa elektrika + DDV+Omrežnina + Trošarina + Dodatek za obnovljive vire....
Našvasan_zob
10. 03. 2017 14.40
+6
Juhu HU
10. 03. 2017 14.18
+48
Spoštovani ne nasedajte temu članku da se povrne investicija od 7 do 10 let, Pozabili so še da ja treba plačati vseno omrežnini in dajatve za OVE kar znaša 20 eur pri 4 KW elektrarni. Prej je bila položnica cc 50 eur. Na mesec prišđarate 30 er . 4 kw elektrarna stene cc 6000 eur. Investicija se vam povrne v 200 mesecih ali v 17 letih. BUUUL SHITTT. NAKLADANJEEEE. TA NOVINAR JE KRETENNin ne pozna uredbe o samooskrbi net metering..
User1063544
10. 03. 2017 14.56
-5
Če si papak in res daš za 4kw 6000 jurjev. :) P.s. SPTE in OVE stane 2.22€/mesec za 3 kw.. Tak da ne vem od kod tebi 20€ razen če imaš težko industrijo, plavž ali kakšno talilnico. Kolikor vem je to edina dajatev ki je predmet net meteringa..
Praškovarit
10. 03. 2017 13.32
+6
hahahaha a zdej pa ž e prodajate unih 300 plat??
Transformerji
10. 03. 2017 12.46
+8
Današnje črne novice: V okolici Maribora je neznanec s strehe podjetja odmontiral in odnesel več kot 300 modulov sončne elektrarne. Torej je to nov način kriminala - verjetno je sončno ogrevanje uradno, z davki, predrago za navadno rajo.
macro
10. 03. 2017 13.00
+5
Sami so plačali za oglas, zgleda da ni materiala za krast.
bublika
10. 03. 2017 15.15
+5
Najprej je prebral ta vzpodbudni članek in hop gremo po "zrele hruške". Indirektno je ta članek "kriv" da so plošče izginile......