Čas za Zemljo

Dvig izpustov ogljikovega dioksida za dva odstotka, znanstveniki s prstom kažejo na Kitajsko

Bonn, 13. 11. 2017 12.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na podnebni konferenci v Bonnu so znanstveniki opozorili, da se bodo izpusti ogljikovega dioksida letos povečali za dva odstotka. Avtorji študije so s prstom pokazali predvsem na Kitajsko, ki sicer prispeva okoli 30 odstotkov celotnega onesnaženja z ogljikom. Časa za ukrepanje je vse manj, svarijo strokovnjaki.

Izpusti ogljikovega dioksida, enega glavnih razlogov za globalno segrevanje ozračja, naj bi se letos povečali za dva odstotka, so na podnebni konferenci v Bonnu opozorili znanstveniki. Pred tem je bila raven izpustov tri leta stabilna. Opozorili so, da je časa za ukrepanje vse manj.

Avtorji študije so s prstom pokazali predvsem na Kitajsko, kjer naj bi se izpusti zaradi fosilnih goriv letos povečali za 3,5 odstotka. Kitajska sicer prispeva okoli 30 odstotkov celotnega onesnaženja z ogljikom.

Izpusti v Indiji naj bi se povečali za dva odstotka, kar pa je še vedno precej manj kot lani, ko so se za 6,7 odstotka.

V ZDA, ki so takoj za Kitajsko druge največje onesnaževalke, naj bi se zmanjšale za skromnih 0,4 odstotka, potem ko so se v zadnjih desetih letih v povprečju za 1,2 odstotka letno. ZDA naj bi sicer letos prvič po petih letih okrepile rabo premoga, kar je posledica politike predsednika Donalda Trumpa, ki zanika znanstvena dognanja o škodljivosti premoga.

Po besedah Corinne Le Quere z Univerze v Vzhodni Angliji, vodilne avtorice študije, so ugotovitve zaskrbljujoče. Glede na to, da je količina izpustov, ki jih povzročijo človeške dejavnosti, za letos ocenjena na 41 milijard ton, je časa za ukrepanje po njenih besedah vse manj.

Časa za ukrepanje je vse manj.
Časa za ukrepanje je vse manj. FOTO: iStock

Svetovalka za podnebno politiko nekdanjega ameriškega predsednika Baracka Obame in prva dama organizacije Future Earth, ki je sofinancirala raziskavo, Amy Luers, pa je novico označila za "ogromen skok nazaj za človeštvo".

Skupno 196 pogodbenic - 195 držav in EU - se je v Parizu leta 2015 s sporazumom zavezalo omejiti dvig povprečne globalne temperature na občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja v primerjavi s predindustrijsko dobo, prizadevale pa naj bi si za omejitev na 1,5 stopinje. Sporazum je doslej podpisalo 197 pogodbenic, ratifikacij se je nabralo 169.

Trump se je poleti odločil, da ZDA popelje iz sporazuma. Odhod ZDA je sicer v skladu z določili pogodbe mogoč šele 4. novembra 2020. Ameriška delegacija je tako prisotna tudi v Bonnu in sodeluje v pogajanjih.

Podnebna konferenca, ki ji predseduje Fidži, bo potekala do petka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

frako
16. 11. 2017 13.07
Jah kitajce krivit je tko kt da bi mesta kriviu, meščani ste vsega krivi k se v mestih več onesnažuje, aja ne sam v mestih je več ljudi. Na prebivalca kitajci komej kej onesnažujejo napram vzhodu.
morjeblata
14. 11. 2017 09.59
+6
In se je oglasila ravno američanka . Seveda so kitajci veliki onesnaževalci tega planeta . Prav tako pa tudi ZDA , Indija , Brazilija , Rusija , Afrika . Da ne govorimo o Evropi , ki veliko svojih odpadkov izvaža prav v Afriko , Indijo itn...
jankoslo
13. 11. 2017 14.04
+15
Ne pozabimo, da Kitajci večino svinjarije ustvarijo, ko delajo izdelke za nas. Izvozili smo svinjarijo na Kitajsko. In po tem vzoru so Kitajci začeli svinjarijo izvažati v Afriko, saj so počasi dojeli, da se bodo zadušili v izpustih. Afrika bo pa naslednja Kitajska, v nekoliko milejši različici.
fairplayy
15. 11. 2017 10.51
saj pa veš da se moda menja vsake tolk časa in treba delujoče izdelke menjat za nove pa še delo mamo
fairplayy
13. 11. 2017 12.53
+13
naravna selekcija pač podobno kot dinozavri samo, da bomo za našo izumrtje sami krivi