Čas za Zemljo

Dve leti po sprejetju pariškega sporazuma in umiku ZDA prihaja podnebna konferenca v Bonnu: kaj lahko pričakujemo?

Bonn, 05. 11. 2017 10.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Bonnu se bo začela podnebna konferenca. Srečanje bo vsebinsko gledano predvidoma predvsem tehnične narave. Države naj bi na njem napravile nove korake v smeri oblikovanja skupnih pravil za primerjanje in ocenjevanje načrtovanih ukrepov zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov in njihovega stopnjevanja skozi leta. V Bonnu so potekali tudi že prvi protesti okoljevarstvenikov.

Nemški Bonn bo od 6. do 17. novembra gostil svetovno podnebno konferenco, ki ji bo predsedoval Fidži. Dve leti po sprejemu pariškega sporazuma bodo države iskale nov zagon v boju proti podnebnim spremembam, potem ko se je ameriški predsednik Donald Trump odločil iz bojnih vrst umakniti ZDA.

Podnebna konferenca v Bonnu bo prva, odkar se je Trump odločil ZDA umakniti iz pariškega sporazuma o podnebnih spremembah. O njegovi vsebini so se države pogajale več let, čez ciljno črto pa mu je pomembno pomagal tudi Trumpov predhodnik Barack Obama.

ZDA tudi pred konferenco ostajajo neomajne. "ZDA se nameravajo umakniti iz pariškega sporazuma, kakor hitro bo to mogoče," so poudarili na ameriškem zunanjem ministrstvu. Uradno je sicer njihov odhod mogoč šele 4. novembra 2020.

Zgodovinsko gledano največja svetovna proizvajalka toplogrednih plinov bo tako v Bonn poslala le delegacijo, ki bo "zastopala ameriške interese" - predvsem naj bi pazila, da ne bo sprejet noben dogovor, ki bi po oceni Trumpove administracije škodil ameriškemu gospodarstvu.

Konferenco sicer običajno gosti država, ki ji predseduje, ker pa bi bilo to v primeru Fidžija težko izvedljivo, se je kot gostiteljica ponudila Nemčija. V Bonnu ima namreč sedež sekretariat UNFCCC.

Glavni podnebni pogajalec Fidžija Nazhat Shameem Khan je sicer zagotovil, da nameravajo ameriški predstavniki "konstruktivno sodelovati". Predvsem iz vrst nevladnih organizacij pa je slišati, da ZDA ne bi smele dobiti veliko pozornosti, saj jim ne bi smeli dovoliti vpliva na uresničevanje sporazuma, v katerem ne bodo sodelovale.

Med 23.000 udeleženci tudi zvezdniki

23. konference držav pogodbenic Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja (UNFCCC) naj bi se udeležilo več kot 23.000 oseb iz 197 držav. Med pomembnejšimi imeni, ki jih pričakujejo, so generalni sekretar ZN Antonio Guterres, francoski predsednik Emmanuel Macron, nemška kanclerka Angela Merkel, kalifornijski guverner Jerry Brown, nekdanji newyorški župan Michael Bloomberg, pa tudi hollywoodski zvezdnik Leonardo DiCaprio in igralec ter politik Arnold Schwarzenegger.

Slovensko delegacijo bodo sestavljali namestnik generalne direktorice Direktorata za okolje na okoljskem ministrstvu Uroš Vajgl, Zoran Kus iz sektorja za okolje in podnebne spremembe ter Janja Pevec-Živkovič s stalnega predstavništva Slovenije pri EU.

Srečanje bo vsebinsko gledano predvidoma predvsem tehnične narave. Države naj bi na njem napravile nove korake v smeri oblikovanja skupnih pravil za primerjanje in ocenjevanje načrtovanih ukrepov zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov in njihovega stopnjevanja skozi leta.

Konferenco bo spremljalo tudi več shodov okoljskih aktivistov. Že v soboto se je na ulice Bonna zgrnilo okoli 25.000 ljudi in zahtevalo okrepitev prizadevanj za zmanjšanje količine toplogrednih plinov in zapiranje termoelektrarn na premog. Protest so pospremili s transparenti, na katerih so kritizirali tudi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je pa po navedbah policije minil brez incidentov.
Po ocenah strokovnjakov bo uspeh, če bo na konferenci oblikovan osnutek, tudi če bo v njem še več možnih verzij pri najbolj spornih delih. Pravila naj bi po najbolj optimističnih, a težko uresničljivih načrtih dokončno oblikovali do podnebne konference prihodnje leto na Poljskem.

Fidži v pogajanja vnaša zavedanje nujnosti

Skupno 195 držav in EU se je v Parizu leta 2015 zavezalo omejiti dvig povprečne globalne temperature na občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja v primerjavi s predindustrijsko dobo, prizadevale pa naj bi si za omejitev na 1,5 stopinje. Svet je doslej že prestopil mejo ene stopinje Celzija.

Države so pred Parizom sporočile svoje načrtovane nacionalne prispevke k zmanjšanju izpustov, a so znanstveniki izračunali, da dosedanje prostovoljne zaveze niso zadostne za dosego ciljev. Tako naj bi države skozi leta izvajanja sporazuma v skladu z napredovanjem tehnologije krepile svoje ambicije.

Pariški sporazum je doslej podpisalo 197 pogodbenic, ratifikacij se je nabralo 169. Na strani držav, ki sporazuma ne podpirajo, ZDA družbo dela le še Sirija. Pariškemu sporazumu se je pridružila tudi Nikaragva, ki ga je sprva zavračala, ker je po njenem mnenju premalo oster. Zdaj ga je podprla, ker je pač to edino, kar imamo, je sporočila. 

PREBERITE: Kaj prinaša pariški podnebni sporazum? 

Letos bo sicer konferenci prvič predsedovala mala otoška država v razvoju in mnogi upajo, da bo prav Fidži vdihnil novo življenje pogovorom, ki vse od lanskoletne izvolitve Trumpa še iščejo nov zagon. "V pogajanja vnašamo zavedanje nujnosti, ki izhaja iz življenja v Tihem oceanu in opazovanja na lastne oči, kak vpliv imajo podnebne spremembe na ljudi," je poudaril Khan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zubonjo
05. 11. 2017 13.14
+2
Organizirano zapravljanje denarja in veliko praznega "duvanja". Popolnoma nic drugega.
BobbyP
05. 11. 2017 12.53
+5
Pričakujemo lahko svež gorski zrak povsod na planetu od teh kravatiranih zadetkov s figo v žepu. Od tistih s črnimi maskami na ulicah pa mnogo škode in selfijev z najnovejšimi i-phoni. Skratka, vse bo tako kot vedno. Konstruktivno z mislijo na malega človeka in njegovo zdravje.
Naveli?anec
05. 11. 2017 12.40
+0
Kako rešit podnebne spremembe? Uvest popolno omejitev populacije. Iz 7,6 milijarde na milijardo in nebo nobenih podnebnih problemov več....Dokler si ne pridete tega gor je pa kakršnokoli besedičenje totalno neumno. Kot da bi na eni strani v požar prilival 100 litrov bencina na sekundo, na drugi bi pa z 2ema litroma nevtralizirnega ekvivalenta gasil le-ta požar...
emilzapata
05. 11. 2017 12.40
+5
bi bilo zanimivo napraviti študijo, koliko svinjarije so spustili udeležeci konference za svoj prihod, in koliko se je zmnjšala emisija co2 v naslednjem letu. Rezultat bi bil že vnaprej jasen..
Kollerik
05. 11. 2017 11.52
+4
Spet lahko pričakujemo mnogo besedičenja in reklame za nove, "zelene" tehnologije. Medtem pa se uničujejo ali načenjajo še zadnje divjine na tem planetu, živali in rastline pa še naprej izumirajo z grozljivim tempom.
dr.dare
05. 11. 2017 11.40
+7
Jaz pričakujem kup zapravljenega denarja in da mi nekdo objasni kako zmanjšuje onesnaževanje to da jaz več plačam za vožnjo z nekimi nalepkami... a to denar pol nase veže nesnago?
Kollerik
05. 11. 2017 11.54
+3
....si samo nepomemben statist, tako kot jaz in velika večina od nas. Lahko pa do onemoglosti "lajnamo" in izražamo svoja mnenja na tem ali kakšnem drugem forumu. Od tega pa resnične koristi nobene. Lepo so nas okoli prinesli s temi novimi tehnologijami....
dr.dare
05. 11. 2017 12.05
paxvobiscum
05. 11. 2017 12.28
Nono? Po primorsko dedek, če se ne motim.
AlternativeFacts
05. 11. 2017 11.34
+6
Kaj lahko pričakujemo? Jaz pričakujem,da človek končno dobi spodnjice z ugrajenim katalizatorjem prdcev. Ne pozabit, človeštvo šteje 7 milijard prdcev. To pa je ogromno plina.....
ni_mi_vse_eno
05. 11. 2017 11.31
+6
Pričakujemo lahko prihod zelenih v privatnih letalih, kjer bodo sprejemali skupna pravila za primerjanje in ocenjevanje načrtovanih ukrepov zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov in njihovega stopnjevanja skozi leta, medtem ko bodo mediji še naprej ignorirali dejstva, da je voda v plinastem agregatnem stanju največji toplogredni plin in da CO2 skoraj nima efekta. Poskušali so prirejati dejstva, lagati - climategate is still the issue. Ukrepi za zmanjševanje izpustov izgledajo pa tako kot srednjeveški odpustki - plačaj in lahko onasnažuješ kolikor želiš. Lahko se voziš v 12 valjnem super športniku ali v privatnem letalu, ker nas ne zanima koliko vi spustite CO2, nas samo zanima koliko denarja lahko poberemo.
frako
05. 11. 2017 12.32
+1
ja pa pol s tistim gnarjem kupiš enmu fasado pa novo peč in toplotno črpalko pa smo skupno spustil mn toplogrednih plinov v luft.
zlobniCO2
05. 11. 2017 11.20
+9
kurjenje denarja nič drugega