Čas za Zemljo

Bi nova, energetsko učinkovita okna, fasado, domačo vetrnico? Na voljo je denar. Kako do njega?

Ljubljana, 11. 05. 2017 09.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
41

Sredstva Ekosklada že leta pomagajo ljudem, da prenavljajo svoje stavbe v energetsko učinkovita domovanja. Zavrnjenih vlog je vsako leto manj, vseeno pa obstaja nekaj napak, ki vas lahko stanejo ugodnih sredstev.

Veliko prosilcev za sredstva se odloča za več hkratnih posegov na objektu.
Veliko prosilcev za sredstva se odloča za več hkratnih posegov na objektu. FOTO: Thinkstock
Učinkovita raba energije in izkoriščanje obnovljivih virov energije sta pomembni področji, ko gre za varovanje našega planeta. Pogosto velja prepričanje, da so takšne naložbe za posameznika finančno prezahtevne.

Ker gre pri menjavi starega stavbnega pohištva z energetsko učinkovitejšim ali pri novi fasadni oblogi ali nakupu novega ogrevalnega sistema običajno res za višje zneske, občanom pri takšnih projektih že nekaj let roko ponuja država z nepovratnimi sredstvi ali krediti Ekosklada.

Še vedno je tako odprt javni poziv 37SUB-OB16, ko bodo sredstva pošla, pa naj bi kmalu objavili nov poziv. Kot nam je pojasnila mag. Vesna Črnilogar, vodja Sektorja za nepovratna sredstva, Slovenci po sredstvih Ekosklada radi posegamo. Mnogi za sredstva z različnih postavk kandidirajo več let zapored in bodo po nekem obdobju dodobra prenovili svojo stavbo. Gre za način obnove, ki je tudi finančno obvladljiv, saj ne zahteva visokega enkratnega finančnega vložka.

Spodbuda za posamezni ukrep znaša do 20 odstotkov priznanih stroškov naložbe oziroma toliko, kot je z javnim pozivom določeno. Pri toplotni izolaciji fasade je to na primer 12€/m2 in je lahko spodbuda dodeljena do 200 m2. Če pa bi občan hkrati izvajal več ukrepov – recimo menjavo zunanjega stavbnega pohištva, toplotno izolacijo fasade in še kaj, bi lahko spodbuda znašala 1,5-kratnik posameznega ukrepa oziroma je lahko dodeljena do največ 30 odstotkov priznanih stroškov naložbe.

Gre za stimulativni pristop, ki prosilcu prinese pomoč po sistemu 3 za 2, saj naj bi se v tem primeru pokrili stroški najcenejšega ukrepa. Na Ekoskladu pravijo, da je ta sistem med občani precej priljubljen.

Mogoče so tudi višje spodbude za obnovo starejših stanovanjskih stavb, ko je stavba na degradiranem območju, to je na območju občin s sprejetim odlokom o načrtu za kakovost zraka. V tem primeru so možne spodbude do 50 odstotkov oziroma kot je v javnem pozivu omejeno. Če je naložba na degradiranem območju izvedena s tremi ukrepi hkrati, pa lahko tudi v tem primeru spodbuda znaša 1,5-kratnik zneska, ki je določen za degradirano območje.

Najprej k svetovalcu, da bo naložba optimalna

Kot ugotavljajo na Ekoskladu, se veliko občanov najprej odloči prenoviti ogrevalni sistem, čeprav to ni najboljši prvi korak, pravijo. Morda je nekoliko manj znano, da ima Ekosklad na razpolago tudi mrežo energetskega svetovanja za občane En svet, kjer so svetovalci usposobljeni, da občanom nudijo nasvete v zvezi z ukrepi učinkovite rabe energije, energetske obnove stavb, v zvezi z okolju prijaznejšimi vozili ...

Gre za svetovanje, ki se ga izplača izkoristiti, saj svetovalci ponujajo brezplačne nasvete, kako se lotiti naložbe, kateri ukrepi so najprimernejši, kateri načini ogrevanja ... Analizirajo namreč tako stavbo samo kot okolje, v katerem stoji. Prav tako vam bodo povedali, za katere ukrepe sploh lahko zaprosite. Če je namreč v okolici stavbe daljinsko ogrevanje ali plin,  država ne spodbuja postavljanja naprav za kurjenje na lesno biomaso, na degradiranem območju pa to sploh ni mogoče. Spodbuda tako ne more biti dodeljena, če je prednostno predviden drug način ogrevanja.

Svetovalci so z 58 svetovalnimi pisarnami prisotni po vsej Sloveniji, vsem, ki jih svetovanje zanima, pa priporočajo, da se na obisk svetovalca dobro pripravijo. Med drugim bodo dobrodošli podatki, kdaj in kako je bila stavba grajena.

Tisti, ki se odločajo za precej zapleten projekt celovite obnove stanovanjske stavbe, kjer gre za skupek štirih ali petih ukrepov, pa bodo za projekt potrebovali tudi projektanta. Tega izberejo med projektanti, ki svoje storitve ponujajo na trgu. Strokovnjak bo izračunal energijsko bilanco stavbe pred investicijo in po njej, da bo stavba po koncu del skoraj nič energijska.

Na voljo tudi ugodni krediti

Ob nepovratnih sredstvih lahko občan za naložbo zaprosi tudi za ugoden kredit. Kombinacija obojega pomeni, da so ukrepi Ekosklada še dostopnejši. Kreditni pogoji so navedeni v razpisu, načelno pa se pri izvajanju posameznega ukrepa dodeli kredit do 20.000 evrov, če pa je investicija finančno zahtevnejša, tudi do 40.000 evrov in z 10-letno odplačilno dobo.

Pogoji za najem kredita ne predvidevajo zavarovanja s hipoteko, kredit se zavaruje z zavarovanjem pri zavarovalnici. Mogoče je tudi, da se kredit razdeli na dva dela in ga tako skupaj najameta partnerja. Kredite sicer ponujajo tudi za druga področja varstva okolja – čiščenje odpadnih voda, oskrbo s pitno vodo, gospodarjenje z odpadki, za menjavo azbestnih streh in za električna vozila ...

Marsikoga sicer moti, ker so naložbe, za katere lahko fizične osebe pridobijo sredstva, omejene po velikosti. Pri sončnih kolektorjih je lahko predmet spodbude do 20 m2. Kot pojasnjujejo, so omejitve postavljene znotraj potreb povprečne slovenske stanovanjske hiše. Večji sistemi pa bi bili najbrž namenjeni že čemu drugemu kot temu, za kar se pravzaprav delijo sredstva – na primer ogrevanju bazena.

Kako do sredstev? In pozor – nikoli ne začnite izvedbe del pred oddajo vloge

Vlogo za sredstva morate na Ekosklad nujno poslati, preden začnete izvajanje naložbe. Ob izpolnjenih obrazcih in ponudbah izvajalcev bo treba dokumentaciji priložiti tudi gradbeno dovoljenje, sofinanciranje naložb na nelegalno grajenih objektih namreč ni mogoče.

Potrebovali boste tudi fotografije stanja pred naložbo, na spletni strani Ekosklada pa najdete seznam materialov in naprav, ki izpolnjujejo standarde Ekosklada in so tako lahko predmet sofinanciranja. Če želite vgraditi material ali napravo, ki ga na seznamu ni, boste morali ustreznost izbranega dokazovati z dodatno tehnično dokumentacijo, ki vam jo bo moral priskrbeti izvajalec. Neustrezni materiali in naprave seveda niso predmet sofinanciranja.

Ekoskladovi seznami so sicer nastali tako, da so zainteresirani proizvajalci predložili tehnično dokumentacijo svojih izdelkov, iz katere je bilo razvidno, da izpolnjujejo pogoje za uvrstitev na seznam.

Vloge na Ekoskladu skrbno preverijo, ali so pomanjkljive, vlagatelju postavijo rok za dopolnitev vloge, ki se lahko še podaljša.

Kot pojasnjujejo, se običajno zaplete pri gradbenem dovoljenju, ki ga ljudje ne hranijo doma, pa tudi pri nerešenih lastniških odnosih, z investicijo se morajo namreč strinjati vsi lastniki stavbe.

Ko je vloga popolna, se občanu izda odločba o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude in pa pogodba o izplačilu nepovratne finančne spodbude. Od dneva vročitve tega dokumenta je na voljo 9 mesecev, da se naložbe izvede, če je ukrepov več oziroma najmanj trije – 18 mesecev in 24, ko gre za celovito obnovo ali gradnjo.

Nato mora občan predložiti dokumentacijo o zaključku naložbe, ji priložiti fotografije zaključene naložbe in potrdilo o plačanem računu. Spodbuda je nato običajno izplačana v 60 dneh. Kot pojasnjujejo na Ekoskladu, skušajo vlagateljem čim bolj pomagati, da na koncu le pridejo do sredstev za naložbe.

Obstaja pa ključna napaka, ki vas bo stala sredstev. Naložba pred oddajo vloge nikakor ne sme biti izvedena.

Kot še dodajajo, je zavrnjenih vlog iz leta v leto manj, za hitrost postopka pa je ključno, da že na začetku pripravite gradbeno dovoljenje, soglasja solastnikov in izberete primerne naprave in materiale.

Pri tem, kako se lotiti prenove, da bo učinek optimalen, vam lahko pomagajo svetovalci, ki vam bodo tudi priporočili najboljši vrstni red ukrepov.
Pri tem, kako se lotiti prenove, da bo učinek optimalen, vam lahko pomagajo svetovalci, ki vam bodo tudi priporočili najboljši vrstni red ukrepov. FOTO: Thinkstock

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (41)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mackon08
13. 05. 2017 10.48
+2
Na pamet nekaj napisano, za investicijo ni treba, da se strinjajo vsi lastniki stavbe. Večina je dovolj, da se gre v ivesticijo. Če bi se morali vsi strinjati se nikoli ne bi nič delalo. Največji problem so tisti, ki dajejo stanovanja v najem, bi samo kasirali vlagali pa nič.
Transformerji
12. 05. 2017 15.26
+3
Spodbuda za posamezni ukrep znaša DO 20%. Torej vam lahko manjka do 80%. Zato se vlog ne daje brez družinskega proračuna!
optimist11
11. 05. 2017 18.49
+1
Z Ekoskladom imam dobre izkušnje. Res so mi zavrnili dokumentacijo, vendar moj izvajalec ni priložil pravih papirjev. Če se držiš navodil, dobiš kar je obljubljeno. Govorim za fasado, z ostalim nimam izkušenj. Rabil sem informacije pa sem poklical po telefonu in so bili zelo prijazni.
aa8
11. 05. 2017 14.00
+9
Z Ekoskladom imam pa strahotno slabe izkušnje. Iskali so pomanjkljivosti pri dokumentaciji za objekt zgrajen pred 1967,in še in še...brez konca. Dopolnitve dopolnitev... Eno leto in tri mesece od oddane vloge do sklepa, da nam pravice do povratnih sredstev ne priznajo... urosq ima kar prav....
murate
11. 05. 2017 13.41
+12
KO SE OMENI SREDSTVA cena naraste za 30,40% tako,da vprašanje kaj se pridobi.fasada,streha,okna,centralne peči,ki ne dosegajo kriterijev za subvenciije so neprimerljivo cenejši in ni takšne razlike pri privarčevanem strošku ogrevanja kot se cena sanacije dvigne .v primeru povratnih sredstev
murate
11. 05. 2017 13.51
+7
drgač pa en poznani mojster montira peči na hrvaškem,pr nas pa subvencije kasira
mackon08
13. 05. 2017 10.52
-1
Kaj pa ima veze sredstvo z ceno, nobene. Saj izvajalec svoje dobi na podlagi ponudbe, Izvajalca ne briga kdo koliko plača.
Neutrino
11. 05. 2017 13.14
+7
kakšen nateg, samo v Sloveniji so omejena sredstva za subvencije za zeleno e, pa se na te cakajo po vec let po nekaksni prednostni listi, kot za socialna stanovanja. Drzava prav noce zelene e da ne govorimo kolk so tukajsnji izvajalci dragi
CIGU MIGU
11. 05. 2017 12.13
+24
povem vam da vetrnico sem kupil na e bayu in montital in dela super samo je samo 3 kw zdaj bom povećal moč..vse skupaj je 1800 ojrov brez soglasij in papirologije -sem pa 300 metrov od prve vasi in će pride inšpektor mu bom spekel čevapčiče na vetrno energijo---srećno
spring123
11. 05. 2017 21.13
+5
KRASNO! Lepo prosim za link do vetrnice na e ebayu, bi tudi radi nabavili.
butalistan
11. 05. 2017 11.59
+31
Davek od davka na davek. To je rdeca slovenija.
valjhunsinkajtimara
11. 05. 2017 11.46
+5
Tri sestre in osem bratov?
RazaSlo
11. 05. 2017 11.29
+9
Pri teh sredstvih je tako, da se favorizira dražje rešitve (les, toplotne črpalke, prezračevalni sistemi), medtem ko lahko za podobno učinkovite rešitve cenovno prideš bolje skozi tudi z drugačnimi materiali ali rešitvami. Vsekakor je treba dobro premisliti, kaj vzeti saj pride investicija v npr. lesena okna v primerjavi s podobno izolativnimi PVC okni tudi do 30% višja tudi po pridobitvi subvencije EKO sklada. Toplotne črpalke so prim menjavi največkrat visokotemperaturne, kjer pa ni subvencije EKO sklada. Pri ostalih možnostih je prav tako veliko variant ... Zato pazljivo v tako investicijo, čeprav se lepo sliši, da dobiš od države denar nazaj...
Uporabnik8879
11. 05. 2017 12.08
+6
Razza Slo...saj sami ne vedo kaj hočejo, zmeraj je pa zadaj komerciala...jaz sem dobil pred leti subvencijo, da sem zamenjal peč na trda goriva s pečjo na vpihavanje zraka, najnovejša, najbolj ekološka (pred tremi leti), danes pa vsi v en glas nakladajo, da je to največje onesnažvanje in da je potrebno preiti na druge alternativne variante.
murate
11. 05. 2017 13.44
+3
gorivo je trdno ,če si shranu staro peč ni panike,vsakih 10 let ju zamenjaj in boš vedno IN
pingvinislo5
11. 05. 2017 20.30
-3
zaradi mene lahko vgradiš cenena pvc okna...ma ne potem jokat, če bodo stene vlažne, plesnve, itd...
mackon08
13. 05. 2017 10.56
-1
pingvinislo5 Dobro si samo to povedal, cenena pvc okna. Cenena poudarjam. Arcontova pa niso cenena in so kvalitetna.
NotMe
11. 05. 2017 11.26
+20
Vetrnica ne bo šla skozi, že zato ne, ker se bo vedno najdu Francl, ki se bo bunil, da njegovo Zofko boli glava zaradi zvoka nizke frekvence in mu tako ne da.
Uporabnik8879
11. 05. 2017 11.23
+17
Sosed si je nabavil vetrnico in že tri leta neuspešno poizkuša dobiti dovoljenje za postavitev na svojem vrtu. Ker dobavitelj ni iz spiska možnih dobaviteljev , dovoljenja ni ...Drugače pa kakorkoli obrneš te variante, se investicija ne povrne v amortizacijskem roku. Sem pridobil kar nekaj predračunov samo glede na ceno se to ne izide, vsaj v našem koncu ne. Da bi pa nekaj naredil v lastni režiji samo za lastno uporabo, pa ne dovolijo...Tko to je ...
mkug5g
11. 05. 2017 11.17
+20
prav se moraš pisat, oz. pr tapravi stranki morš bit, drgač nimaš šans
nesre?ko
11. 05. 2017 11.14
+15
Poštenim jemljejo,da si pri koritu delijo-nateg!
sagesse
11. 05. 2017 11.13
+29
Vse to je natega d.o.o.,, zakaj.Ko si prebereš pravila igre,vidiš da je eko sklad izbral par najdražjih prodajalcev-izvajalcev s katerimi moraš poslovat in v osnovi njim preplačaš tisto,kar ti oni sofinancirajo.V bitu je to projekt,kjer največjim izvajalcem novogradenj država sofinancira gradnjo--legalna korupcija.....
butalistan
11. 05. 2017 11.06
+18
santamaura
11. 05. 2017 10.53
+21
Domačo vetrnico ? - Z sredstvi od Ekosklada lahko kupiš le tako vetrnico, ki jih na sejmu za otroke prodajajo pa še turški med
Janez_53
11. 05. 2017 11.07
-5
Ti bi torej rad, da ti država kar celotno vetrnico financira??? Dober si!
santamaura
11. 05. 2017 11.23
+5
Zakaj pa ne - Če bi na primer država financirala vetrnico za katero bi skrbel in jo vzdrževal bi imel fajn službo. Celo naselje bi imelo čisto in poceni elektriko. Ali ni to fjan - Res sem dober !
murate
11. 05. 2017 13.47
+4
ZAKAJ PA NE a veš kolk smo jih bavčarju pa šrotu kupl,denarja je ko kopriv,sam dajo nam ga ne
Madeni
11. 05. 2017 10.51
+31
EKO SKLAD navadna KRIMINALNA banda..
Madeni
11. 05. 2017 10.51
+24
Dejte nehat krast denar za to neučinkovito energijo, ko pa narod iziolira fasado se pa podraži energija in priključna moč sami LOPOVI in BARABE ter nateguni..
gogi1977
11. 05. 2017 10.45
+29
Hvala "za rože". Sam sem vgradil nizkoenergijska okna, na razpisu pogorel, ker je bila vlaga oddana 1 dan prepozno. Izvedel fasado 15 cm, nisem pridobil sredstva,ker je bila izvedba prehitra. Toplotne črpalke niso upoštevali, ker za nazaj ne moreš uveljavljat subvencij. Skratka, vse skupaj se mi zdi "larifari". Birokratsko tako zakomplicirano , da te mine. Mogoče sem imel slab splet okoliščin:) . V Avstriji imajo malenkost bolj "pošten" sistem. Tudi če ne veš za razpis , lahko za 5 let za nazaj uveljavljaš ugodnosti(izvedbo dokazuješ z računi". Pošteno za vse izvajalce energetske gradnje! Solarni sistem bom izvedel, na subvencije niti ne računam.
NotMe
11. 05. 2017 11.29
+4
Pa toplotne črpalke ne povrnejo, če je na voljo plin. Ampak pazi - nam najbližji priključek bi bil iz sosednjega bloka, ampak sta dva Slovenclja zakomplicirala pri soglasju za našo pipico po neki še normalni ceni cca 4 jurje z pečjo vred. Če bi šli kopat svoj priključek bi nas prišlo 15 jurjev. Se pravi si lahko sam kupim dve TČ.
Janez_53
11. 05. 2017 19.45
-3
Gogi1977, sam priznavaš, da si počel neumnosti in delal po svoje in lahkomiselno, sedaj pa vališ krivdo na državo!!! Jaz nimam nobenih pripomb, kar se EKO sklada tiče. Sem pa se držal navodil!