Osem držav je na Arktičnem svetu v Fairbanksu na Aljaski sprejelo deklaracijo, v kateri so pozvale k večjim naporom v boju proti podnebnim spremembam v severni polarni regiji, čeprav se ZDA še niso uskladile glede svoje podnebne politike in so skeptične do klimatskih sprememb.
Arktični svet, ki ga sestavljajo ZDA, Rusija, Kanada, Danska, Finska, Islandija, Norveška in Švedska, je potrdil uveljavitev pariškega podnebnega sporazuma o klimatskih spremembah in njegovo uresničevanje. V deklaraciji pa niso ponovno pozvali držav članic, naj se držijo obvez o zmanjšanju izpustov.
Arktika se segreva dvakrat hitreje kot preostali svet in hitro izgublja svoje ledene površine. Znanstveniki predvidevajo, da bo severni pol do poletja leta 2030 brez ledu.
Ameriški zunanji minister Rex Tillerson je v četrtek ponovil stališče ameriške administracije, da bodo ZDA vedno na prvem mestu. Svoje okoljske politike še niso določili, saj so si vzeli čas, da razumejo vse vidike in skrbi.
"Prizadevali si bomo sprejeti pravo odločitev za Združene države," je dejal Tillerson.
Finski zunanji minister Timo Soini, ki mu je Tillerson ob koncu zasedanja predal vodenje sveta, pa je dejal, da bo pariški sporazum rdeča nit njegovega dela v svetu. "Pariški podnebni sporazum je temeljni kamen za ublažitev podnebnih sprememb," je povedal.
Prisotni so mu zaploskali, med njimi tudi predstavniki avtohtonega prebivalstva, ki najbolj občutijo podnebne spremembe na severnem polu.
Arktični svet so ustanovili leta 1996 kot forum na višji ravni, ki promovira sodelovanje, usklajevanje in interakcijo med državami, ki mejijo na Arktiko. Poudarek sveta je na trajnostnem razvoju in zaščiti okolja.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.