Anketa, ki je zajemala 20 držav, vprašanih pa je bilo 16.262 ljudi, je pokazala, da v to, da se bo danes zgodil konec sveta, verjame okoli 10 odstotkov svetovnega prebivalstva.
"Predstave o koncu so različne. Od prihoda Stvarnika do naravne katastrofe ali političnega dogodka," je pojasnila Keren Gottfried z agencije Ipsos Global Public Affairs, ki je raziskavo opravila za tiskovno agencijo Reuters.
"Na to število najbrž pomembno vpliva obsežno medijsko poročanje o napovedi, ki je sicer le ena od interpretacij majevskega koledarja," še dodaja Gottfriedova.
Najbolj prepričani, da bo danes res konec sveta, so v ZDA in Turčiji, kjer temu verjame 22 odstotkov ljudi, precej manj pa v Franciji, v kateri jih verjame 6 odstotkov, in 8 odstotkov Britancev.
Čeprav so konec sveta zanikali tako Maji kot tudi Nasa, pa to mnogih seveda ni prepričalo. In prav ti so odličen vir zaslužka za tiste, ki radi služijo na račun strahu in naivnosti ljudi.
Ron Hubbard, lastnik družbe Atlas Survival Shelters, ki se ukvarja z izgradnjo specializiranih bunkerjev, se nad poslom ta čas ne more pritoževati. Njegova krizna bivališča so, po opisu sodeč, "večja od povprečnega newyorškega stanovanja", sposobna pa so prenesti eksplozijo atomske bombe. Čeprav stanejo med 50.000 in 100.000 dolarji, jih ljudje kupujejo.
Hubbard je za The Wall Street Journal pred časom povedal, da je letos v treh mesecih prodal 50 bunkerjev, lani pa v vsem letu le 25. In prodaja se je do danes le stopnjevala. Kot je povedal, na dan povprečno prodajo en bunker.
Vsaj enega pa bo očitno obdržal tudi Hubbard. "Ko začnejo k meni hoditi astrofiziki, se mi zdi to dovolj jasen znak, da se bom v enega od bunkerjev zaprl že 19. decembra in za vsak slučaj prišel ven šele 23. decembra," je dejal.
Posel pa ne gre dobro le izdelovalcem precej bizarnih pripomočkov za preživetje konca sveta, ampak tudi običajnim trgovskim centrom, saj ljudje kupujejo velike zaloge hrane in drugih uporabnih stvari, kot so radijski sprejemniki na baterije, zdravila, paketi prve pomoči, vrvi in celo orožje.
Tony Brown, zasebni detektiv iz Kalifornije, pa je poleg treh ton hrane, ki jo je spravil v hiši, za vsak primer zapravil še 60.000 dolarjev za ultra lahko letalo. In porabil vse prihranke.
Vse prihranke pa je zapravil tudi Kitajec iz New Delhija, ki je sicer več let gradil svojo ’Noetovo barko’, sestavljeno iz sedmih plavajočih ’krogel’. Vsaka lahko sprejme 14 ljudi. Potnikom zagotavlja hrano, vodo in kisik, vse skupaj pa je zgrajeno iz steklenih vlaken in jekla. V konec sveta sicer verjame 20 odstotkov Kitajcev. Kako je krogle gradil, si lahko ogledate v galeriji.
Svojo Noetovo barko pa ima tudi Nizozemec Johan Huibers, ki je zaslužen za leseno barko, ki je dolga 130, široka 29 in visoka 23 metrov. Verjetno v njo ne bi šli pari vseh vrst živali na Zemlji, kot piše v Svetem pismu, a kljub temu je njena velikost impresivna. Leta 2007 je sicer dokončal prvo barko, ki je bila pol manjša od tokratne, za njeno izdelavo pa je potreboval leto in pol.
Barka je zasidrana v Dordrechtu, južno od Rotterdama, sprejme pa 3000 ljudi.
V notranjosti je velik hlev, v katerem so večinoma nagačene in plišaste živali: od dveh bizonov, zeber, goril, levov, tigrov, medvedov in drugih živali. V podpalubju pa tudi manjši živalski vrt s poniji, psi, ovcami in zajci. Johanova barka ima zgoraj restavracijo in kinodvorano za 50 ljudi, na koncu vsake etaže pa tudi zgodovinski prikaz Bližnjega vzhoda s prizori iz Noetovega življenja.
Ideja za gradnjo barke sega v leto 1992 in ni neposredno povezana z majevsko prerokbo. Takrat je poplavilo velik del Nizozemske. Huibers je pomislil, da se lahko to spet zgodi. Poleg tega navaja, da tudi v Novi zavezi piše, ''da lahko obalna mesta trepetajo, ko bo prišla zadnja ura".
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.