Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je Violeto Bulc potrdil kot kandidatko za evropsko komisarko. "Po pogovoru z Violeto Bulc pozivam članice EU, naj jo dodajo na seznam uradnih komisarskih kandidatov," je sporočil prek Twitterja. Viri blizu Junckerja pa so sporočili, da Juncker razmišlja, da bi Bulčevi dodelil resor za promet.
V tem primeru naj bi Slovak Maroš Šefčovič, sedanji kandidat za komisarja za promet in prostor, prevzel položaj podpredsednika za energetsko unijo. Bulčevi naj bi sicer Juncker dodelil le področje za promet, ne pa tudi za prostor. Za zdaj ni znano, kaj naj bi naredili s pristojnostmi za prostor. V tem primeru bi bili po navedbah virov v Bruslju potrebni dve dodatni zaslišanji v Evropskem parlamentu.
Kot je znano, se je Bulčeva danes prvič v Bruslju sestala z Junckerjem. Sestanek, ki je bil predviden ob 18. uri, se je začel s približno 45-minutnim zamikom. Juncker je pogovor odločil kot odličen. Na vprašanje, kateri resor bo dobila, pa je dejal, da bo njegova odločitev znana v sredo.
Pogovor z Junckerjem je bil zelo prijateljski, sproščen in konstruktiven, energija je bila zelo dobra, zelo sem bila zadovoljna, je po srečanju dejala Bulčeva. "Vse odločitve v povezavi z mojim imenovanjem bo sporočil Juncker," je še dejala. Junckerja so po njenih besedah zanimale predvsem njene izkušnje, značajske lastnosti in način razmišljanja.
Bulčeva je sicer poudarila, da je res prijetno presenečena, ker so bili vsi njeni dosedanji pogovori v Bruslju, tudi v Evropskem parlamentu, zelo konstruktivni, prijateljski in odprti. "Vsem je v interesu, da se stvar čim uspešneje konča in da komisija čim hitreje začne svoje delo," je povedala.
Na vprašanje, kakšna komisarka želi biti, je Bulčeva odgovorila, da je bil Juncker zelo jasen, da želi v svoji ekipi ljudi, ki znajo voditi in delovati v duhu njegove celotne strategije za prihodnost Evrope.
Na vprašanje, ali ima kakšne indice, kdaj bi lahko bilo njeno zaslišanje v Evropskem parlamentu, pa je odgovorila, da jih nima, saj se o tem še pogovarjajo. Tudi odločitev o tem pričakuje v sredo.
Med običajne kriterije, s katerimi naj bi Juncker preveril primernost slovenske kandidatke, spadajo zavezanost vrednotam Evropske unije, spodobnost neodvisnega delovanja in strokovna usposobljenost.
Juncker naj bi sicer odlašal s srečanjem z Bulčevo, čeprav je bilo njeno ime znano že prejšnji teden, ker naj bi s političnimi skupinami v Evropskem parlamentu najprej iskal politično soglasje za rošade v komisiji in zagotovila, da po Bratuškovi ne bo padla še Bulčeva.
Bulčeva v Bruslju tudi s ključnimi igralci v Evropskem parlamentu
Violeta Bulc ima te dni v Bruslju tudi sestanke z vodji največjih političnih skupin v Evropskem parlamentu. Danes se je že srečala z vodjo največje politične skupine v Evropskem parlamentu, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP) Manfredom Webrom, so potrdili v EPP in dodali, da se je Weber sestal z Bulčevo, kot se je pred tem sestal z vsemi komisarskimi kandidati.
Kot vsem ostalim kandidatom je Weber tudi Bulčevi na srečanju povedal, da bodo v EPP ocenili njeno usposobljenost za prevzem komisarskega položaja na podlagi njenega nastopa na zaslišanju ter da kandidatov ne ocenjujejo vnaprej na podlagi njihove preteklosti, ideologije, politične barve ali narodnosti, so še pojasnili v tiskovni službi EPP.
Na vprašanja v povezavi s področjem, ki naj bi ga pokrivala Bulčeva, in z datumom njenega zaslišanja pa so v EPP danes zgolj poudarili, da je treba počakati na njen pogovor z Junckerjem, ki jo mora najprej sprejeti kot kandidatko.
Violeto Bulc danes čaka tudi srečanje s slovenskimi evropskimi poslanci.
Z vodjo evropskih socialistov (S&D) Giannijem Pittello naj bi se Bulčeva srečala v četrtek. Pogovorila naj bi se tudi z vodstvom Zelenih ter Evropskih konservativcev in reformistov.
Že včeraj se je Bulčeva srečala s prvakom evropske skupine ALDE Guyjem Verhofstadtom, piše portal Euractiv. Kot so povedali v njegovem kabinetu, ga ne moti, da Bulčeva prihaja iz gospodarstva, njene politične izkušnje pa so stare zgolj nekaj tednov. Kot primer v njegovem kabinetu navajajo bolgarsko komisarko Kristalino Georgievo, ki je na mesto komisarke prišla z mesta podpredsednice Svetovne banke povsem brez političnih izkušenj, danes pa velja za enega najmočnejših členov Evropske komisije. Poleg tega v skupini menijo, da je treba zaupati v izbiro slovenskega premierja.
Bulčeva se bo sicer morala odreči vsakršnemu poslovnemu udejstvovanju, če želi biti komisarka. Ali je to že storila, ni znano, doslej pa so morali komisarski kandidati še pred zaslišanjem na to temo predložiti posebno izjavo.
Nova zaslišanja
Čeprav je uradno še vedno odprta tudi možnost, da bi Bulčeva zasedla resor za energetiko, ki ga je Juncker namenil že Bratuškovi, a ga je ta na zaslišanju zapravila, bruseljski viri pravijo, da je glede na poklicne izkušnje Bulčeve še najbolj verjetno, da bo zasedla resor za digitalno gospodarstvo in družbo, ki ga trenutno zaseda Nemec Günther Oettinger.
V tem primeru bo poleg Bulčeve v Evropskem parlamentu potrebno še eno zaslišanje – Oettinger bi se moral za področje energetike zagovarjati pred odboroma ENVI in ITRE. To bi bil zanj precej manjši zalogaj kot je bilo zaslišanje za komisarja digitalne družbe, kjer se je po mnenju nemških medijev osmešil. Po pisanju nemškega Spiegla je dokazal, da ne pozna bistvenega problema svojega prihodnjega dela in dal vedeti, da ne bo ščitil interesov uporabnikov spleta, saj je nakazal, da naj si ti kar sami pripišejo posledice, češ, "kaj pa uporabljajo internet". V aferi o objavi na stotine golih fotografij zvezdnikov, ki so jih ukradli hekerji, je namreč dejal, da so goli "selfiji" neumnost, žrtve pa same krive za svoje težave, pri tem pa pozabil, da je šlo za neobjavljene fotografije, ki niso bile namenjene javnosti, ampak ukradene.
Razplet, ki bi mu vrnil energetiko, ki jo je vodil že v mandatu, ki se izteka, bi tako najbrž neskončno razveselil Oettingerja, ki je za svoje delo na tem resorju dobival še kar solidne ocene. Edini pomislek, ki se nanaša na njegovo zasedbo tega mesta pa je, da Nemčija s tem še krepi svoj vpliv v komisiji. Po všeči pa izgubljena energetika, če bo do tega prišlo, ne bo niti Sloveniji, saj gre za vplivnejši resor.
Med drugimi možnostmi so še možnost, da Slovenija dobi transport, energetiko pa Slovak Maroš Šefčovič, čemur ostro nasprotuje prometni odbor, lahko pa bi Bulčeva dobila resor za izobraževanje, mlade, kulturo in državljanstvo, ki ga zdaj zaseda sporni Madžar Tibor Navracsics, ki mu očitajo povezave z Viktorjem Orbanom. Tretja možnost pa je menjava resorjev s Kristalino Georgievo, ki bi naj bila podpredsednica in komisarka za proračun. Še vedno pa bi moral Juncker v tem primeru najti nekoga, ki mu bo dodelil podpredsedniško mesto.
Doslej je sicer veljalo, da si Juncker, ki se mu z zapleti premika tudi datum, s katerim bo začela delovati njegova komisija – postavljen je bil za 1. november, a to najbrž ne bo mogoče - ne želi večjih rošad v komisiji, zato naj bi bil pripravljen Bulčevi dati tudi energetiko, če bi ocenil, da jo je sposobna voditi.
Kot piše European Voice naj bi bilo po zapletih, ki jih je povzročila Slovenija, še najbolj verjetno, da bodo evropski poslanci o Junckerjevi komisiji glasovali na mini-plenarnem zasedanju 12. in 13. novembra v Bruslju.
Jezni na komentarje Bratuškove
Bulčeva naj bi se na srečanje z Junckerjem temeljito pripravila. Med drugim naj bi se v Bruslju po informacije odpravila k Mary Veronici Tovšak Pleterski, ki zaseda položaj direktorice v generalnem direktoratu za podnebno ukrepanje, preden je bila kot kandidatka predlagana Bulčeva, pa se jo je omenjalo kot eno izmed možnih kandidatk. Čeprav ni verjetno, da bi ji to uspelo, naj bi se Bulčeva v Bruslju močno trudila, da si zagotovi energetski resor.
Medtem pa je nekaj nezadovoljstva po bruseljskih hodnikih z včerajšnjimi izjavami za nemški Die Welt povzročila Alenka Bratušek, ki je izjavila, da so za njeno ponesrečeno zaslišanje krivi Junckerjevi svetovalci, ki jih je – kako neumno od nje, kot je sama dejala – (preveč) poslušala.
V Bruslju se s tem ne strinjajo, neuradno so bili celo zelo nezadovoljni s tem, kako malo je bila naša kandidatka pripravljena črpati razpoložljive informacije in nasvete. European Voice je še pred njenimi izjavami pisal, da je Junckerjeve svetovalce, na katere zdaj vali krivdo, bolj ali manj ignorirala.
Poznavalec razmer ocenjuje, da je bila najbrž prepričana, da bo potrjena ne glede na svojo predstavo, zavedli naj bi jo jasni Junckerjevi nastopi v njeno podporo, kar pa na koncu na zaslišanju ni bilo dovolj, oziroma bi celo bilo dovolj, če bi se Bratuškova le odrezala nekoliko bolje.
Prav tako naj Bratuškova ne bi dovolj izkoristila možnosti, ki jih je kot slovenska kandidatka imela glede nabiranja informacij na slovenskem predstavništvu pri EU ali v kabinetu aktualnega komisarja Janeza Potočnika.
Bo spet odločila KPK?
Evropski mediji, ki so se kmalu po imenovanju Bulčeve razpisali o njenih zanimivih hobijih, pa zdaj poudarjajo, da ima s Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), ki je pomagala odnesti že Alenko Bratušek, očitno težave že tudi nova kandidatka.
Prijavo v zvezi z njenim imenovanjem so namreč tja poslali tudi člani Društva Davkoplačevalci se ne damo in Krščanskih socialistov Slovenije. Zmotilo jih je glasovanje, zaradi česar so prijavili premierja Mira Cerarja, ki je nepravilnosti zanikal.
Pred srečanjem Bulčeve z Junckerjem so znova poudarili, da je naša nova kandidatka politično še manj izkušena od Bratuškove.
KOMENTARJI (954)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.