
"To zdaj ni več samo privolitev v kandidaturo, ampak pozitiven odnos. Pri meni se je nekaj spremenilo, in sicer, da bi ob uspehu vendarle bilo treba spremeniti sedanje politične odnose," je Bučar povedal v pogovoru za Sobotno prilogo Dela in pojasnil, da se Slovenija nevarno bliža vzorcu političnega monopola. Sicer pa si po prepričanju predsednika prvega slovenskega demokratično izvoljenega parlamenta ljudje predsednika še vedno predstavljajo v vlogi cesarja, ki deli milost. Predsednik Slovenskega panevropskega gibanja (SPG) kot ključna razvojna izziva vidi demografski problem ter iskanje ravnotežja med obremenitvijo gospodarstva ter financiranjem zdravstva, šolstva in znanosti.
Politični monopol pomeni, tako Bučar, da ima ena stranka v rokah vse vzvode v upravi, gospodarstvu in nadzornih svetih. "Politični monopol v demokraciji je hujši, kot je bil monopol v totalitarnem sistemu, ker tam se je natanko vedelo, do kod je segla oblast nekoga... Danes teh meja ni. Zato je lahko taka nekontrolirana moč veliko hujša, kot je bila tista nekoč. Tudi korupcija je veliko bolj nevarna v takem sistemu." S približevanjem sistemu monopola, ki ga ima ena politična stranka, je koruptivnost nujna, sklepa Bučar.
Funkcija predsednika republike je predvsem predstavljanje države, zato spraševanje o ravnanju predsednika v konkretnih primerih še vedno kaže na ohranitev starih miselnih vzorcev. "To je čista predstava predsednika države v funkciji cesarja, ki sedi na prestolu, njegovi podložniki prihajajo k njemu in on jim deli milost. Nimajo predstave, kaj je funkcija predsednika države v parlamentarni demokraciji," meni nekdanji predsednik parlamenta.
Storitve zdravstva, šolstva in znanosti so za moderno družbo nujno potrebne, vendar pa mora biti njihov obseg v skladu z gospodarskim razvojem, meni Bučar, ki obenem opozarja na prevelika pričakovanja ljudi. "Ali naj zmanjšamo zdravstvene, izobraževalne in raziskovalne storitve ter razbremenimo gospodarstvo, da bo objektivno sposobno več dajati," se sprašuje Bučar in odgovarja, da "kar takole na pamet" nima odgovora. Ob vprašanju, kako se rešiti iz precepa, iz navidezno slepe ulice, pa se začenja državniška modrost.