Britanski džihadisti, ki so odpotovali iz države, da bi se na tujem borili, bi lahko imeli zelo stroge pogoje, da se vrnejo. Pogoji bi lahko bili za nekatere lahko celo prestrogi in se sploh ne bi mogli vrniti, je izpostavil britanski premier David Cameron.
Napovedal je, da bodo uvedli pogoje, ki bi lahko trajali dve leti ali več, in bi džihadistom preprečevali vstop na Otok, če se ne bi strinjali z danimi pogoji. Prav tako bi lahko oblasti imele ukrepe, da bi preprečevale, da sploh odpotujejo iz Britanije.
Kritiki že opozarjajo, da bi lahko bila taka ureditev nezakonita in bi lahko prihajalo celo do kršenja človekovih pravic, spet drugi pa zagovarjajo, da bi moralo biti storjenega več, da bi ustavili radikalizacijo.
Cameron je o načrtih spregovoril ob obisku Avstralije, objavili naj bi jih do konca meseca, sam zakon pa bi bil, kot upajo na Downing streetu, lahko sprejet do konca januarja prihodnje leto.
Kakšni bi bili ti ukrepi?
Pod temi pogoji bi britanske državljane, osumljene, da so se borili za Islamsko državo (IS), ustavili na meji in jim vstopa v državo ne bi dovolili, če se sami ne bi predali. Potne liste bi jim preklicali, znašli bi se na seznamu ''prepoved letenja''.
Vstop v državo bi jim dovolili, le če bi se strinjali, da jih ob tem vseskozi spremlja policija. Bili bi pod nadzorom, pogoji bi veljali najmanj dve leti, kršitve bi džihadiste poslale neposredno v zapor.
Policija in nekateri mejni kontrolorji bi imeli tudi pristojnosti zasega potnega lista, če bi imeli utemeljeni sum, da skuša nekdo zapustiti državo, da bi se boril za teroristično organizacijo.
Pogoji bi se nanašali tudi na letalske družbe, ki bi jih doletele globe, če ne bi upoštevale strogih pregledov potnikov.
Kršenje človekovih pravic?
Med tem ko nekateri močno podpirajo predlagane pogoje, da bi se tako lahko borili proti razraščajočim radikalizmom, spet drugi opozarjajo, da pogoji niso skladni niti z britanskimi niti mednarodnimi zakoni. Ena izmed pravic, ki bi bila kršena v tem primeru, bi bila pravica, da se državljan lahko vrne v svojo lastno državo, opozarjajo nekateri.
Omejitve tudi na internetu
Britanci omejitve glede radikalnih pogledov na svet zahtevajo tudi na internetu. Z Downing Streeta sporočajo, da od internetnih ponudnikov zahtevajo nove pogoje, med drugim nove filtre in t.i. gumb za prijavo, s katerim bi lahko javnost prijavila s terorizmom povezano vsebino.
Kot so ponudniki dostopa do svetovnega spleta na Otoku pojasnili za BBC, takšnega dogovora še niso sprejeli, čeprav so se zavezali za boj proti ekstremizmu.
Cameron meni, da imajo tehnološka podjetja ''družbeno odgovornost'', da se sooči z džihadisti. Omenjeni gumb bi deloval podobno kot deluje gum za prijavo zlorabe otrok na spletu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.