Jakov Brdar, ki velja za enega vodilnih kiparjev v Sloveniji, se je rodil leta 1949 v Livnem v BiH. Kiparstvo je študiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Diplomiral je leta 1975, leta 1979 pa je opravil še kiparsko specialko. Kot štipendist sklada Moša Pijade se je v letih 1980 in 1981 izpopolnjeval v Parizu, kasneje pa živel in ustvarjal tudi v Berlinu. Poleg javne plastike se ukvarja s portretom in risbo. Nova Gorica se bo z današnjo postavitvijo Brdarjevega kipa pridružila redkim slovenskim mestom, ki so že oplemenitena z umetnikovimi deli na javnih površinah. Njegova dela niso ne realistična in ne abstraktna, ne klasična in ne moderna v smislu danes uveljavljenih smeri.
V monografski študiji o kiparstvu Jakova Brdarja je Andrej Medved zapisal, da so njegovi kipi duhovno-čutno doživetje, v katerem so vsi slogi, ki transcendirajo vse likovne pristope, v vsakem od njegovih del pa je prepoznati izvirno "brdarjevsko gesto". Ena izmed pomembnih značilnosti Brdarjevega ustvarjanja so v kipe preneseni vtisi, ki so ga nanj naredile nekatere za zgodovino umetnosti pomembne slike.
Izbrana skulptura "Bor na obali" je s svojo simboliko drevesa spoznanja in umestitvijo na ploščadi pred moderno knjižnico Franceta Bevka še utrdila pomen razvijajočega se novodobnega mestnega središča, novo pridobitev in srečanje z avtorjem pa je dopolnila razstava njegovih kipov Pegaz, Adam in Splav Meduze, ki so do 14. maja na ogled v Hitovi galeriji Paviljon.