Predsednica vlade Alenka Bratušek se je v zadnjih dneh srečala s številnimi člani Pozitivne Slovenije, ljubljanski župan Zoran Janković pa je sporočil, da se z njimi ne bo sestajal, saj ne želi tekmovati na tak način. A jih za podporo na petkovem kongresu nagovarja v pismu, v katerem piše, da na kongresu prihodnji teden ne bo tekmoval proti Alenki Bratušek, ampak, kar je sicer že povedal, da želi, da se stranka vrne h koreninam, saj, da jo zaradi neizvajanja programa zapuščajo člani."Vsak od nas, predvsem pa poslanci in poslanke, ki se jih izvolili, se mora vprašati, kaj od obljubljenega jeseni 2011 je uresničeno. Kje je drugi tir železnice, tretja razvojna os, zakaj se zapira rudnik v Hrastniku, zakaj umirajo mnoga podjetja in zakaj se pri mladih kepi brezup in še bi lahko našteval," je zapisal v pismu.
Skrbi ga tudi nizka javnomnenjska podpora stranki. Poudarja, da ima stranka lahko predsednico vlade, predsednika stranke in župana Ljubljane in da ni nujno, da je predsednik stranke tudi predsednik vlade. Piše še, da ne more prevzeti odgovornosti za morebiten odstop predsednice vlade in da je to, da bi po njenem odstopu zavladal Janez Janša nesmiselno ustrahovanje.
Bratuškovi sicer nekoliko pokroviteljsko predlaga, naj še naprej vodi vlado, a da naj bo le bolj vztrajna in odločna pri izvajanju programa. Prav to je zanimivo, saj jo je že po treh mesecih vladanja želel zamenjati. Tudi sicer se je vmešaval v vladne zadeve, na primer v kadrovanje na Slovenski odškodninski družbi (Sod), kjer je želel videti svojo kandidatko Zdenko Grozde. In nekateri njegovi nasprotniki v stranki opozarjajo, da je po tem začel rušiti Bratuškovo. Danes Janković pisma ni želel komentirati.
Bratuškova verjame v svojo zmago
Predsednica vlade Alenka Bratušek je v intervjuju za Večer na vprašanje, ali bo zmagala na kongresu Pozitivne Slovenije, odgovorila z "verjamem, da bom". To prepričanje pripisuje predvsem pogovorom s poslanci in člani stranke, ki po njenih besedah ugotavljajo, da so v letu dni naredili veliko za državo.
Priznala je, da se je tudi sama odločila za vstop v stranko zaradi Zorana Jankovića. "Dejstvo je, da smo z njim in zaradi njega zmagali na volitvah konec leta 2011," je dejala, a dodala, da verjame, da člani in volivci PS niso bili zadovoljni, ko jim po volitvah ni uspelo sestaviti vlade.
Z Jankovićem se sicer, kot pravi, normalno pogovarjata. Priznava mu tudi, da je odličen župan. Če Janković zmaga na kongresu, pa zase meni, da bi bilo zelo neodgovorno vztrajati na mestu predsednice vlade. "Če bi bila možna takšna ali kakršna koli drugačna rešitev, nam v Pozitivni Sloveniji pred dobrim letom ne bi bilo treba storiti vsega, kar smo – vključno z Jankovićevim odstopom –, da smo na koncu lahko sestavili vlado," je spomnila.
Na vprašanje, ali je Janković kdaj izrazil pričakovanje, da bi moral uživati nekakšno imuniteto pred vsemi postopki organov pregona, je zatrdila, da ne, je pa izrazil željo, da se ti postopki končajo hitreje. "Ne le zaradi njega, ampak zaradi vseh, ki imajo zaradi dolgotrajnosti postopkov uničen ugled," je dodala.
O podpori v DZ ni prepričana, da bodo poslanci obrnili hrbet Pozitivni Sloveniji: "Nekaj jih je res napovedalo, da bodo na kongresu glasovali za Jankovića, a v parlamentu bodo verjetno dvakrat premislili, ali so zato res tudi proti vladi. Svoji vladi."
Prepričana je, da PS uspešno izpolnjuje tudi svoj program, a ceno koalicijskega usklajevanja vedno najdražje plača največja vladna stranka. Želi si sicer, da bi lahko koalicija delala do konca rednega mandata.
'Govorimo isti jezik, ne kot razglašen orkester'
Ker so za stresne teste na vrsti evropske banke, dvomi, da bi lahko prišlo do prodaje banke, večjih težav pa ne vidi za Telekom. "Uradno ne vem, koliko je interesentov, ker v prodajne postopke ne posegam, a naj bi jih bilo veliko." Cene pa ne razkriva.
Priznala je, da se z investitorji sestaja. Želijo dobiti občutek, ali po vseh zapletih in zastojih v privatizaciji tokrat mislimo resno. "Predsedniki vlad so kdaj prej govorili tako, delali drugače, sama zdaj vidim, da nas je to stalo veliko kredibilnosti. Ta se nam je v zadnjem letu močno dvignila, ker smo finančni minister, guverner centralne banke in jaz govorili z istim jezikom, ne kot razglašen orkester."
Glede odstopa šefa nadzornikov NLB Franceta Arharja je dejala, da je slišala predvsem, da odhaja zaradi tega, ker si ena politična stranka dovoli res bistveno preveč vmešavanja v gospodarstvo, celo razpravljati v državnem zboru o zaposlitvi v gospodarski družbi.
KOMENTARJI (1763)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.