Vlada želi s spremembo družinske zakonodaje in skorajšnjo strategijo družinsko politiko oblikovati bolj moderno, je na seji državnega zbora dejala premierka Alenka Bratušek. Meni, da "tradicionalen pogled na družino v teh časih ne zdrži več".
Kako in s katerimi ukrepi namerava vlada spodbujati in zaščititi družino "kot eno največjih vrednot in temeljno celico naše družbe", je zanimalo poslanca SLS Jakoba Presečnika. Premierko je vprašal tudi, kako namerava vlada povečati ugled in pomen sklenitve zakonske zveze ter kako namerava ohranjati število porok in rojstev vsaj na sedanji ravni.
Podobno poslansko vprašanje je premierki zastavila poslanka in predsednica NSi Ljudmila Novak. Vprašala jo je, ali bodo načrtovani ukrepi vlade na tem področju prispevali k izboljšanju demografske slike. Ob tem pa je izrazila nasprotovanje določbi predlaganega zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, po kateri naj bi tudi očetje obvezno koristili očetovski dopust. Kot je poudarila Novakova, se strinja s krepitvijo vloge očeta v družinski skupnosti, meni pa, da bi bilo treba odločitev o koriščenju starševskega dopusta prepustiti staršem.
Družinsko politiko želijo oblikovati "na bolj moderen način"
Premierka je v odgovorih poudarila, da so zakon dali v javno razpravo, saj želijo zanj po njenih besedah doseči čim širše soglasje. Vlada pa namerava pripraviti tudi celovitejšo strategijo s področja družinske politike. Ta mora po prepričanju Bratuškove temeljiti na upoštevanju celotne populacije in biti usmerjena k vsem družinam.
S to strategijo po njenih besedah želijo družinsko politiko oblikovati "na bolj moderen način". Po besedah premierke se tudi v nekaterih drugih državah, na primer v Nemčiji, izkazuje, da tradicionalen pogled na družino v teh časih ne zdrži več. "Politike, ki želijo stimulirati, da oče služi denar, mati pa ostaja doma in skrbi za gospodinjstvo in otroke, niso uspešne v povezavi z rodnostnimi nameni parov," meni predsednica vlade.
Ne Novakova ne Presečnik z odgovorom premierke nista bila zadovoljna, zato sta zahtevala javno razpravo o problematiki družinske politike.
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.