Premierka Alenka Bratušek verjame, da bodo najprej v koaliciji, nato pa še širše, našli dogovor glede sprememb proračuna za leto 2014, ki bo ena glavnih tem jeseni. "Zavedam se, da nas čaka najprej vroče poletje in potem še vroča jesen," je glede potrebnih dogovorov o spremembah v proračunu za prihodnje leto poudarila predsednica vlade Alenka Bratušek.
"Verjamem, da bomo najprej znotraj koalicije, potem pa tudi širše uspeli najti dogovor, za katerega bomo vsi rekli – to je to, kar Slovenijo pelje v pravo smer," je v kratki izjavi za medije po srečanju z evropskim komisarjem za okolje Janezom Potočnikom, blejskim županom Janezom Fajfarjem ter dekanijo in direktorico IEDC – Poslovne šole Bled Danico Purg še dejala premierka.
Prilagoditev proračuna za prihodnje leto bo ena glavnih tem na jesenskem političnem parketu. Po neuradnih informacijah naj bi se obetali novi rezi na vseh področjih, tudi pri pokojninah. Konec julija je prvak DeSUS Karl Erjavec dejal, da bo morala stranka "preprečiti znižanje pokojnin". "To bo težka bitka, ki jo mora DeSUS dobiti," je takrat ocenil Erjavec in zagotovil, da bo pri tem vztrajal.
Primanjkljaj pri treh odstotkih BDP
Vlada je 25. julija začela formalni postopek priprave dopolnjenega proračuna za 2014 in začrtala izhodišča za pripravo predloga proračuna za 2015. Pri tem bo sledila ciljem iz programa stabilnosti, ki so bili potrjeni na ravni EU. Proračunski primanjkljaj naj bi tako prihodnje leto znašal največ tri odstotke BDP, v 2015 pa največ 2,5 odstotka BDP.
Vlada je takrat določila razrez odhodkov za prihodnje leto in leto za tem. Določila je največji mogoč obseg odhodkov na postavki integralnih sredstev. V letu 2014 ta znaša 7,861 milijarde evrov, v letu 2015 pa skoraj 7,953 milijarde evrov.
Glede skupne ravni odhodkov in prihodkov je državna sekretarka povedala, da želi vlada obseg odhodkov prihodnje leto ohraniti približno v okvirih sprejetega proračuna, to je pri 9,3 milijarde evrov. Prihodki pa naj bi okvirno znašali 8,25 milijarde evrov.
Vlada je takrat določila tudi okvirni razrez po posameznih uporabnikih za obe leti. Gradivo je še interno in je odvisno od ukrepov po ministrstvih in od dogovora na ravni vlade ter od zmožnosti pri črpanju sredstev EU. Vlada pri pripravi proračunov upošteva že dosežene dogovore s sindikati javnega sektorja, morebitne nadaljnje dogovore pa bo vključila pozneje, je konec julija še dejala državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar.
Še tri dni za pripravo dokumentov
Da bi lahko pravočasno končali pripravo obeh proračunskih dokumentov, je vlada ministrstvom naložila, da v relativno kratkem roku pripravijo ukrepe za doseganje zastavljenih omejitev in pripravijo tudi seznam potrebnih sprememb zakonov in drugih predpisov. Ministrstvu za finance morajo ta seznam poslati že do 9. avgusta, v obravnavo vladi pa najpozneje do 29. avgusta.
Nadaljevanje proračunske razprave je predvideno za konec avgusta, saj naj bi uporabniki do 23. avgusta že pripravili finančne načrte. Proračunska predloga bi vlada tako lahko pripravila že do 20. septembra, oba akta pa naj bi v DZ nato poslala do 1. oktobra, kot je to določeno z zakonom o javnih financah.
KOMENTARJI (683)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.