Predsednica vlade Alenka Bratušek verjame, da bo imela vlada v zelo kratkem času na mizi konkretne in dobre rešitve za zapolnitev javnofinančne vrzeli po razveljavitvi zakona o davku na nepremičnine. Napovedala je tudi nadaljevanje dela na davku na nepremičnine.
Bratuškova sicer o konkretnih ukrepih po petkovi odločitvi ustavnih sodnikov, da zaradi neustavnosti temeljnih določb razveljavijo zakon o davku na nepremičnine, tudi danes ni želela govoriti. Vztraja namreč, da je prav, da se najprej vlada in koalicija dogovorita, kako in kaj. O rešitvah naj bi vlada odločala že v četrtek.
Bratuškova: Dvig DDV je le ena od možnosti
Nov dvig davka na dodano vrednost (DDV), čigar napoved je razburila opozicijo in gospodarstvo, je po njenih besedah le ena od možnosti. A spomnila je, da je bil odpor proti dvigu DDV velik tudi pred enim letom, ko ga je vlada napovedala v dopolnjenem programu stabilnosti. Tudi takrat, je spomnila premierka, je bilo slišati, kako bo to škodovalo potrošnji in gospodarski rasti.
"Pa poglejte danes rezultate. Potrošnja je večja, gospodarska rast je višja," je zatrdila. Tudi boljša gospodarska dejavnost od pričakovanj bo po njenih napovedih prinesla nekaj več prihodkov v proračun. "Pri načrtovanju v lanskem letu smo bili zelo konservativni, to kažejo tudi prvi trije meseci realizacije," je dejala.
V kratkem času 'konkretne in dobre rešitve' rešitve
V vsakem primeru pa je Bratuškova prepričana, da bo imela vlada v zelo kratkem na mizi "konkretne in dobre rešitve" za zapolnitev nastale javnofinančne vrzeli po izpadu davka na nepremičnine. "Verjamem, da bomo, tako kot smo vse stvari do sedaj, problem rešili v dobro države," je napovedala predsednica vlade. Veseli pa jo, da odločitev ustavnega sodišča ni razburkala mednarodnih trgov, zahtevana donosnost na slovenske državne obveznice pa je celo še dodatno padla. "Tujina očitno zaupa, da delamo stvari v pravo smer," meni.
Vlada in koalicija bosta po premierkinih napovedih nadaljevali s konsolidacijo javnih financ, prepričana pa je, da bodo našli rešitev, ki bo še dodatno okrepila gospodarsko rast in bo karseda pravična do ljudi.
Erjavec upa, da drugačno stališče DL ne bo vplivalo na stabilnost koalicije
Odločitev DL, da ne podpira predloga finančnega ministra Uroša Čuferja za dvig DDV, je prvaka DeSUS Karla Erjavca presenetila, ker se je na nedeljskem srečanju koalicije "nekako zdelo", da vsi ugotavljajo, da je dvig DDV edini možen ukrep, ki bo lahko hitro prijel in bo s tem nadomestil izpad v višini okoli 200 milijonov evrov tistih prihodkov, ki so bili v proračunu predvideni z zakonom o davku na nepremičnine.
Zato Erjavec težko ocenjuje, kaj je izvršilni odbor DL vodilo k taki odločitvi. Po njegovih besedah namreč ne gre za povečanje davkov, saj je bil proračun v takem obsegu sprejet. "Tukaj gre v bistvu samo za to, da se poskuša z drugim davčnim virom nadomestiti izpad, ki je nastal zaradi padca nepremičninskega zakona na ustavnem sodišču. Zato težko govorimo, da gre za neko dodatno povečanje davčnih virov glede na sprejet proračun," je pojasnil.
Poudaril je tudi, da si Slovenija v tem trenutku ne more privoščiti nestabilnosti v koaliciji ali vladi, zato upa, da do tega ne bo prišlo. Erjavec še vedno meni, da bo Čufer na četrtkovi seji vlade predstavil svoje predloge in tudi natančne izračune za to, kako nadomestiti izpad v proračunu. Kot je ocenil, verjetno vnovičen dvig DDV ni edina možnost, a je ob tem znova izpostavil, da za njegovo stranko ne pride v poštev poseganje v pokojnine ali regrese upokojencev in tudi ne v plače javnih uslužbencev, saj je ravno prvak DL in notranji minister Gregor Virant podpisal sporazum s sindikati. Kljub vsemu je Erjavec prepričan, da se bo tudi DL na koncu znala uskladiti s predlogi, ki jih bo na mizo dal Čufer.
Tudi po sestanku Čuferja z DL ni jasno, kaj bo z dvigom DDV
Čufer je danes članom DL predstavil ukrepe, ki bi lahko nadomestili izpad v proračunu. Po sestanku ni želel dajati izjav, Virant pa je pojasnil, da so se le pogovarjali in izmenjali stališča. Pri tem je njegova stranka Čuferja seznanila s "čvrstim stališčem, da bi bil še en dvig DDV v tem trenutku nesprejemljiv". "Mislim, da se minister intimno strinja s tem, da je treba narediti čim več na odhodkovni strani. A po mojem ocenjuje, da je v tej levosredinski vladi to nekoliko težje kot pa dvigovati davke. To pa je točno tisto, kar DL moti," je dodal.
Na vprašanje, ali Čufer še vedno vztraja pri dvigu DDV in katere možne odhodkovne ukrepe jim je predstavil, Virant ni želel odgovoriti. Dejal je le, da so Čuferju tudi sami predstavili ideje, kaj bi se dalo postoriti na odhodkovni strani, a mu obenem jasno povedali, da je na potezi finančno ministrstvo. Kot alternativne ukrepe je Virant omenil subvencije, ki so se velikokrat izkazale kot neučinkovite, pri podjetjih v državni lasti pa je po njegovem mnenju treba pogledati, ali imajo kaj likvidnih sredstev na računih in ali v resnici ves dobiček vplačujejo v proračun države.
Tako še vedno ni jasno, kakšne ukrepe – če sploh – bo vlada sprejemala na četrtkovi seji. Virant pravi le, da je pričakovati zanimivo razpravo in da bo na mizi verjetno veliko predlogov o možnih varčevalnih ukrepih. "Potem bomo pa videli. Počakajmo," je dodal.
Virant: DL ne bo podprla dviga DDV, tudi če padem kot minister
Virant pa se znova ni mogel izogniti vprašanjem o interpelaciji, ki ga kot notranjega ministra čaka v petek. Podpreti jo namreč utegnejo vsaj trije poslanci PS: Jožef Kavtičnik, Tina Komel in Stanko Stepišnik. Slišati pa je tudi razmišljanja, da bi največja vladna stranka glasovanje obstruirala ali se vzdržala. "Mislim, da bi bilo to zelo čudno sporočilo in da bi resno, resno ogrozilo nadaljnje delovanje koalicije," je bil jasen Virant in hkrati poudaril, da je treba počakati, kaj se bo zgodilo v petek. Se mu zdi pa v vsakem primeru "popolnoma nesprejemljivo", da največja koalicijska stranka ne bi podprla ministra in hkrati predsednika druge koalicijske stranke.
Že pred sestankom pa je Virant poudaril, da "niti pod razno" ne namerava trgovati in da DL ne bo podprla dviga DDV, tudi če on v petek kot minister pade.
KOMENTARJI (1961)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.