Vlada se z Banko Slovenije pogovarja tudi o možnosti, da bodo rezultati stresnih testov bank slabši, kot se pričakuje. A gre le za pogovore in špekulacije, da bo morala Slovenija zaprositi za pomoč iz stalnega evropskega reševalnega sklada ESM, zagotavlja predsednica vlade Alenka Bratušek.
Vlada za zdaj za dokapitalizacijo bank, ki so potrebne sanacije, načrtuje 1,2 milijarde evrov. Ali bo ta znesek zadoščal, bodo pokazali rezultati stresnih testov, a večina poznavalcev tako iz političnih kot iz bančnih krogov se po pisanju časnika Večer strinja, da je znesek veliko prenizek.
Po njihovih virih naj bi bilo za sanacijo bank potrebnih vsaj pet milijard evrov in ker država tega denarja nima, večjega zanimanja investitorjev pa ni, naj bi bila prošnja za pomoč iz stalnega evropskega reševalnega sklada ESM vse bolj neizogiben in realen scenarij. "Ne poznam teh špekulacij," je na novinarski konferenci po seji vlade dejala Bratuškova.
Vlada ne razpolaga z nobenimi svojimi številkami. Vse številke, ki so bile vključene v program stabilnosti in v proračun, temeljijo na ocenah Banke Slovenije, je pojasnila premierka. Šele ko bodo stresni testi končani – to se pričakuje oktobra – se bodo skupaj morali odločiti, kako naprej, je dejala.
Pred ponedeljkovim obiskom šefa evroskupine in nizozemskega finančnega ministra Jeroena Dijsselbloema v Sloveniji je Bratuškova povedala, da mu bo vlada zelo natančno predstavila, kaj je doslej naredila in kaj načrtuje. Potem ko bo vlada poslala predlog zakona o davku na nepremičnine v DZ, je Bratuškova prepričana, da bo vlada svoje obljube za to leto izpolnila.
"Glede sanacije bank pa bom tudi jaz za gospoda imela kakšno vprašanje," je nadaljevala. Slovenija je naredila vse, da bi se lahko slabe terjatve iz bank prenesle na slabo banko in bi lahko spet začele kreditirati gospodarstvo, je dejala in vprašala, zakaj so se v preteklosti nekatere zadeve v Evropski komisiji odvijale zelo počasi.
Direktor ESM: Slovenija pravi, da ne potrebuje pomoči
Direktor evropskega ESM Klaus Regling je v pogovoru za ameriški časnik Wall Street Journal povedal, da slovenska vlada za zdaj zagotavlja, da ne potrebuje nujne finančne pomoči. "Vemo, da so že zaprli dve majhni banki. Vemo, da bi dve od njihovih večjih bank lahko imeli nekaj potreb po financiranju, vendar pa nam vlada za zdaj sporoča, da lahko za to poskrbijo. Lahko so izdali obveznice na trgih," je povedal Regling.
Na navedbo časnika, češ da so doslej vse države, ki so zaprosile za pomoč, pred tem trdile, da je ne potrebujejo, to pa je nato vodilo v občutno slabše razmere, kot bi sicer lahko bile, je Regling odgovoril, da bi vlada morala najbolje vedeti. "Vendar pa je to tudi v redu, izredno financiranje je točno to, na kar nakazujejo te besede - izredno financiranje. Države bi torej zanj morale zaprositi le, ko je to res treba, saj to črpa vire drugih držav."
KOMENTARJI (890)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.