Iz Pozitivne Slovenije so sporočili, da sta tako premierka in sedanja vodja stranke Alenka Bratušek kot prvi predsednik PS in ljubljanski župan Zoran Janković potrdila, da še vedno soglašata s kandidaturo za predsednika stranke. Za predsedniško mesto največje vladne stranke se bosta pomerila 25. aprila.
Za volitve prvaka stranke sta tako evidentirana dva kandidata in izvršni odbor PS bo v skladu s tem tudi določil kandidatno listo, so še zapisali.
Janković: To ni tekma med Alenko Bratušek in mano
Oba sta sicer kandidaturo najavila že ob prvi napovedi kongresa, a ker je od takrat minilo več mesecev, je izvršni odbor kandidata pozval, naj danes do poldneva sporočita, ali še vedno soglašata s kandidaturo. Bratuškova je že pred dnevi, ko se je zavzela za čim prejšnji sklic kongresa, potrdila, da bo s kandidaturo vztrajala.
Janković pa je svojo odločitev pojasnil danes. "Ne gre za tekmo med Alenko Bratušek in mano. Državi želim dobro, za to pa se mora izvajati gospodarski program, ki ga je PS sprejela na zadnjem kongresu," je na novinarski konferenci dejal ljubljanski župan, ki meni, da se morajo postaviti točni roki za ključne projekte za zagon gospodarstva in nova delovna mesta. "Trdim, da je tudi po kongresu možno, da ima največja vladna stranka predsednico vlade in župana glavnega mesta," je dodal.
Meni, da se vse druge stranke se preveč vtikajo v njegovo stranko, "raznim preračunljivcem" pa svetuje, naj raje skrbijo za svoje stranke. Zanimivo se mu zdi, da se najbolj oglašata prav Gregor Virant in Karl Erjavec. "Ampak naj samo spomnim, kolikokrat sta prav onadva preskočila od ene do druge opcije," je dejal.
Sam je, kot pravi, svojo državotvornost pokazal že na zadnjem kongresu PS, ko je zamrznil svoj status predsednika, in tudi nekaj mesecev pozneje, ko je s tega položaja še odstopil. "Vlada ima možnost zaključiti mandat, ampak je moja odločitev glede kandidature in oktobra in tokrat dokončna," je dodal.
Bratuškova: Težko si predstavljam, da bi vodila vlado, če me lastna stranka pri tem ne podpira
Čeprav je Alenka Bratušek še lani dejala, da moči z Jankovićem za vrh stranke ne bo merila, si je očitno premislila.
Ob robu današnjega obiska PS v občini Kočevje je na vprašanje o zaupnici namreč dejala, da je 25. april blizu in takrat bo videla, kaj ji je storiti in če je glasovanje o njeni zaupnici sploh še potrebno. "Težko pa si predstavljam, da bi vodila vlado, če me lastna stranka pri tem ne podpira," je dodala.
Glede boja z Jankovićem pa je dejala, da so rezultati te vlade dobri in da bi bilo neresno od nje, da bi kar tako dvignila roke.
Bratuškova je pred tednom dni v pismu članom pojasnila razloge za zaupnico in kongres PS. Ugotavlja, da je posledica njene "pasivnosti v PS in prikritega dvovladja stagnacija stranke na terenu" in padec podpore javnosti. Stranka, za katero ni jasno, kdo jo dejansko vodi, ne more dobro delovati in povečevati števila podpornikov, je zapisala.
Konec aktualne vlade?
Če Janković prevzame vodenje PS, to glede na napovedi koalicijskih partnerjev lahko pomeni tudi konec aktualne vlade. V tem primeru so najverjetnejša posledica predčasne državnozborske volitve.
Oba kandidata imata sicer možnost kandidaturo umakniti še na samem kongresu. Vprašanje o morebitnem umiku kandidature se je Jankoviću zdelo zanimivo in hkrati smešno. "Ja, lahko me priprejo, to bi bil razlog, da ne pridem. A v to ne verjamem in trdim, da si tega nihče ne upa narediti," je dejal.
Na vprašanje, ali je pripravljen prevzeti odgovornost za morebiten padec vlade, pa je odgovoril, da tega ne bo storil. Te napovedi se zadnje čase potencirajo, a po njegovi oceni gre le za poskus vplivanja na člane in članice PS. "Moje stališče je jasno. V stranki odločajo le članice in člani. Jaz bom pač svoj program na kongresu predstavil še enkrat. Namenoma sem stal eno leto pri miru." Pravi, da se v delo vlade ni nikoli vtikal, za mnenje so ga vprašali le glede t. i. kriznega davka in dviga davka na dodano vrednost (DDV). "Nihče mi ne more reči, da sem kakor koli poskušal vplivati na vlado, ji kaj sugerirati ali ukazovati," je bil jasen. "Vidimo se na kongresu 25. aprila," je sklenil.
Lukšič: Ne bomo prvi zapustili vlade
Predsednik SD Igor Lukšič je danes poudaril, da vlada razpade takrat, ko gredo stran prvi koalicijski partnerji. "In mi ne bomo tisti," je pristavil. A odprte so tudi nove možnosti. Lukšič je dejal, da je za delovanje vlade pomembno, da ima premierka v DZ podporo 46 poslancev.
Prvak stranke DeSUS Karl Erjavec pa je odločitev Zorana Jankovića o kandidaturi za predsednika PS komentiral z besedami, da se boji, da prihajamo v čas politične nestabilnosti. Erjavec pričakuje Jankovićevo zmago in ne verjame, da bo Alenka Bratušek pristala na to, da bo lutka v Jankovićevih rokah. To pa bo zapletlo politične razmere, je ocenil. Tudi koalicija je namreč že večkrat izrazila pričakovanje, da bo Bratuškova suvereno sprejemala odločitve, ne da jih bo sprejemal Janković iz ozadja.
KOMENTARJI (1682)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.