Z velikonočnim ponedeljkom vstopamo v politično zelo razgret teden, ki bo dal odgovor na vprašanje, ali bo na čelo vladne Pozitivne Slovenije stopila premierka Alenka Bratušek ali ustanovitelj stranke, ki je zmagal na zadnjih volitvah, Zoran Janković.
Odgovor bo znan v petek pozno zvečer, do takrat pa je pričakovati še nekaj javnega in zakulisnega boja med obema protagonistoma zgodbe.
Številni, ki so Jankovića pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami podpirali, so se mu zdaj odrekli. Vse bi naredili za to, da vlada z Alenko Bratušek, Igorjem Lukšičem, Karlom Erjavcem in Gregorjem Virantom ostane. Ne glede na vse.
Miran Goslar, ki mu Janković pravi oče Mercatorja, medtem pravi, da je Janković kot politik padel na izpitu, kot človek pa bi pokazal veličino, če bi se umaknil, da vlada konča mandat.
A Janković od kandidature skoraj zagotovo ne bo odstopil. Članom stranke je spisal pismo, v katerem jih nagovarja, naj pridejo na kongres.
Bratuškova sicer verjame v svojo zmago, na Jankovićevo pismo, v katerem ga skrbi tudi nizka podpora stranki in neizvajanje programa, pa se še ni odzvala.
A po njenih besedah sodeč, ob morebitni Jankovićevi zmagi, koalicijskim partnerjem ne bo treba zapuščati vlade, saj bo že pred njimi odšla kar Bratuškova. In prav to zna biti voda na njen mlin, saj si tudi mnogi - siceršnji Jankovićevi podporniki - ne želijo predčasnih volitev.
Medtem ko se Pozitivna Slovenija ukvarja z razprtijami v lastnih vrstah, pa manjka tisti, ki bi se ukvarjal z ustvarjanjem ugodnega okolja za gospodarstvo, da bodo javne finance vzdržne in trg dela fleksibilen.
Že tako nizka podpora vladi zato še naprej pada, po zadnji raziskavi Vox populi je najnižja je doslej. Delo vlade kot uspešno ocenjuje le še dobra petina vprašanih, da je neuspešno pa meni že skoraj skoraj tri četrtine ljudi.
Če bi bile volitve v nedeljo, bi z minimalno prednostjo zmagala SD, čeprav ji je podpora padla. A ne toliko kot SDS, ki je v primerjavi s prejšnjim mesecem izgubila kar štiri odstotne točke. Pozitivni Sloveniji na tretjem mestu je priljubljenost malenkost zrasla, znižala pa se je Desusu, Novi Sloveniji in SLS. Državljanska lista je minimalno pridobila, a bi še vedno zbrala vsega skupaj le slab odstotek in pol glasov.
Na lestvici politikov se je na prvo mesto vrnil predsednik države Borut Pahor, sledijo mu Dejan Židan, Janez Potočnik, Karl Erjavec in na petem mestu Alenka Bratušek, ki ji sledita evropska poslanca Lojze Peterle in Jelko Kacin, na osmem mestu pa je prvi predsednik kakšne opozicijske stranke, Franc Bogovič, pred Ljudmilo Novak, ki je mesto za njim. Tako kot Bratuškovi je podpora zrasla tudi Zoranu Jankoviću, ta je zdaj na sedemnajstem mestu, medtem ko je Janezu Janši podpora v anketi Ninamedie padla, zdaj je na dvajsetem mestu.
Da je razpoloženje med volivci slabo, pa kaže tudi podatek, da se je povečalo število ljudi, ki 25. maja, ko bodo evropske volitve, ne bi šli na volišča. Prejšnji mesec je bilo takih četrtina, ta mesec jih je skoraj tretjina.
KOMENTARJI (1008)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.