Po vrhu koalicije je predsednica vlade Alenka Bratušek dejala, da je koalicijav prihodnjih dveh letih za dobro Slovenije pripravljena skupaj delati naprej. O konkretnih prihodnjih korakih privatizacije oziroma prodaje državnih podjetij pa danes niso govorili. Dogovorili so se le, da bodo v roku največ treh mesecev pripravili strategijo upravljanja z državnim premoženjem, ki bo vključevala tudi razumno prodajo podjetij v državni lasti.
Pri projektu šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) pa bo koalicija pripravila zakon, ki bo več organom omogočal povezano delo oziroma revizijo ter forenzične preiskave. Partnerji namreč, pravi premierka, želijo ugotoviti, kaj je šlo narobe. "Nimamo privilegija, da bi se lahko danes odločali, ali je ta projekt še možno ustaviti. Vsi podatki, ki jih imamo na mizi, kažejo, da bi bila ustavitev že dražja kot zaključek," je povedala Bratuškova. Kot zavezo je izpostavila še, da bo treba z optimizacijo znotraj podjetij zagotoviti, da bo projekt Teš 6 na koncu deloval rentabilno in da ne bo delal izgube. "To mora biti in je naša naloga," je dejala.
Po premierkinih besedah so danes vsi skupaj ugotovili, da je koalicija dosedanje delo opravila dobro. "Narejenega je bilo veliko, z dnevnega reda smo uspeli dati besede trojka, pomoč in še kaj," je povedala in dodala, da so uspeli tudi znižati obrestne mere, ki po današnjih podatkih na slovenske obveznice znašajo celo manj kot 4,6 odstotka.
A vsi se po premierkinih besedah zavedajo tudi, da je to daleč od tega, da bi zadostovalo. Strinjali so se, da so njihove prioritete gospodarstvo, mladi, zdravstvo ter boj proti korupciji in gospodarskemu kriminalu. "Tukaj že v zadnjih desetih mesecih lahko ugotavljate, da ni več nedotakljivih, in s tem bomo nadaljevali," je dodala Bratuškova.
V novo koalicijsko pogodbo so vključene zaveze, da skladno s sprejetima proračunoma za letos in prihodnje leto ne bo dodatnega dvigovanja davkov in posegov v pokojnine. Prav tako ne bo posegov v minimalno plačo, je pojasnila predsednica vlade.
"Praktično vsi" se po njenih navedbah strinjajo tudi, da za dve leti ni smiselno delati večjih organizacijskih sprememb v vladi. Sta pa predvideni dve spremembi. Del ministrstva za gospodarstvo, ki je pristojen za kohezijo, bo prešel pod okrilje predsednice vlade. Bratuškova pa je danes predlagala tudi spremembo, ki sicer še ni dogovorjena: da bi pod okrilje predsednice vlade prenesli še urad za mlade, in sicer "zaradi boljše horizontalne povezanosti in teže, ki jo moramo dati mladim", je navedla premierka.
KOMENTARJI (1277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.