ZOI 2006

Brata Schoch najboljša

Torino, 22. 02. 2006 12.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V deskarskem paralelnem veleslalomu sta vrh krojila brata Schoch. Košir je končal na 6. mestu, Flander pa mesto za njim.

Philipp in Simon Schoch
Philipp in Simon Schoch FOTO: Reuters

Brata Philipp in Simon Schoch iz Švice sta na olimpijskem paralelnem veleslalomu v Bardonecchii pometla s konkurenco. Na svoji poti do finala sta med drugim v četrtfinalu izločila tudi Slovenca Roka Flandra in Dejana Koširja, v finalni vožnji pa je bil boljši leto dni mlajši brat, ki je tako osvojil svoj drugi zaporedni olimpijski naslov. Bronasto medaljo je osvojil Avstrijec Sigfried Grabner, Košir se je moral zadovoljiti s šestim, Flander pa s sedmim mestom. Izidor Šušteršič in Tomaž Knafelj sta ostala brez finalnega nastopa; Šušteršič je končal na 21., Knafelj pa na 26. mestu.

"Prvi cilj sva izpolnila. Uvrstila sva se v finale, v katerem bova napadla na vso moč, želiva si medalje," sta po uspešno opravljenih kvalifikacijah, v katerih sta dosegla osmi oziroma deseti čas obljubila slovenska finalista. In obljubo sta tudi držala. Čeprav sta trdila, da jima je vseeno s kom se bosta pomerila v osmini finala, sta bila njuna nasprotnika po meri. Košir, se je pomeril z Američanom Tylerjem Jewellom, Flander pa s Francozom Nicolasom Huetom.

Kranjskogorec, peti na prejšnjih olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju, je bil v prvi vožnji na rdeči progi od Američana počasnejši za 0,29 sekunde, a je na plavi, sicer hitrejši progi, zamujeno nadoknadil. Flander, doma iz Medvod, je imel lažje delo, saj je njegov nasprotnik padel že v prvem nastopu, si tako prislužil kazenski bonus 1,35 sekunde, kar je bil prevelik zaostanek, da bi lahko prišlo do preobrata.

Slovenskim deskarskim laikom je začelo dišati po medalji, navijači na prizorišču so končno začutili adrenalin. A kdor je videl startno listo in se na deskanje spozna, je hitro uvidel, da je medalja daleč. Nasprotnika Slovencev v četrtfinalu sta bila namreč brata Schoch, ki že vso sezono kraljujeta v svetovnem pokalu. Proti njima bi obstajale možnosti le v primeru, da bi storila večjo napako, kar pa se ni zgodilo. Švicarja sta svojo nalogo opravila stoodstotno, Slovencema je tako ostal le boj za uvrstitev od 5. do 8. mesta, v katerega sta bila vmešana še dva Švicarja Heinz Inniger in Gilles Jacquet. Prvi je bil najprej premočan za Flandra, nato še za Koširja, medtem ko sta drugega oba premagala in se tako uvrstila na šesto oziroma sedmo mesto.

Dejan Košir ni popravil uvrstitve iz zadnjih ZOI, ko je bil peti
Dejan Košir ni popravil uvrstitve iz zadnjih ZOI, ko je bil peti FOTO: Reuters

"Že dvoboj osmine finala ni bil lahek, kot je bilo mogoče videti. V prvo vožnjo nisem šel stoodstotno, saj sem želel predvsem občutiti sneg, nato pa mi je na hitrejši progi uspel napad. Proti Simonu Schochu sem začel dobro, a mi je na sredini ušel in dvoboj je bil praktično izgubljen. Na splošno sem v vseh bojih izgubljal na sredini, ne vem, ali je bilo to zaradi deske ali zaradi grobosti. Po porazu s Simonom se je bilo težko zbrati za nadaljevanje, saj je bila možnost za kolajno izgubljena, toda posel sem hotel korektno opraviti do konca. Z nekaj sreče mi je uspelo priti do šestega mesta, kar je lepa uvrstitev. Seveda bi si želel več, toda lahko sem zadovoljen, da sem obdržal stik z vrhom, še posebno, ker mi zdravje letos ni služilo," je imel mešane občutke 33-letni Dejan Košir, ki namerava v deskarski karavani vztrajati tudi naslednje leto.

Če se je od njega vrhunska uvrstitev pričakovala, pa je njegov mlajši reprezentančni kolega Rok Flander veliko presenečenje. Doslej je bila njegova najboljša uvrstitev v svetovnem pokalu 14. mesto, to pa je na olimpijskih igrah presegel kar za sedem mest: "Z uvrstitvijo nisem zadovoljen, saj tu nekaj velja le medalja. Sem pa zadovoljen, da sem bil del tega šova, da sem se boril do konca z najboljšimi deskarji na svetu. Pokazalo se je, da s takim materialom, kot ga imamo, ne moremo parirati Švicarjem in še nekaterim. Zadovoljen sem tudi, ker sem se olimpijskemu prvaku dostojno upiral, čeprav mi ni bilo všeč, da sem se pomeril z njim. Če bi Philipp naredil eno samo napako, bi ga premagal. Sem pa premagal odličnega Jacqueta, kar je zame veliko presenečenje in tudi spodbuda."

Rok Flander je bil boljši v boju z Švicarjem Gillesom Jaquetom in tako končal na 7. mestu
Rok Flander je bil boljši v boju z Švicarjem Gillesom Jaquetom in tako končal na 7. mestu FOTO: Reuters

Zelo blizu finala je bil tudi Tomaž Knafelj, a je v prvi vožnji storil napako in padel. S tem so končale sanje o finalnem nastopu, zgodilo se mu je podobno kot pred štirimi leti v Salt Lake Cityju. "Preveč visoko sem prišel na vratca in sem se usedel. Razočaran sem, želel sem si finala, verjetno bi vanj tudi prišel, če ne bi storil napake. Zame je sezona končana, saj je zmanjkalo financ. S 1. marcem grem spet v službo, do zdaj sem imel plačan dopust," je dejal inšpektor igralnih avtomatov v kranjskogorski igralnici, ki že štiri leta trenira s Švedi.

V prvi vožnji sta se Knafelj in Izidor Šušteršič istočasno podala vsak na svojo progo, Knafelj pa pri padcu reprezentančnega kolega nekoliko oviral. "Zmedlo me je, ko se mi je bunka debela približevala, a to ni razlog, da sem ostal brez finala. Podelal sem se že na startu, pozna se, da sem največji amater med profesionalci. Moram biti zadovoljen, da sem sploh tu, da sem prisoten na teh igricah, ki pa so se zame na žalost hitro končale," ni izgubil smisla za humor Šušteršič, ki je po oceni trenerja Tomaža Bernika vozil pretrdo, kar se je na položnem smučišču poznalo pri rezultatu.



KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.