Dobran Božič je načelnik Generalštaba Slovenske vojske (SV) že dve leti. Imenovala ga je takratna vlada Janeza Janše, sam pa pravi, da je vojska v tem času napredovala, ker se vsaka organizacija razvija in uči na napakah. "Spremembe so bile očitne. Ko sem z ekipo nastopil mandat, smo videli, da treba nekaj spremeniti in iskati boljše rešitve," je dejal.
Prepričan je, da je tudi lanska reorganizacija vojske obrodila sadove. "Vzeli smo vse kar je najboljšega v zahodnih vojskah, med drugim so uvedli koncept ameriške nacionalne garde, ki je umeščena v okolje, in to aplicirali na slovensko okolje". Pravi, da je ravno reorganizacija omogočila veliko večjo odzivnost vojske v ledeni ujmi.
Ni več prostora za varčevanje
Zatrjuje, da so v vojski zdaj že počrpali vse notranje rezerve. "Če bi še naprej črpali, bi rezali v mišično maso, ne več maščevja," pravi in dodaja, da so vojake razporedili bližje domu. Tako v povprečju za potne stroške porabijo 20 odstotkov manj.
Priznava, da je bil rez v obrambni proračun, ki je vojski za letos odvzel dodatnih 30 milijonov evrov velik udarec. Tako bo letos zmanjkalo sredstev za usposabljanje, za operativno delovanje, razmišljajo celo o vrnitvi ene čete s Kosova. Delovna mesta v tujini so letos s 70 zmanjšali na 60, prihodnje leto pa jih bo morda le 50.
Božič opozarja, da bo verjetno prišel trenutek, ko bodo morali obrambnemu ministru povedati, da ne morejo več zagotavljati operativnosti, saj ne morejo več zagotoviti ustreznih priprav, varnosti in plač za vse pripadnike na misijah. Minister Roman Jakič se tega zaveda in tudi on išče rezerve, pri tem pa je bil lani uspešen, ocenjuje načelnik generalštaba. Sicer pravi, da z njim odlično sodeluje, saj zaupa vojski in podpira njene odločitve. Ne more reči, da bi se vojski poznala negotovost o Jakičevo prihodnosti v vladi zaradi očitanih mu kaznivih dejanj v zvezi s Stožicami. "Za nas je minister pač minister in se s tem ne ukvarjamo," je zatrdil.
Vojaki svoje družine preživljajo z misijami
Vsekakor so zavezani k zagotavljanju plač vojakom, poleg tega pa jih morajo tudi primerno opremiti in izobraževati. Po njegovih besedah bi morali vsako leto za normalno oskrbo vojakov nameniti 800 evrov na vojaka, trenutno pa imajo zagotovljenih 220 evrov. "Tudi jaz si ne kupujem uniform. Zadnjič sem potreboval nove hlače, saj so bile moje že strgane. Vzel sem stare hlače, ki jih je pred menoj nosil že nekdo drug," je pojasnil.
Zaradi takšnega stanja je tudi med vojaki vse večje povpraševanje po misijah v tujini. Trudijo se, da bi vsem zagotovili, da bi lahko šli na misijo v tujino, saj kot pravi Božič, vojaki z misijami "nekako pokrijejo delovanje družine za kakšni dve leti". Tako se bo poznal konec misije ISAF v Afganistanu. Junija bosta tam le še dva slovenska vojaka.
Se pa odpira misija v Libanonu, kamor naj bi šla slovenska ladja Triglav, vendar verjetno ne pred koncem leta. Posadka bo verjetno podobna kot je bila na Lampedusi.
Božič priznava, da ima veliko vojakov, ki odidejo na misijo v tujino, težave z denarjem. "Poznam primere z nekdanje misije na Cipru, ko so pripadniki že v eni ali dveh nočeh v Avstriji, kjer so čakali na odhod domov, zapravili šestmesečno plačo. Ampak kriza prispeva k temu, da je takega početja vedno manj," je pojasnil.
Incident v Afganistanu ni načel vzdušja med vojaki
Ob tem zatrjuje, da si je vedno želel, da bi bili vojaki za pošteno delo plačani kar najbolje. "In hudo mi je, da jim tega sedaj ne moremo dati," pravi. S poveljniki se o tem pogosto pogovarjajo in strinjajo se, da "jim lahko ponudijo vsak neko zdravo okolje".
Poudaril je, da številka odhodov ni toliko višja kot v preteklih letih. Dogaja se tudi, da se želijo nekdanji pripadniki vrniti v vojsko. Pri tem opozori na še en nesmisel. "Častnik stotnik, ki je poveljnik čete, ima plačo le malo višjo od vojaka, 1040 evrov," pove Božič in doda, da bo težava, ko bodo ti začeli množično zapuščati vojsko.
Zatrjuje, da se vzdušje med vojaki po januarskem dogodku v Afganistanu, kjer je bil ranjen slovenski vojak, ni nič spremenilo.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.