Ljubljanska borza je zaradi zaščite varstva investitorjev danes začasno ustavila trgovanje z vrednostnimi papirji Abanke Vipa, Banke Celje, Factor banke, Nove kreditne banke Maribor (NKBM), Nove Ljubljanske banke (NLB) in Probanke.
Kot je borza sporočila prek svojih spletnih strani, je ocenila, da pri zadevnih vrednostnih papirjih niso zagotovljeni vsi pogoji za "pošteno, urejeno in učinkovito trgovanje". Na borzi so presodili, da niso zagotovljene ključne informacije, ki bi povprečnemu vlagatelju omogočile sprejemanje informiranih naložbenih odločitev v zvezi s temi vrednostnimi papirji, "s čimer so podane utemeljene okoliščine za zaščito interesov vlagateljev".
Začasna ustavitev trgovanja z omenjenimi vrednostnimi papirji bo trajala do zagotovitve ustrezne javne objave izdajateljev oziroma do odločitve borze o sprostitvi trgovanja zaradi utemeljene zahteve izdajateljev za sprostitev trgovanja. Na borzi so poudarili še, da ne razpolagajo "z drugimi ali podrobnejšimi informacijami glede poteka postopkov in časovnih rokov prestrukturiranja bančnega sistema".
Predsednik uprave Ljubljanske borze Andrej Šketa je povedal, da ukrepi za stabilizacijo bančnega sistema nedvomno povečujejo varnost varčevalcev, po drugi strani pa pomenijo povečano negotovost za vlagatelje glede delnic bank in podrejenega dolga bank. Spremembe zakonodaje predvidevajo, da bodo pri bankah, ki bodo deležne ukrepov za stabilizacijo, del stroškov nosili tudi imetniki vrednostnih papirjev, je dejal in dodal, da se kot ključne štejejo informacije, ali bo posamezna banka deležna ukrepov za stabilizacijo in v kolikšnem obsegu bodo sodelovali imetniki vrednostnih papirjev, ki jih je izdala posamezna banka.
Banka Slovenije: Rezultati še niso znani
Iz Banke Slovenije so sporočili, da so v preteklih dneh s predstavniki borze razpravljali o vplivu objave rezultatov obremenitvenih testov na trgovanje z vrednostnimi papirji bank in tudi o morebitni ustavitvi trgovanja s papirji za zaščito vlagateljev. Pri tem je Banka Slovenije jasno izpostavila, da pričakovanje rezultatov objave obremenitvenih testov ne bi smelo biti razlog za ustavitev trgovanja, saj to ni praksa iz preteklih let, so pojasnili.
Prav tako na podlagi pričakovane objave rezultatov ni mogoče špekulirati o ukrepih, ki bodo uporabljeni zoper posamezne banke – vrsta ukrepa je namreč odvisna od stopnje težav, ki pa še niso identificirane za nobeno od bank, ki so vključene, so poudarili. Ocenjujejo, da gre pri odločitvi borze za previdnostni ukrep, ki temelji na ugotovitvah iz javnih razprav in ugibanj o rezultatih obremenitvenih testov. Vsekakor odločitev borze ni utemeljena s podatki o poslovanju izpostavljenih bank v okviru rezultatov obremenitvenih testov, so dodali.
Rezultati bodo znani na petek trinajstega
Slovenija je v pričakovanju uradne objave rezultatov skrbnih pregledov in obremenitvenih testov slovenskih bank, kar naj bi se zgodilo 13. decembra. Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) naj bi nato začela prevzemati slabe terjatve iz NLB, NKBM in Abanke. Sredstva za dokapitalizacije se bodo po v petek sprejeti noveli zakona o javnih financah zagotovila z zadolževanjem, in sicer do meje, ki jo določa zakon o izvrševanju proračuna (za letos ena milijarda evrov), ter s prostimi denarnimi sredstvi državnega proračuna. Skupno je tako letos na voljo 4,7 milijarde evrov.
Mercator potonil za skoraj devet odstotkov
Ljubljanska borza je za uvod v trgovalni teden beležila padec, nobena od delnic v prvi kotaciji se ni podražila. Indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP je trgovanje končal pri vrednosti 635,83 točke, kar je 7,68 točke oziroma 1,19 odstotka manj kot v petek.
Med delnicami v indeksu so se najbolj pocenile delnice Mercatorja, in sicer za 8,67 odstotka, na 68,50 evra. S tem je tečaj delnic največje slovenske trgovske družbe po podatkih spletne strani Ljubljanske borze dosegel najnižjo vrednost po septembru 2001. Mercatorjeve delnice so samo v zadnjem tednu izgubile več kot 14 odstotkov vrednosti.
Minuli petek je Agencija za varstvo konkurence sporočila, da soglaša s koncentracijo Mercatorja in hrvaške trgovske družbe Agrokor v primeru prodaje 53-odstotnega lastniškega deleža Mercatorja hrvaškemu trgovcu. Mercator se tokrat prodaja že devetič, Agrokor pa je junija s konzorcijem lastnikov 53 odstotkov Mercatorja sklenil pogodbo o nakupu po 120 evrov za delnico.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.