Poglej in presodi je pogovorna oddaja, ki obravnava vprašanje presojanja umetnosti. Gre za televizijski pogovor, ki filozofsko razpravo na temo umetnosti približa širši publiki. Čeprav bi se nagibali k temu, da govor, diskurz in razpravo uvrstimo na področje izobraževanja, pa je dandanes televizija tisti medij, znotraj katerega se te oblike komuniciranja večinoma odvijajo.
Boris Groys s sokratovskim dialogom raziskuje proces identifikacije, odnos do tradicije in zgodovine, posledično pa tudi do "novega". Da bi prenesel filozofijo v vsakdanje življenje, Groys uporabi televizijski program tako, da citira populistične talk-showe in nastopa v vlogi popularnih voditeljic. Ugotavlja, da je današnja generacija indiferentna do zgodovine in tradicije: kot neznanega nasprotnika je ne more zavrniti niti avantgardno ovreči - ker ne ve ničesar o tem, kar naj bi zavrgla. Študente umetnosti veliko bolj zanimajo medosebni odnosi in pogledi, vezani na sedanjost in njihovo generacijo, na čas in svet okrog njih.
Poleg videov bo na razstavi tudi arhiv, sestavljen iz biografskih podatkov in osebnih predmetov sodelujočih študentov.
Boris Groys, rojen leta 1947 v Berlinu, je med letoma 1965 in 1971 študiral matematiko in filozofijo na leningrajski univerzi. Kasneje je postal asistent na Inštitutu za strukturno in uporabno jezikoslovje na moskovski univerzi. Leta 1981 je emigriral v nekdanjo ZRN in od tedaj v Nemčiji tudi živi. Groys je rektor Likovne akademije na Dunaju (Akademie der Bildenden Kuenste Wien), ploden pisec in profesor estetike in filozofije na Centru za umetnost in medijsko tehnologijo (Zentrum für Kunst uns Medientechnologie) v Karlsruheju. Je eden najvplivnejših teoretikov na področju sodobne umetnosti in kulture. Teme, s katerimi se ukvarja, so modernizem, ruska avantgarda, inovacija in odkrivanje novega in vloga arhiva ter muzeja v odnosu do družbe na splošno. Je avtor številnih knjig in člankov