Pop in

Bono za širitev EU

Dublin, 19. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V kampanjo za podporo pogodbi iz Nice na Irskem se je vključil tudi vodja irske skupine U2 Bono Vox, ki je svoje svoje skeptične rojake pozval, naj na za jesen predvidenem vnovičnem referendumu glasujejo "za" pogodbo.

Bono je znan tudi kot zagret borec za odpis dolgov najbolj revnim državam
Bono je znan tudi kot zagret borec za odpis dolgov najbolj revnim državam FOTO: Reuters

Ta med drugim evropske institucije pripravlja na prihod novih članic, zato utegne irski "ne" zavleči širitev Evropske unije, saj so se članice povezave obvezale, da bodo pogodbo ratificirale do konca letošnjega leta. Irska je sicer edina članica unije, kjer morajo dokument potrditi volilci na referendumu.

"Za božjo voljo, če tudi to zamočimo, kaj smo potem? Ko sem na sestankih z evropskimi politiki, vedno načenjajo to temo," je bil v pogovoru za irski radio kritičen Bono. "Ne morejo verjeti, da je Irska naredila to, kar je naredila s pogodbo iz Nice. Opazil sem, da je veliko politikov jeznih zaradi tega," je še dodal Bono.

"Mislim, da bi glasovanje proti pogodbi pokazalo Irsko kot zelo sebično," je rekel Bono.

Kot je znano so Irci na prvem referendumu junija lani ratifikacijo pogodbe iz Nice s 54 odstotki glasov zavrnili. Irska vlada je sicer že konec junija začela kampanjo za podporo pogodbi, objavila pa je tudi besedilo za ponovitveni referendum, v katerem je ustavno zagotovilo, da Irska ne bo sodelovala v skupni evropski obrambi, razen če bi se drugače z referendumom odločili volilci sami. Na prvem glasovanju so bila namreč za volilce sporna zlasti določila pogodbe o razvijanju evropske obrambe, medtem ko naj bi bili Irci širitvi večinoma naklonjeni.

Zagotovila o nedotakljivosti tradicionalne irske nevtralnosti je v skupni izjavi dal tudi vrh EU na junijskem zasedanju v Sevilli, podobno izjavo, s katero Irska vlada potrjuje zavezanost takšni politiki, pa je v Sevilli dal tudi sam Dublin. Ta pripravo referenduma načrtuje za sredino oktobra. Zadnje javnomnenjske raziskave na Irskem so sicer pokazale naraščajoč negativen odnos do pogodbe iz Nice in tudi zmanjšano podporo vnovičnemu referendumu.