Slovenija

S plačili zamujajo vse bolnišnice, tudi oba klinična centra

Jesenice/Izola, 21. 02. 2013 11.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da je grožnja jeseniške bolnišnice o zaprtju vrat pretirana. Skrbi pa ga, kako bo na dolgi rok. Iz Kemofarmacije so sporočili, da s plačili zamujajo vse bolnišnice, najdlje prav jeseniška, ki zamuja 150 dni čez rok plačila.

Strokovni direktorji in poslovni direktorji posameznih klinik UKC Ljubljana so na današnjem sestanku poslovnega odbora opozorili na nevzdržno situacijo financiranja. "UKC Ljubljana bo zaradi ukrepov v drugi polovici lanskega leta in splošnega dogovora v letošnjem letu imel za 24 milijonov evrov manj prihodkov," so poudarili.

Kemofarmacija je zaradi neplačevanja računov v sredo ustavila dobavo zdravil in zdravstvenega materiala splošnima bolnišnicama na Jesenicah in v Izoli. Predsednik uprave Kemofarmacije Davorin Poherc opozarja, da že nekaj časa zaradi plačilne nediscipline občasno zaustavljajo dobavo zdravil več bolnišnicam. Pri plačilu zamujajo vse bolnišnice, najdlje prav jeseniška bolnišnica, ki zamuja 150 dni čez rok plačila. Kritičnih je pet oziroma šest bolnišnic, ki s plačilom zamujajo več kot 100 dni. Pri plačilih po njegovih besedah zamujata tudi oba klinična centra, pri katerih so zneski zaradi njune velikosti toliko višji. Skupne zapadle terjatve do Kemofarmacije tako po njegovih besedah znašajo 10 milijonov evrov, zato se tudi sami soočajo s težavami z likvidnostjo.

Poherc je pojasnil, da najstarejši računi, ki jih jeseniška bolnišnica ni plačala Kemofarmaciji za dobavo zdravil, sežejo v september 2012. Zato so tudi zaustavili dobavo zdravil tej bolnišnici. To se pri tej bolnišnici ni zgodilo prvič, je dejal in dodal, da je zdaj situacija prišla tako daleč, da niti direktor bolnišnice več ne vidi izhoda in se zaveda, da se v kratkem brez pomoči države ne bo rešil, je dejal Poherc.

Izolska bolnišnica je danes po njegovih besedah poravnala določene stroške in tako bodo v prihodnje lahko prejeli zdravila.

Zdravstvo
Zdravstvo FOTO: Thinkstock

Minister Gantar: Grožnja o zaprtju je pretirana

Minister za zdravje Tomaž Gantar je v odzivu dejal, da je na finančne težave izolske bolnišnice opozarjal že nekaj časa, medtem ko so ga težave jeseniške bolnišnice presenetile. Vseeno pa meni, da je grožnja jeseniške bolnišnice o zaprtju vrat pretirana, in da bodo bolniki na teh dveh območjih še vedno prejemali kakovostno zdravstveno oskrbo. Kot je dejal, je dobaviteljev zdravil več, določena zdravila pa se da dobiti tudi kje drugje. Skrbi pa ga, kako bo na dolgi rok. Gantar ne more izključiti scenarija, kakršen je v Grčiji, kjer zmanjkuje zdravil tudi v lekarnah.

Kje je rešitev?

Kot možno rešitev za premostitev nelikvidonsti je omenil vključitev bolnišnic v sistem upravljanja z likvidnostjo v okviru državnega proračuna. Tako bi lahko iz zakladnice pridobile kratkoročna likvidnostna posojila, a bi tudi morale v zakladnico nakazovati morebitne presežke. Dve bolnišnici sta se po njegovih besedah za to možnost že odločili.

Druga možnost je po njegovem mnenju dogovor z Zavodom za zdravstveno zavarovanje (ZZZS), kar da bi bilo tudi korektno. Velik del problema financiranja in zamikanja nakazil namreč predstavlja informacijski sistem ZZZS. V tem sistemu, tako Gantar, naj bi bilo več napak, zato izvajalci v tem letu naj ne bi dobili prihodkov za zdravstvene storitve iz prostovoljnih zdravstvenih zavarovanj. Ti po ministrovih besedah predstavljajo tudi do 30 odstotkov prihodkov bolnišnic.

V ZZZS pa medtem zanikajo, da njihov informacijski sistem predstavlja velik del problema financiranja in zamikanja nakazil zdravstvenim zavodom. Pojasnjujejo, da je res prišlo do težave s sistemom, a le pri izolski bolnišnici, ki svojega informacijskega sistema ni pravočasno prilagodila projektu ZZZS.

Razmere so resne. Če se v pol leta ali letu ne bo nič spremenilo, lahko pride tudi do katastrofe. Minister Gantar

Bolnišnica Izola: Dobava je motena že nekaj tednov

Direktor izolske bolnišnice Jani Dernič je sporočil, da je v njihovi ustanovi že nekaj tednov motena dobava medicinskega materiala in zdravil. "Zavedamo se, da je potrebno skrbno naročanje in skrbimo, da je vpliv na načrtovano oskrbo bolnikov čim manjši. V prihodnjih tednih pričakujemo povečanje težav zaradi hkratnih učinkov premika izplačila akontacij v mesec marec, zamude pri poračunu za leto 2012. Velja pa za vse izvajalce zdravstvenih storitev v državi," je odgovoril Dernič.

Izolsko bolnišnico sicer že dalj časa pestijo finančne težave. Sredi lanskega leta so celo zakrožile govorice, da bi izolskemu zavodu lahko zmanjkalo denarja tudi za plače zaposlenih. Oktobra so sicer v bolnišnici, ki je veljala za eno izmed energetsko najbolj potratnih v državi, zaključili s projektom energetske sanacije stavbe, s čimer naj bi privarčevali okoli pol milijona evrov letno in tako vsaj delno prispevali k finančni sanaciji. Po zadnjih napovedih naj bi izolska bolnišnica lansko leto zaključila z okoli 1,9 milijona evrov izgube.

Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da je grožnja jeseniške bolnišnice o zaprtju vrat pretirana.
Minister za zdravje Tomaž Gantar meni, da je grožnja jeseniške bolnišnice o zaprtju vrat pretirana. FOTO: Blaž Garbajs

Bolnišnica Jesenice: Razmere so dramatične

Kot so na današnji novinarski konferenci povedali predstavniki Splošne bolnišnice Jesenice, so razmere dramatične, v dveh tednih jim bo zmanjkalo zdravil, ki so nujna za izvajanje operacij.

Težave izhajajo iz vladnih varčevalnih ukrepov

Zaradi hudih likvidnostih težav, ki izhajajo iz vladnih varčevalnih ukrepov, jeseniška bolnišnica dobaviteljem dolguje štiri milijone evrov, od tega je 2,8 milijona evrov že zapadlih obveznosti. Bolnišnica ni sposobna plačati računov, zato je v sredo dobavo ustavil največji dobavitelj Kemofarmacija, ki je dobavljal številna nujna zdravila, med njimi tudi taka za zdravljenje okužb in oživljanje pacientov.

Rezerv za dva tedna, nato pa lahko zaprejo vrata

"Brez zdravil za oživljanje, kot je adrenalin, se mi pravzaprav ne smemo lotiti nobene operacije. To pomeni, da kirurgija in urgenca ne moreta delati. Stanje je dramatično," je opozoril predstojnik kirurške službe v bolnišnici Janez Pšenica in poudaril, da imajo rezerv le za okrog dva tedna, potem lahko bolnišnico kar zaprejo.

Ali obstaja rešitev?

Edina rešitev je, da vlada ali zavarovalnica zagotovita potrebna sredstva. "Potreben je interventen ukrep in dokapitaliziranje bolnišnice," je pristojne pozval direktor bolnišnice Igor Horvat, ki z direktorji drugih splošnih bolnišnic že dve leti opozarja, da je treba sistemsko rešiti zdravstveni sistem. "Stanje v slovenskem zdravstvu je kritično," je opozoril.

Kdaj so se začele težave?

Jeseniška bolnišnica je še pred letom in pol tekoče poravnavala obveznosti do dobaviteljev. V zadnjem letu pa se je likvidnost, to je sposobnost sprotnega plačevanja dobaviteljev, bistveno spremenila. "Najbolj drastično spremembo pomeni sklep vlade, da se polovico dvanajstine prenese iz februarja v marec. To pomeni izpad 1,3 milijona evrov in že v tako slabi likvidnosti situaciji je to kaplja čez rob," je opozorila strokovna direktorica bolnišnice Sandra Tušar.

"Resno ogroženo kakovostno zagotavljanje ustrezne obravnave pacientov"

S ponovnim triodstotnim znižanjem cen zdravstvenih storitev glede na sklepe vlade, zamikom plačil opravljenih storitev in  težav pri dogovarjanju z dobavitelji so se razmere tako zaostrile, da je resno ogroženo kakovostno zagotavljanje ustrezne obravnave pacientov, opozarjajo v bolnišnici. "Ustavitev dobav pomeni veliko prelomnico pri delovanju bolnišnice, zalog materiala je le za okrog 600.000 evrov," je opozoril Horvat.

Zdravstvo
Zdravstvo FOTO: Thinkstock

Nekatera zdravila se dobijo le pri Kemofarmaciji

Bolnišnica nekaterih nujnih zdravil, ki jih je dobavljala Kemofarmacija, ne more dobiti pri drugih dobaviteljih, saj jih na slovenskem tržišču ni. Gre za nujna zdravila za preprečevanje okužb in zdravila za oživljanje, kot so adrenalin, atropin in noradrenalin, brez katerih ni varno izpeljati operacij. "Kot bolnišnica brez likvidnostnih sredstev teh zdravil enostavno ne moremo kupiti," je izpostavila Tušarjeva.

Jih bodo zapustili tudi drugi dobavitelji?

Potrebna je sistemska rešitev zdravstvenega sistema, v katerem je trenutno velik problem neenakomerno financiranje bolnišnic. Zaradi tega so splošne bolnišnice v globokih minusih, specializirane in terciarne ustanove pa imajo višek denarja, pojasnjuje direktor jeseniške bolnišnice.

Finančno stanje bolnišnice je kritično tudi drugače. V bolnišnici vsako leto zmanjšujejo stroške porabe in naredijo več za manj denarja. Zdaj pa rezerv ni več. "Pacienti likvidnostnih težav še ne občutijo, ne plačujemo pa dobaviteljev in ne obnavljamo opreme, ki je na 80 do 90 odstotkih iztrošenosti," pojasnjuje Horvat. Hkrati pa ga skrbi, da bodo tudi drugi dobavitelji postopali enako kot Kemofarmacija.

Ali lahko zmanjšajo plače zaposlenim?

"Poleg tega bomo postrgali vsa sredstva, da bomo marca sploh lahko zagotovili plače," je povedal Horvat in pojasnil, da zmanjšanje plač zaposlenim tudi ni mogoče, saj ti ne prejemajo nobenih dodatkov, ki niso zakonsko določeni. Če bi posegli v plače, bi zato kršili zakonodajo. "Vladni ukrepi namreč niso usklajeni z zakoni," je opozoril Horvat.

Katere bolnišnice se lahko znajdejo v podobni situaciji?

Splošna bolnišnica Franca Derganca Nova Gorica za zdaj še nima težav pri dobavi zdravil, je zagotovil direktor bolnišnice Darko Žiberna. "Do sedaj nam dobavitelji še niso zagrozili z odklonitvijo dobav zdravil. Plačilni roki so daljši od dogovorjenih, a še niso kritični. Prekoračujemo jih za približno 40 dni," je pojasnil direktor Žiberna.

Med bolnišnicami, ki imajo težave, so po ministrovih besedah Splošna bolnišnica Izola, Nova Gorica in Jesenice ter porodnišnica v Kranju in UKC Maribor.

Danes so iz kranjske bolnišnice za ginekologijo in porodništvo sporočili, da so še vedno likvidni in dobaviteljem v zakonitih rokih poravnavajo vse obveznosti, je zagotovila direktorica bolnišnice Andreja Cerkvenik Škafar. "Lahko rečemo, da kljub težki finančni situaciji še vedno našim dobaviteljem poravnavamo obveznosti v zakonitih rokih," je poudarila Cerkvenik Škafarjeva in zagotovila, da bolnišnica nima neplačanih zapadlih obveznosti do dobaviteljev.

"Bolnikom je treba povedati, da si določenih zadev ne da več privoščiti"

V UKC Maribor glede dobave materiala in zdravil za zdaj še niso imeli težav. Kot so povedali v mariborski bolnišnici, sicer že obstajajo grožnje nekaterih dobaviteljev o morebitni prekinitvi dobave, vendar te doslej niso bile uresničene.

Slovenjgraška bolnišnica za zdaj nima težav pri dobavi medicinskega materiala in zdravil. Direktor bolnišnice Janez Lavre je povedal, da so sicer prejeli obvestilo od Kemofarmacije o izvršbi preko sodišča, če računov ne plačajo v 120 dneh po zapadlosti. Ti računi bodo bolnišnici zapadli 10. marca. Kot je dejal Lavre, bolnišnica nima denarja, da bi poplačala te račune, zato se dogovarjajo za najem likvidnostnega posojila za čas, dokler jim Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne nakaže sredstev.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (488)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ProE
22. 02. 2013 11.21
+2
Plač in dodatkov si pa še vedno ne nameravajo znižat.
sejvam
22. 02. 2013 10.24
+1
začelo se je, naslednji bojo predlogi o privatizaciji zdravstva ;)...potem pa by bye socialna država
Kristina Nartnik
22. 02. 2013 10.22
+5
čestitke usem skupaj.....zafural ste use!
dolgovi
22. 02. 2013 10.13
+1
majn naj kradejo vsi po vrsti
furmank
22. 02. 2013 10.13
Ni čudno da zadnje čase nobena država ne rabi pomoči evrope , prej jih je bilo na spisku kar nekaj. Slovenija bi v sedanji situaciji lahko kar izdatno pomagala Grčiji , Španiji. tudi Italiji , če bi le zaprosile za mednarodno pomoč.
?ilas
22. 02. 2013 08.55
+5
boljše biti frajer na vasi, kot kmet v mestu. pred nosom imamo imamo 18. milijonski trg ljudi pa da samo z njimi gospodarsko sodelujemo , prodajamo naše znanje,izvažamo proizvode mi raje rinemo nekam ko itak v naprej vemo da smo na 0. nismo mi konkurenčni v eu v nobenem segmentu
Ementalc
22. 02. 2013 09.53
Zakaj nismo, to se treba vprašat? Kaj nam manjka, pametni smo več kot dovolj da lahko konkuriramo bilo s kom, jaz srečujem ljudi ki imajo veliko idej, samo še preden se lotijo dela, obupajo eni zaradi pomanjkanja denarja, eni zaradi ki si mislijo itak mi ne bo uspelo itd.... Jaz samo vem, da če ne bomo ukrepali nas bodo drugi pojedli, in to mislim Nemci in Francozi. Ljudje v naši ne smemo trpeti, zaradi drugih, zaradi zunanjega dolga CUT. Pismo nas je več kot 2mio, sigurno dobimo poštene ljudi ki vedo kako se stvari streže. Ti ki so trenutno na oblasti nimajo plana B.
si.
22. 02. 2013 08.39
+3
....dajte prvo pogledat kdo so direktorji bolnic....vam bo potem bolj jasno, zakaj so v rdečih številkah.....sami sposobni menegerji...oz. dr.ji, ki jim je samo za pozicijo in za zganjanje korupcije...........in tako pridemo do minusa, ter posledično do nezmožnosti plačevanja računov......
maajde
22. 02. 2013 08.16
Oglasi bodo bolnišnicam verjetno zelo pomagali...
Roka pravice 1
22. 02. 2013 07.40
Predlagam da preberete članek: Preprosta zgodba o kapitalizmu z nekaj komplikacijami Grčija verjetno gre ven iz EU še v tem letu, v Italiji se piše te dni zgodovina danes ob 21h v Rimu je demokratična revolucija.
sprint
22. 02. 2013 07.28
+4
Država ljudi in blagostanja (kakršna naj bi bila) bi morala imeti zdravsto zastonj. Zdravje in žvljenja ljudi kot največja dobrina zapisana nekje celo v ustavi ne bi smela boiti stvar in predmet preračunljivih, lopovskih, goljufivih zaslužkarjev, korporacij, politikov ipd. In za tem bi morala stremeti vsaka država. Le kje neki se je vse to izgubilo in izpuhtelo. Samo, da so psi na vrhu zavohali barvo denarja, pa so bile Velike besede dane leta 91 v momentu pozabljene. Takrat so bile še sanje. Danes je mora.
Roka pravice 1
22. 02. 2013 07.42
+2
S takim mišljenjem ljudi, mi da upanje, na boljši jutri.
deerar
22. 02. 2013 07.18
+2
Za dokapetilizacijo bank pa je denar
Komandant Stane
22. 02. 2013 07.15
+17
Imamo že od samega začetka ene najbolj obdavčenih plač na svetu VSE je obdavčeno, celo če varčuješ na 10 let in želiš dvigniti denar ko ti poteče varčevanje - - in sicer deseto leto, ti vzamejo 40% denarja - - DAVEK - - Če pa dvigneš privarčevani denar ki je tako TVOJ - - enajsto leto, pa tega davka ni - - - - Mi imamo že od samega začetka legalizirano lopovščino v Sloveniji - - začelo se je z LDS - om - - končuje pa SDS - - VSI so isti - - Moje vprašanje pa je - - KAM je ves ta denar izginil, saj tudi za zdravstvo plačujemo silne denarje - - Pa včasih smo še več davkov plačevali ker je bila višja zaposlenost - - - - Al se men zdi, al je dejansko nekaj narobe v teh naših Butalah - - Pardon Sloveniji - - - - -
Elena79
22. 02. 2013 08.56
Angela Franko
22. 02. 2013 07.08
+10
G Ljudmila novak povejte še enkrat kaj dela vlada in vi zraven???????? vam povem jaz za svoje riti skrbite ,da boste čim dlje pri koritu in se do sitega najedli .Vi nam o morali ?????? pokvarjeno 1!!!!!!!!
Ina_Bat
22. 02. 2013 07.07
+4
Direktor na Jesenicah je zdaj paniko nagnal, ker se boji da bo denarja zmanjkalo tudi za njegovo plačo... Če pustimo razne zaslužkarje, morebitne nepotrebne posrednike itd... Pa ej, najprej je treba račune plačat, potem nekaj denarja vložit v firmo/bolnišnico in na koncu se razdeli kar ostane za plače! Ampak ne, plače so garantirane, ne glede na poslovanje...
cirenij
22. 02. 2013 06.59
+5
Ukinit vse posrednike. Centralno skladišče direktno od proizvajalcev iz katerega bi nabavljale vse bolnišnice in lekarne. ako pa vsak pristavi svoj piskrček. Kot na vseh drugih področjih.
Angela Franko
22. 02. 2013 07.04
+2
Ina_Bat
22. 02. 2013 07.11
+4
mojca2011
22. 02. 2013 05.59
+17
Tudi v zdravstvo se je na žalost zažrl kapitalizem. Dokler bo imel dobavitelj miljonske dobičke, uprava pa več kot miljon za plače, do takrat se nam navadnim smrtnikom, ki potrebujemo zdravstveno oskrbo, slabo piše.
mojca2011
22. 02. 2013 06.03
+3
tron3
22. 02. 2013 05.39
+7
Kemofarmacijo bi bilo treba malce za ušesa povleči, lepo živijo na račun proračuna z svojimi dragimi zdravili, tudi dobavitelje bi bilo treba malce prevetriti, se vam ne sanja, koliko bi lahko manj plačevali za zdravila!!
ph0enix
22. 02. 2013 08.30
+1
Izdelava zdravil je drag visokotehnološki proces... Poleg tega mora tudi dobavitelj plačati svoje zaposlene, obratovanje in vse davke, ki mu jih pobere država.
papaaa!
22. 02. 2013 04.36
+16
vse se podira.... eu nam postavlja bolgarijo za zgled... čakalne dobe v zdravstvu so v nebo vpijoče.... skratka: zafurali smo vse kar zafurati se je dalo. kaj je tako demokratičnega pri sds? mogoče demokratično zaposlovanje svoje žlahte?
papaaa!
22. 02. 2013 04.40
+4
povedano po domače: dolenjska vlada uničuje vse kar je nedolenjskega......
makajjezvami
22. 02. 2013 04.11
+8
Ni kaj komplicirati. Bolnišnico se zapufa s slabo zavarovanimi krediti kolikor se da, potem pa v stečaj. Tako se to dela v Sloveniji. Kemofarmacija tega še občutlia ne bo.
anzi_mahackala
22. 02. 2013 03.12
+0
a zdej bodo posiljal z napotnicami v Avstralijo??
papaaa!
22. 02. 2013 04.41
+1