Reforma trga dela je po besedah vlade ena ključnih za oživitev slovenskega gospodarstva, toda pred njenim sprejetjem jo je treba uskladiti s socialnimi partnerji, ki so zopet sedli za mizo in nadaljujejo pogajanja.
Po tretjem krogu pogajanj minuli petek je bilo mogoče slišati, da je koncept enotne pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas padel v vodo in da se bo razprava o reformi trga dela oz. zakonu o delovnih razmerjih pravzaprav začela na novo. Zaradi nezadovoljstva delodajalcev in delojemalcev je minister za delo Andrej Vizjak obema stranema že v torek predlagal, da se iz doslej predlaganega koncepta o enotni pogodbi o zaposlitvi izloči prvo in tretje obdobje.
To pomeni, da bi ostalo samo drugo obdobje, po trenutnem predlogu reforme poimenovano prilagoditveno, ki med drugim ohranja razloge za redno ali izredno odpuščanje, kot jih poznamo sedaj, torej poslovni in krivdni razlog ter razlog nesposobnosti in nastale invalidnosti, ter poenostavlja nekatere postopke odpuščanja.
Nov predlog naj bi šel glede na petkova pogajanja tudi v smeri dodatnega zmanjšanja zapletenosti postopka odpuščanja, in sicer na področju odpovedi pogodbe o zaposlitvi in na področju s tem povezanega sodnega spora.
Več prožnosti pomeni več zaposlovanja?
Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je pred začetkom četrtega kroga pogajanj izrazil pričakovanje, da bodo ta predlog zdaj konkretno obdelali. Kot je dejal, je treba preučiti, ali prinaša večjo prožnost na področju postopkov odpuščanja, in sicer na področju "papirologije" in delovnih sporov. Večja prožnost bo nato omogočala več zaposlovanja, je prepričan Antauer.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je dejal, da kompromisni predlog, če bo vlada v četrtek sprejela odločitev, da se odpusti 15 odstotkov javnih uslužbencev, ne bo imel večje teže. "To pomeni, da je vseeno, kaj je v tem predlogu - ali je črno ali belo. Mi bomo verjetno od takrat naprej v konfliktu z vlado," je napovedal.
Delodajalci si želijo rešitev, ki bi predvidele večjo prožnost zaposlovanja in odpuščanja. Sindikati medtem opozarjajo, da bi olajšanje postopkov odpuščanja zmanjšalo možnosti dogovora med delodajalcem in zaposlenim in vodilo v prepuščanje vseh zadev sodiščem. Zavzemajo se za varnost zaposlenih.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.