Premierka Alenka Bratušek je zadovoljna z nocojšnjim sestankom koalicijskega vrha, na katerem je beseda tekla o predlogu zakona o davku na nepremičnine, so sporočili z njenega kabineta. Ali so partnerji usklajeni, ni znano, se bo pa Bratuškova udeležila sredine seje članov izvršnega odbora stranke DeSUS, od katerih pričakuje državotvorno odločitev.
Kot so še pojasnili v kabinetu predsednice vlade, bo Bratuškova v sredo članom izvršnega odbora DeSUS "še enkrat natančno razložila finančno situacijo v državi".
Vodje poslanskih skupin in predsedniki strank so o davku na nepremičnine razpravljali skoraj dve uri za tesno zaprtimi vrati. Do zagate je prišlo po tem, ko je DeSUS predlogu, ki je že v parlamentarnem postopku, tik pred zdajci rekel "ne", stranke pa imajo izključujoča si stališča, kako nadomestiti izgubo, če bi davek omilile.
Početje stranke DeSUS jezi koalicijske partnerice. "V Državljanski listi smo malce razočarani nad našimi koalicijskimi kolegi, ki v koalicijskih usklajevanjih niso izražali pomislekov, na koncu pa potegnejo ročno zavoro," je bil oster poslanec DL Marko Pavlišič. Ob tem je poudaril, da trenutno najbolj aktualna zadeva okrog nepremičninskega davka žal ni edina, pri kateri se je to zgodilo.
Kritični do stališč stranke DeSUS
Prvak DeSUS Karl Erjavec se po Pavlišičevih besedah ne bori za nižje davke, temveč predlaga, da se namesto okoli 200 milijonov evrov nepremičninskega davka, ki bi obremenil lastnike nepremičnin, pri čemer bi bogatejši plačali več, pobere 400 milijonov kriznega davka, ki pa zadene predvsem že tako preobdavčeno aktivno prebivalstvo, zlasti mlade. "Ni pa to, kar Erjavec govori danes, to, kar je govoril včeraj. Niti ni – zelo verjetno – to, kar bo govoril jutri," je dodal.
Prvak DeSUS Karl Erjavec se je na temo nepremičninskega davka danes sestal tudi z ministrom Urošem Čuferjem in poslanci svoje stranke.
Erjavec je dejal, da sta imela z ministrom Čuferjem zelo vsebinski, nepolitičen in poglobljen pogovor.
Erjavec še pričakuje nekaj Čuferjevih odgovorov glede davka. Po njegovih besedah je nekaj vprašanj, še zlasti, kako bi lahko zakon o davku na nepremičnine naredili prijaznejši do državljanov.
"Glede na vse te pogovore bomo videli, kaj se bo iz tega izcimilo oziroma ali bo možno najti razumno rešitev glede na nastali položaj," je povedal prvak DeSUS. Spomnil je, da je že prej apeliral, da se je treba o zakonu pogovarjati in poiskati rešitve, ki bodo dobre za Slovenijo.
Erjavec je na nocojšnje srečanje šel brez jasnega stališča svoje stranke, saj se mora pred tem sestati izvršni odbor stranke.
Če nepremičninski davek pade ...
Čeprav niso zelo verjetni, pa so v primeru padca nepremičninskega davka, mogoči trije scenariji, so poročali v oddaji SVET.
Po prvem se uvede nižja, 85-odstotna davčna osnova za vse nepremičnine, ne samo za stanovanja. Na drugi strani pa se sprejme nov varčevalni paket, s 100-milijonskim rezom v javni sektor in pokojnine. To je načrt, ki ga ponuja Državljanska lista.
Po drugem se nadaljuje privatizacija. Skoraj gotovo s prodajo Telekoma. Analitiki prevzemno ceno največjega operaterja ta čas ocenjujejo na okoli 800 milijonov evrov. Pri tem gre na okope Lukšičeva SD, ki je že pred časom razmišljala kvečjemu o prodaji Telekoma brez infrastrukture, ta pa je praktično neizvedljiva, zato gre za nov koalicijsko tvegan proces.
Po tretjem scenariju pa se uvede krizni davek – zamisel Karla Erjavca. Pobere se ga okoli 400 milijonov na leto, pri čemer pa bi najbolj obdavčili že tako bistveno preobdavčene plače.
Nič od naštetega nima zadostne podpore.
Če Erjavec ne popusti, se lahko zgodi, da koalicija zakon sprejme brez poslancev DeSUS. Brez njih ima namreč 44 poslanskih glasov, ob čemer obstaja možnost, da bi se poslanci DeSUS vzdržali glasovanja. A težave bi se lahko pojavile, če bi državni svet, ki predlaganih proračunov ni podprl, na primer izglasoval veto na ta zakon, ker bi za ponovno potrditev zakona v tem primeru DZ potreboval absolutno večino, torej 46 glasov poslancev.
Tako se pojavljajo ugibanja, da bo premierka Alenka Bratušek, ki je je že napovedala vezavo zaupnice na sprejetje proračunskih dokumentov, zdaj to orodje uporabila kar pri nepremičninskem davku. Različna stališča strank bi namreč lahko postavila pod vprašaj obstoj koalicije, Bratuškova pa bi partnerje z vezavo zaupnice postavila pred dejstvo.
KOMENTARJI (223)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.