Gospodarstvo

Zakon o slabi banki: državni svet izglasoval veto

Ljubljana, 10. 10. 2012 06.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Državni svet je izglasoval odložilni veto na zakon o ukrepih za stabilnost bank, ki predvideva ustanovitev t. i. slabe banke. Zahtevo za veto je na tajnem glasovanju podprlo 19 svetnikov, 14 pa jih je bilo proti.

Državni svet je pritrdil argumentom predlagateljev zahteve za veto, da bi zakon o ukrepih za stabilnost bank, ki predvideva ustanovitev t. i. slabe banke, povzročil velikanski moralni hazard, da gre za najdražjo rešitev za sanacijo slabih bančnih terjatev, da bi lahko prišlo do hudega oškodovanja državnega premoženja in da je zakon v precej pogledih tudi ustavno sporen in v neskladju z drugimi zakoni.

Zahtevo za veto je na tajnem glasovanju podprlo 19 svetnikov, 14 pa jih je bilo proti. O predlogu zakona bo tako moral znova odločati državni zbor, za sprejem zakona pa bo zdaj potrebna absolutna večina poslancev, torej 46.

NLB - 2
NLB - 2 FOTO: Reuters

Mencinger: Zaradi te rešitve ne bo minil kreditni krč

V razpravi so svoje poglede predstavili predvsem pobudniki zahteve za veto. Prvopodpisani Marijan Klemenc je tako opozoril, da je zakon slab in nedorečen, da prenaša veliko breme slabih preteklih odločitev bank na davkoplačevalce in da zaradi napovedane prodaje lastniških deležev, ki se bodo skupaj s slabimi terjatvami prenesli na t.i. slabo banko, dejansko ogroža tudi delovna mesta.

Ekonomist Jože Mencinger je ocenil, da je zgrešeno razmišljanje, da bo zaradi te rešitve minil kreditni krč. Problem je namreč v podjetjih in po njegovi oceni niti dokapitalizacija ne bi pomagala. Realni sektor je prezadolžen in banke morajo po njegovih besedah ta problem reševati same. Banke pa ne bodo mogle rešiti teh težav, če se bankirje obravnava kot kriminalce. Ti se zato bojijo ukrepati, medtem ko se problem slabih terjatev lahko reši z reprogramiranjem ali refinanciranjem, je dejal.

Podobno sta pred zgrešenostjo zakonske rešitve opozarjala tudi sindikalist Branimir Štrukelj in predsednik državnega sveta Blaž Kavčič. Najbolj oster pa je bil Andrej Rus, ki eno ključnih težav Slovenije vidi v neverodostojni vladi. Boji se, da gre za načrtno sprejemanje slabih rešitev, ki bodo oslabile državo do te mere, da bo primorana zaprositi za zunanjo pomoč.

V prid zakonu pa sta se izrekla Rastislav Jože Reven in Bogomir Vnučec. Oba sta poudarila, da je treba ukrepati hitro, saj je trenutno stanje za podjetništvo nevzdržno. Reven je opozoril na neučinkovitost dosedanjih dokapitalizacij bank, vprašal pa se je tudi, kje so bili do zdaj vsi ekonomisti, ki danes slabi banki nasprotujejo. V spodnašanju zakona vidi poskus prikrivanja nepravilnosti v bankah. Vnučec pa je dejal, da se bo le s sprejemom zakona lahko razčistilo razmere v bančnem sistemu in tako omogočilo tudi delovanje drugih reform.

Spomnimo ...

DZ je zakon sprejel minuli četrtek. Predvideva ustanovitev posebne družbe, na katero se bo preneslo slabe bančne terjatve in spremljajoča zavarovanja, na primer lastniški deleži v podjetjih in nepremičnine. Družba bo bankam v zameno ponudila obveznice z jamstvom države. Zakon v ta namen predvideva do največ štiri milijarde evrov jamstev.

Banke naj bi tako očistile svoje bilance in lahko začele s kreditiranjem gospodarstva. Če bodo morale banke zaradi prenosa slabih terjatev na družbo oblikovati dodatne slabitve kapitala, bo imela nova družba tudi pooblastilo za dokapitalizacijo bank v višini od pol do ene milijarde evrov. Družba bo morala na leto prodati vsaj 10 odstotkov sredstev, ki jih bo pridobila s prenesenimi terjatvami.

Nad zakonom tudi v primeru pričakovane vnovične potrditve v DZ visi grožnja z referendumom. Predstavniki Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije so namreč danes v DZ predali obvestilo o pobudi za vložitev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank. Ta je opremljena z nekaj nad 3000 podpisi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (52)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

svoboda govora
12. 10. 2012 23.00
+1
se je že začela razprodaja slovenije -tako na tiho! srebrnina bo šla! začelo se je s hitom in to z polno mero sprenevedanja ne ve noben nič hit pa bo prodan , tako kot casino portorož, ki je sedaj v prisilni se pravi, da je le res da bo JJ lastninil oz izpeljal lastninjenje, tako kot je nekdo rekel "SD je začel s prodajo Janša bo pa končal prodajo Slovenije-pa saj mu bomo nekaj dali!!" Uničit igralnico - zato pa res moraš biti pravi lopov , tem je ratalo!! sedaj pa bodo prodali in še pobrali podkupnine in provizije , narod pa naj se jeb.e sam, To je slika vlade p. jim mat! bo ttreba na ulice in to s puško, da naredimo obračun za vsa pokradena in ukradena ter prodana podjetja!!!
prpa24
12. 10. 2012 16.58
+2
Odgovor Jankoviča na intervju Janše je zelo diplomatski glede na nebuloze, ki jih je izrekel predsednik vlade. "Če ne znaš, se lepo umakni.. ". V resnici bi bila to najbolj koristna poteza za Slovenijo.  Na mestu je tudi opozorilo: "ko se bo narod dvignil", kajti civilna družba, sindikati, poslanci lahko vložijo pobudo za hiper referendum o zaupnici vladi, ki bo odločal o 5x PROTI. Kakor pravi Duh časa::"Meni se lepše slišii" proti: 1. zapisu fiskalnega pravila v ustavo, 2. spreminjanje ustave glede referendumov, 3. slabi banki, 4. državnem holdingu, 5. reformi trga dela. Jankovič se tudi zaveda, da referendumi niso rešitev,ker blokirajo potrebne spremembe, zato poziva Janšo k odstopu. Verjetno je to res najboljša rešitev. A Janša je domišljav, nenadomestljiv,.. ne misli odstopiti. Zato se meni lepše sliši: Janša, zaslužil si si rdeči karton, ven". Naj drugi nadaljujejo delo vlade: - Naj pripravijo strategijo (gospodarstvo-panoge, infrastruktura, kmetijstvo), s konsenzom strokovno uskladijo in popravijo zakonodajo za politično odločanje.  - Naj JAVNI USLUŽBENCI: VLADE, MINISTRSTEV, .. JAVNE UPRAVE, ODBOROV,..delajo noč in dan, da pripravijo orodja s katerimi bomo izvlekli ta voz (Slovenijo) iz blata v katerega so ga zapeljali.  - Naj v svojih krogih izberejo vodjo. - Naj nadaljujejo z delom in se s popravljenimi reformami izkažejo na referendumu. Potrebna bi bila nova koalicijska pogodba, nova strategija, novi predlogi za reforme. Konsenz predlagateljev. Odločanje državljanov na referendumu. Nov zagon gospodarstva in javnega sektorja. Napake "privatizacije" v gospodarstvu se ne sme ponoviti v javnem sektorju. Preprečiti je potrebno pretirano privatizacijo javnega sektorja, še večje razslojevanje,.. Ob pametni politiki vladanja v vmesnem obdobju do hiper referenduma se lahko opravi marsikaj. Prva bi bila reorganizacija vlade in oblikovanje "tehnične" vlade, ki bi lahko kompetentno nadaljevala politiko Slovenije v Evropi.. Slovenija se mora osvoboditi slabe zakonodaje, vodenja države v brutalni kapitalizem in se usmeriti v Slovenijo kot primer uspešne gospodarske in socialne države. 
donvincenco
12. 10. 2012 13.43
+1
Kot vedno obilico "realnih" predlogov za reševanje nastalega stanja...lahko podpišemo 100000 referendumov, če ne bomo podajali rešitev, ki bodo vsaj malo realne in argumentirane ne bo nič boljše...o tujih bankah pa ne bi zgubljal besed--dejte vsaj malo po netu pobrskat-v Evropi ni države ki ne bi dokapitalizirala svojih bank v času krize ki traja 5 let....pa ne spet o korupciji, ker je POVSOD in ne samo v Sloveniji...žal
MIH?E
11. 10. 2012 17.59
+0
Zanimivo, kako ljudje komentirate stvari o katerih ne veste nič. Kako ste vsi zmanipulirani pa se sploh ne zavedate. Žalostno v bistvu!
motorka57
12. 10. 2012 09.43
Vprašanje,kdo je "zmanipuliran",me prav zanima?
motorka57
11. 10. 2012 16.05
+3
Šušteršič,nimaš podpore ob takih norrostih.Mlad si še brez izkušenj,zato je bolje,da spokaš šila in kopita in kaj bolj pametnega nardiš.Državjani ne bomo tvoji poizskusni zajčki in pridne čebelice,da boš ti v iluzijah živel in delal.Že tvoj pogled ni taprav,kaj šele dejanja.To slednje me pa najbolj skrbi ?????
b77
11. 10. 2012 12.19
-1
VSI ZAPUSTITE NLB , NKBM, IN ABANKO POTEM PA NAJ JO JANKOVIć & SOONS DOKAPITALIZIRAJO Z DENARJEM KI JE PARKIRAN NA CIPRU
olyca
11. 10. 2012 15.04
-3
bplese1
11. 10. 2012 11.29
+3
Z ustvarjanjem slabe banke, bi banke še naprej imele alibi za slabo poslovanje (korupcijo), ker bi potem čez čas, nove slabo zavarovane kredite prenesslo na, že ustanovljeno; slabo banko.
b77
11. 10. 2012 12.17
+1
TOREJ PONOVNO DOKAPITALIZIREMO Z DENARJEM KI GA NI!!!!! IN FORUMAŠI & CERKEV ŠE ENKRAT POKRADEJO!?
RKW
11. 10. 2012 10.56
+1
Slaba banka je kot vaške straže med WW2! Rešimo ZVON1 pa 2 in ostale Bavčaritate!
taklemamo123
11. 10. 2012 10.43
-1
Edino pravilno.....tako ali tako "slabo banko" delajo samo zaradi slabih DRŽAVNIH bank (ker za nobeno slabo poslovanje tuje banke ni še noben davkoplačevalec dal niti evra in ga niti ne bo, če ga kdo bo bodo lastniki teg bank).....tako da naj se znajdejo državne banke na trgu tako kot se morajo ostale....se pravi....državne naj propadejo, trg prevzamejo tuje in to je to, ker se bodo tuje širile, bi večina zaposlenih propadlih pač dobili službe pri njih....konec dokapitalizacij....sploh pa, tisti kateri so še vedno komitenti NLB,NKBM,ABANKE...podpirajo tajkunstva, dokapitalizacije ipd.,...čeprav se taki še največ bunijo pa pritožujejo, a jih s svojim denarjem podpirajo...kje je logika??
bplese1
11. 10. 2012 09.41
+0
Potem bom jaz enako naredil. Ustanovim slabo družino in vse pufe prenesem na slednjo. Edino če mi žena da veto....
ni_mi_vse_eno
11. 10. 2012 01.22
+6
Vse banke, ki posojajo denar na obresti so slabe. Centralne banke pa ustvarjajo denar iz nič in ga posojajo kot dolg za obresti. Zaradi tega, ker moramo odplačati dolg mora gospodarstvo konstantno eksponentno rasti, če hoče, da preživi. Eksponentna rast temelji na eksponentnemu črpanju virov, ki pa so na omejenem planetu Zemlja omejeni. Sledi propad sistema. "The Federal Reserve System plača ameriško finančno ministrstvo na 20,60 $ na tisoč bankovcev - nekaj več kot 2 centa vsak - ne glede na njegovo nominalno vrednost. Federal Reserve Notes, mimogrede, so edina vrsta valute, ki se danes proizvaja za obtok. So izključno Natiskani s strani Urada državne blagajne za graviranje in tiskanje, in 20,60 $ na tisoč je cena odražena kot celotn stroškovna proizvodnja. Federal Reserve Notes so natisnjene v 01, 02, 05, 10, 20, 50, in 100 dolarjev apoenov le; ugotavlja, 500, 1000, 5000, in 10.000 apoenov so bili nazadnje natisnjen leta 1945 "Donald J. Winn, pomočnik. svet guvernerjev Federal Reserve Bank. "Mi smo popolnoma odvisni od centralnih bank. Nekdo si je moral izposoditi vsak dolar, ki ga imamo v prometu, gotovino ali kredit. Če banke ustvarijo dovolj denarja smo finančno uspešni, če ne, bomo stradali. Smo popolnoma brez stalnega monetarnega sistema .... To je najbolj pomembna tema katero lahko raziskuje in reflektira inteligentna oseba. To je tako pomembno, da lahko naša sedanja civilizacija propade, če to ne postane splošno znano in se napake ne odpravijo zelo kmalu. "Robert H. Hamphill, Atlanta Federal Reserve Bank "Ko ti ali jaz napiševa ček, mora biti na računu nek denar, da ga krije. Ko pa Federal Reserve Bank (FED) napiše ček, ni nobenega depozita, na katerem sloni ta ček. Ko FED napiše ček enostavno ustvari denar." - Boston Federal Reserve Bančnik: David Rockefeller 23 september 1994 "Sedanje okno možnosti, v katerem bi lahko zgradili resnično miren in soodvisnen svet, ne bo odprt za dolgo - Smo na robu globalne transformacije. Vse, kar potrebujemo je prava večja kriza in narodi bojo sprejeli novi svetovni red. " "Nekateri ljudje mislijo, da so Federal Reserve Bank vladna institucija Združene države. Niso državna institucija. So zasebi monopol, ki prežijo na ljudi iz Združenih držav Amerike v korist zase in za svoje tuje goljufe "- kongres Record 12595-12603 - Louis T. McFadden, predsednik odbora za bančni in Valuta (12 let), 10. junij , 1932 "Daj mi nadzor nad denarjem v državi in vseeno mi je kdo piše njene zakone." - Mayer Amschel Bauer Rothschild "Banke posojajo z ustvarjanjem kreditov. Ustvarjajo plačilna sredstva iz nič" Ralph Hawtrey, sekretar britanske zakladnice
jagoda02
10. 10. 2012 21.05
-3
KAJ PA MENCINGER OTRESA. ŽE SKOZ NEKAJ FLANCA. KORISTI NOBENE.
Terezinka
11. 10. 2012 10.59
+0
tudi škode ni naredil take kot ti novodobni dohtarji
Peter Brumen 1
10. 10. 2012 21.05
-7
mater se sindikalci norca delajo
Uporabnik565636
10. 10. 2012 20.52
+4
Proti slabi banki je tudi dr. Ivan Ribnikar. Eden tistih, ki so sanirali banke leta 1991. Pa glede na to, kako so nazadnje banke razmetavale z denarjem, je bila tista sanacija uspesna.
olyca
10. 10. 2012 19.53
+15
Tako se pravi, kufre z denarjem naj prvo dajo gospodi ki so državo pokradli na mizo, potem pa dalje. Iz ust predsednika državnega sveta je bilo čuti da se po davčnih oazah nahaja okoli 52 milijard € slovenskega izvora. Tako da te bančne svinjarije naj plačajo lastniki tega, ne pa da bomo plačevali mi že tako obubožani državljani. S to vlado takoj dol, kaj si pa Janša predstavlja, on ima največ zaslug za vse nastalo.....
ni_mi_vse_eno
11. 10. 2012 01.26
+12
Takrat je Kramer delil miljonska nekrita posojila. Za nagrado za svojo uspešnost je pobasal miljon evrov nagrade. Pahor ga je lepo prosil, naj denar vrne ... Mi molčimo in poslušno delamo in ubogamo. Nobene tožbe, nobene odškodnine. Plačali bomo. Ivan Cankar: Hlapci.
Terezinka
11. 10. 2012 11.42
Pahor je lahko samo prosil Pred njim so uredili tako, da itak nič ni mogel Ker pa ni
Zwone
10. 10. 2012 19.40
+14
Točno tako! Zakaj naj bi spet davkoplačevalci plačevali tisto, s čemer se je okoristila elita! Naj povrnejo banke, pa če jih takoj vrag vzame! V tujini je dovolj bank, ki znajo pošteno delati - tako, da je prav za obe strani! Ne, vem, ali v tej naši ljubi Sloveniji res vsi, ki imajo dostop do kakršnihkoli javnih financ samo še kradejo - zavod za zaposlovanje - katastrofa! Če samo pomislim kako marsikaterega brezposelnega mrcvarijo, najraje bi rekel nekaj grdega! Obup, obup, obup - kje živimo! A se nam bliža nov himna: Za domovino s patrijo naprej!
Jimi1
10. 10. 2012 18.55
+17
Pravilno ! Naj elitna gospoda med seboj "počisti" in vrne kar so pokradli. Čemu naj bi njihovo razvuzdano življenje in pohlep narod plačeval ?
FLY.51
10. 10. 2012 18.54
+9
To je sam dim v oči še kakšne štiri generacije ne bodo rešili tega problema!!!!
illy2
10. 10. 2012 18.10
+10
PA KAKŠNA SLABA BANKA............HALO MISLIM, DA SE JE NEKDO LOTIL POSPRAVLJANJA OKOSTNJAKOV!!!!
cegu na glavo
10. 10. 2012 17.59
+5
Vidni član državnega sveta donedavno uspešen uničevalec in vidni tajkun Slovenije Dušan Šinigoj je izglasoval VETO!!!Pa kaj bo ta še uničil v Sloveniji preden ga roka pravice zapre in mu odvzame vso nakradeno premoženje!Takoj ga je potrebno odstraniti iz vseh možnih mest odločanja njemu je mesto na Dobu!!!!!!!!!!!!!!!!