Vstop Hrvaške v Unijo bo po ocenah finančnega ministrstva blagodejno vplival vsaj na državne finance, saj naj bi del carinikov okrepil vrste davčnih inšpektorjev. A uradni dopisi kažejo, da bi potrebovali predvsem strokovnjake za najbolj zapletene davčne utaje. Ker jih ni, ostanejo številna področja, kot priznava Durs, povsem nepokrita.
Čeprav je davčna uprava tista, ki v proračun prinaša tudi denar za plačo aktualne vlade, njeni uradniki že leta ne ukrepajo ob jasnih pisnih opozorilih davčne uprave.
Dokument, ki so ga pridobili v uredništvu 24UR, razkriva: "Zaradi pomanjkanja inšpektorjev država ne nadzoruje vseh bonitet pri izplačevalcih, ne pregleduje tistih, pri katerih nepojasnjeno premoženje ne presega 300.000 evrov, ne opravlja pregledov po naključnem izboru in ne stalnega nadzora največjih zavezancev, ki prinašajo v proračun največ."
Finančno ministrstvo je od Dursa prejelo kar sedem strani dolg dokument, v katerem davkarji natančno popisujejo, katerih davkov ne morejo več nadzorovati. A uradniki finačnega ministrstva so prepričani, da bodo zadevo rešili z nekaj prerazporeditvami, predvsem carinikov, ki še danes nadzorujejo mejo, na najbolj zahtevne davčne postopke.
Tako gre namreč razumeti njihovo pojasnilo, v katerem ob seznamu davkov, ki spolzijo mimo države, o konkretnih rešitvah, pravijo: "Ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo bo ukinjen carinski nadzor na državni meji. S tem se bo del carinskih uslužbencev lahko prerazporedil na druga delovna mesta."
Konkretnih rešitev za davčno upravo pa tudi pod novim ministrom na finančnem ministrstvu ni videti.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.