Agrokor je danes v Ljubljani podpisal kupoprodajno pogodbo s konzorcijem 12 delničarjev za nakup 53,12-odstotnega deleža Mercatorja. Agrokor je za delnico Mercatorja plačal 120 evrov, kar skupno predstavlja 240 milijonov evrov za 53,12-odstotni delež Mercatorjevih delnic, od skupno 452 milijonov evrov za 100-odstotni delež v podjetju.
"Zahvaljujem se vsem poslovnim ljudem, konzorciju delničarjev Mercatorja, ki so se odločili, da nam bodo pokazali zaupanje in nam dali priložnost, da skupaj z Mercatorjem in s skupnim stališčem povečamo učinkovitost poslovanja, ohranimo delovna mesta in izboljšamo konkurenčnost v regiji ter zunaj nje, na celotnem evropskem tržišču," je ob tem dejal predsednik uprave Agrokorja Ivica Todorić. Iz Agrokorja so še sporočili, da bosta z realizacijo te pogodbe Mercator in Agrokor ustvarila sedem milijard evrov skupnih letnih prihodkov ter zaposlovala 60.000 ljudi.
"Mercatorjeva uprava si bo še naprej prizadevala, da bo skozi prodajni proces zadoščeno trem ključnim pogojem: da je nakup izveden z mednarodnim finančnim kapitalom in ne s krediti, da proces prodaje podpirajo banke upnice ter da kupec podpira nadaljnji razvoj Mercatorja. Vsi v Mercatorju se zavedamo pomena zdajšnjega trenutka tako za Mercator kot za vse deležnike, zato bomo še bolj osredotočeni na naše poslovanje in na naše potrošnike, katerim ostajamo najboljši sosed," pa je ob podpisu pogodbe dejal predsednik uprave Mercatorja Toni Balažič.
Transakcija naj bi bila zaključena v tem letu, nato pa po Agrokor objavil obvezujočo javno ponudbo za prevzem preostalega dela Mercatorjevih delnic, so še napovedali pri hrvaškem trgovcu.
Proces sklepanja pogodbe o prodaji sta vodila londonska skupina mednarodne investicijske banke ING, Agrokor pa je bil s strani konzorcija na osnovi prispelih zavezujočih ponudb izbran za najboljšega ponudnika, so sporočili iz Pivovarne Laško. Prepričani so, da bo posel koristen za obe družbi.
Podrobnosti pogodbe določa dogovor
Ključne točke o prihodnosti našega največjega zaposlovalca pa po poročanju 24UR določa poseben dogovor, ki sta ga skupaj pripravila Mercator in Agrokor. V dokumentu naj bi bilo zapisano, da bo sedež družbe v Sloveniji predvidoma še 10 let. V Sloveniji naj bi ohranili tudi blagovno znamko Mercator, enako tudi v Srbiji in Črni gori, ne pa tudi na Hrvaškem in v BiH. V teh dveh državah naj Mercatorja ne bi bilo več, saj bi njegove trgovine prevzel Agrokorjev Konzum. Dogovor naj bi varoval tudi zaposlene in njihovo kolektivno pogodbo ter seveda dobavitelje, sploh slovenske, so še poročali v 24UR.
Minister Židan zaskrbljen, ker Mercator kupuje neposredni konkurent
Minister za kmetijstvo Dejan Židan je znova opozoril na pomen, ki ga ima Mercator za Slovenijo. "Mercator ne pomeni samo 12.000 delovnih mest v Sloveniji, pomeni tudi posredno 100.000 zaposlenih v proizvodnji hrane," je opozoril in dodal: "Z veliko zaskrbljenostjo gledam, če se pojavljajo kupci, ki ne dokažejo, da imajo realni denar, temveč samo željo, da bi kupili svojega tekmeca. Dodatno nelagodje pa mi povzroča to, da Mercator kupuje njegov neposredni konkurent, pa tudi proizvajalec hrane in s tem tudi konkurent slovenski proizvodnji hrane."
Janković: Za polico se bo treba boriti
Na novico o prodaji Mercatorja se je odzval tudi nekdanji predsednik uprave Zoran Janković. "Glede na to, da promet že vsa leta pada, predvsem na Hrvaškem, in to z dvomestno številko, pa tudi v Sloveniji zaostaja za lanskim in predlanskim rezultatom, očitno nimajo druge rešitve," je ocenil.
Glede razlike v ceni je dejal, da bi bilo mogoče treba vprašati tiste, ki so lani odločali in se niso odločili za prodajo, zakaj so to naredili, če niso imeli vizije, kako naprej z Mercatorjem.
Na pomisleke, da naj bi Agrokor prevzem financiral le z posojili, je Janković dejal, da "če nekdo dobi v banki kredit, to pomeni, da ima dovolj dobre reference". "Ni nujno, da bi imel lastni kapital," dodaja.
Pravi, da bi moral dati Agrokor tri odgovore: glede cene, usode slovenske proizvodnje in zaposlenih. Meni, da mora sedež Mercatorja ostati v Sloveniji.
Glede slovenskih dobaviteljev Janković meni, da ne bo sprememb, saj smo Slovenci navajeni na svoje blagovne znamke. Pravi pa, da se bo treba za polico boriti. "Ne vidim bojazni, da bi bili izrinjeni, bi pa morala to biti ena od zavez, da se za določeno obdobje zagotovi slovenska proizvodnja. In ta ne sme biti zmanjšana, nato pa se bo pokazalo, ali se lahko širi, denimo, v Konzum," je dejal.
Stepišnik: Kdo je lastnik Mercatorja, ni več pomembno
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je dejal, da za vlado ne bi smelo biti več pomembno, kdo je lastnik Mercatorja, pomembno je le, da je ta razvojno naravnan ter ne gleda na prevzem iz konkurenčnega vidika in s ciljem, da bi postopno zapiral Mercator v Sloveniji.
Kot je še dejal, se Mercator po njegovem mnenju zagotovo prodaja vsaj leto dni prepozno, saj bi lani za delnico dobili 220 evrov, zdaj pa je cena polovico nižja. "Če bomo še čakali, bo cena še padla," je dejal minister, ki zato meni, da je dobro, če se največji slovenski trgovec proda, a ob tem dodaja, da bi bilo morda dobro, če se v pogodbi zapiše kakšna zaveza, po kateri se mora določen delež slovenskih izdelkov v Mercatorju še naprej prodajati.
Sicer pa bi korist od prodaje po njegovem morali imeti vsi, tako tisti, ki prodajajo, kot tisti, ki kupujejo, predvsem pa tudi tisti, ki proizvajajo in dobavljajo izdelke Mercatorju. S prodajo se bo namreč tudi razširila mreža in bodo taki proizvajalci imeli priložnost svoje izdelke prodajati v veliko večjo trgovsko mrežo in na večji trg.
KOMENTARJI (621)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.