Javnost še vedno čaka na napovedan odziv premierja Janeza Janše. Na skrivni lokaciji naj bi danes Gregor Virant, Radovan Žerjav in Karl Erjavec iskali rešitev, kako in s kom vložiti konstruktivno nezaupnico, ki bi jo podprlo 46 poslancev, so poročali v oddaji 24UR.
A pogoj da sredinski trojček zažene projekt konstruktivne nezaupnice, ki glasove Jankovićevih poslancev nujno potrebuje, je popoln umik Zorana Jankovića, so še poročali v 24UR. Virant ima pri dogovarjanju s Pozitivno Slovenijo zadržke, ker je Janković še vedno samo "zamrznjen". Podobno meni Žerjav. "Pogovarjati se z nekim zamrznjenim predsednikom, hkrati pa z županom Ljubljane, ne gre," meni Žerjav.
Janšev SDS je že povedal, da so na potezi druge koalicijske partnerice, ki naj, če so nezadovoljne s predsednikom vlade, vložijo konstruktivno nezaupnico v DZ. Vendar Žerjav ob tem opozarja, da je konstruktivna nezaupnica "z desetimi poslanskimi podpisi in nekim imenom za mandatarja brez veze". "Škoda je izpostavljati nekoga, ki v DZ ne bo prejel 46 glasov. Tak mandatar je smiseln, ko za njim stoji resna večina v DZ," je poudaril. Žerjav sicer na tem mestu osebno "vidi eno samo ime", a ni želel povedati, za katero ime gre.
SLS se po zadnjih javnomnenjskih raziskavah vzpenja, vendar Žerjav ob tem zatrjuje, da si glede odhoda iz politike ne bo premislil in bo z marčevskim kongresom vajeti stranke prepustil nekomu drugemu. Dejal je, da se ne obrača po javnomnenjskih raziskavah. "Čeprav je to velik kompliment in mi je v čast, ampak odločil sem se tako, kot sem se, in ne mislim spreminjati odločitve," je jasen Žerjav. Na vprašanje, ali bi bil pripravljen prevzeti vlado, pa je odvrnil z vprašanjem: "Imate kakšno bolj resno vprašanje?"
Janša se bo odzval, ko bo vložil pritožbo zoper KPK
V stranki SDS so napovedovali, da se bo Janša na aktualne politične razmere odzval že konec prejšnjega tedna, a so napoved premaknili v začetek tega tedna. Spet pa niso povedali natančno, kateri dan se bo Janša odzval, so pa dejali, da bo to takrat, ko bo Janša vložil pritožbo zoper Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) na upravno sodišče.
Glede na dosedanji potek dogajanja ne gre pričakovati, da bi Janša upošteval poziv DL. Omenjena stranka ga je pozvala, naj odstopi ali pošlje v državni zbor glasovanje o zaupnici. Postavila mu je tudi rok, v katerem pričakuje, da sprejme odločitev, in ki se izteče jutri ob polnoči.
V sredo bo predvidoma potekal svet stranke DL, na katerem se bodo odločili o nadaljnjih potezah glede sodelovanja v koaliciji.
Vlada dela normalno
Čeprav je jasno, da so odnosi med koalicijskimi partnericami napeti, sta minister gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav ter notranji minister Vinko Gorenak pred vladnim kolegijem, na katerem so ministri pripravljali dnevni red za sejo vlade, zatrdila, da vlada dela normalno.
Notranji minister Gorenak pa ni želel ocenjevati, kako se bodo razpletle politične razmere. Kot je dejal, ima toliko dela, da se s tem vprašanjem ne ukvarja, po njegovem mnenju pa je SDS "svoje povedal dan po objavi poročila protikorupcijske komisije".
KOMENTARJI (2733)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.